Usuwanie Fobii

POKONAJ SWOJE FOBIE

Czym jest fobia?

Jest to lęk wywołany przez określone sytuacje lub przedmioty zewnętrzne, które obiektywnie nie są niebezpieczne. Cierpienie, jakie przeżywa osoba w związku z fobią powoduje, że unika bodźca, sytuacji lękotwórczej, co znacznie pogarsza efektywne funkcjonowanie. Fobia to neuroasocjacja (kotwica), skojarzenie pomiędzy bodźcem i reakcją lękową.

Z czego bierze się fobia?

Najbardziej oczywistą przyczyną fobii w teorii są wydarzenia z dzieciństwa. Przeżyte traumy w wieku niemowlęcym, czy dziecięcym mogą “przypomnieć o sobie” w najmniej oczekiwanym momencie w kolejnych latach życia. Ze względu na pochodzenie fobie dzielimy na racjonalne (lęk przed potencjalnie relanym zagrożeniem) i nieracjonalne (lęk przed czymś obiektywnie niegroźnym).

Jakie są rodzaje fobii?

Najbardziej popularne fobie to między innymi:

agorafobia (lęk przed przebywaniem w otwartej przestrzenie)

klaustrofobia (lęk przed bardzo ciasnymi i zamkniętymi pomieszczeniami)

akrofobia (lęk wysokości)

arachnofobia (lęk przed pająkami)

brontofobia (lęk przed burzą i piorunami)

dentofobia (lęk przed dentystą i wszystkim co wiąże się z leczeniem zębów)

fobie społeczne (lęk przed interakcjami społecznymi, przed wystąpieniami publicznymi, przed płcią przeciwną)

Jak leczyć fobię?

Podstawową formę leczenia fobii społecznej uznaje się psychoterapię. Do najbardziej skutecznych technik psychoterapii w przypadku tego zaburzenia należy przede wszystkim terapia poznawczo-behawioralna. Przynosi ona dobre rezultaty, skupiając się na nauczeniu pacjenta prawidłowego reagowania w sytuacjach społecznych. Leczenie fobii odbywa się dwutorowo. Wiodącą interwencją jest ta psychologiczna, ale niekiedy wskazana jest też farmakoterapia.

Jest to jednak metoda długotrwała, trwająca od kilku miesięcy wzwyż, a więc tym samym jest ona kosztowna i mało skuteczna.

Przełomem w leczeniu fobii okazały się metody wywodzące się z programowania neurolingwistycznego. NLP daje niezwykle skuteczne i szybkie metody do leczenia fobii, umożliwiające trwale usunąć fobie nawet w ciągu 15-60 minut.

Jeśli masz fobie, których chcesz się pozbyć raz na zawsze to skontaktuj się ze mną. Za pomocą sprawdzonych, skutecznych metod neurolingwistycznego programowania rozwiążę Twój problem podczas 1-3 sesji.

Zapraszam do kontaktu

Tomasz Kołdrowski – Master Life&Career Coach