Odkochiwanie

 

 

WYLECZ ZŁAMANE SERCE

Czym jest miłość romantyczna?

Prawdziwa miłość to głębokie, silne i trwałe uczucie, które rodzi się pomału. Zanim jednak się ona pojawi to doświadczamy zauroczenia, któremu towarzyszą silne emocje i przez to działa na nas uzależniająco. Zawdzięczamy je substancjom chemicznym, które oddziałują na mózg (serotonina, dopamina, fenyloetyloamina i endorfiny). Zakochanie opiera się na pożądaniu i silnej fascynacji drugim człowiekiem. Spoglądamy wówczas na niego przez różowe okulary idealizując, a to często okazuje się dość zwodnicze. Zakochanie jest stanem, którego doświadczamy na początku relacji romantycznej. Z czasem może przerodzić się w prawdziwą, głęboką miłość, ale nie zawsze wkracza w kolejną fazę.

Jeśli obie strony w tym samym czasie się odkochają, dojdą do podobnych wniosków i wspólnie podejmą decyzję o rozstaniu to jeszcze nie jest to trudne, by każde poszło w swoją stronę, mimo iż ludzi może łączyć przywiązanie, przyjaźń i sympatia. Gorzej jeśli jedna osoba nadal kocha i jej bardzo zależy, a druga już nie i nie wyraża chęci walki o związek. Wtedy pojawia się silne cierpienie i syndrom złamanego serca.

Najczęstsze przyczyny złamanego serca to:

  • Źle ulokowane i nieodwzajemnione uczucia np: kolega z pracy, szef, przyjaciółka, osoba zajęta, osoba duchowna, osoba odbywająca wieloletni wyrok w więzieniu, osoba o innej orientacji seksualnej etc…

  • Porzucenie przez wieloletniego życiowego partnera/partnerkę;

  • Długotrwały żal po stracie i poczucie złamanego serca z powodu zakończenia romantycznej relacji lub śmierci bliskiej osoby;

  • Zakochanie w niewłaściwej i toksycznej osobie tj: osoba z nasilonymi cechami mrocznej triady (psychopatia, narcyzm, makiawelizm);

  • Doświadczanie w relacji takich toksycznych zachowań, jak manipulacja, gierki, ghousting czy gasslighting

  • Tkwienie w dysfunkcyjnej lub patologicznej relacji z osobą, która notorycznie zdradza, oszukuje, wykorzystuje, stosuje przemoc wobec partnera lub/i dzieci (fizyczną, psychiczną, seksualną lub finansową), nadużywa alkoholu lub narkotyków;

  • Bycie ofiarą syndromu sztokholmskiego (uzależnienie i nieumiejętność odejścia z dysfunkcyjnej relacji i od toksycznego partnera, który pełni rolę kata w związku.

Jak rozpoznać nieodwzajemnioną miłość na początku znajomości?

To ty wkładasz cały wysiłek w utrzymanie znajomości.

Druga osoba unika rozpoczęcia głębszej znajomości.

Nie pyta, co u ciebie.

Nie kontaktuje się lub nie planuje wspólnych aktywności.

Regularnie odwołuje spotkania.

Szuka wymówek, aby tylko uniknąć spotkań.

Jest zawsze zajęty/zajęta i nie ma czasu.

Nie odpowiada na twoje wiadomości lub odpowiada bez entuzjazmu.

 

W takich sytuacjach warto zastanowić się nad zaakceptowaniem faktu, że druga strona nie odwzajemnia twoich uczuć. Nie ma sensu angażować się w pustą walkę emocjonalną, która jedynie przynosi ból i frustrację. Pamiętaj, że twoje dobro i zdrowie emocjonalne są najważniejsze. 

Czasami najlepszym rozwiązaniem jest odpuścić i skierować swoją uwagę na osoby, które są gotowe odwzajemnić twoje uczucia i inwestować w relację. Nie zasługujesz na nieszczęśliwą miłość, zasługujesz na kogoś, kto doceni i odwzajemni twoje uczucia.

Zakochujemy się błyskawicznie. Według naukowców wystarczy do tego zaledwie piętnaście sekund. Tyle czasu potrzebuje nasz mózg, aby stwierdzić, że poznaliśmy kogoś wyjątkowego. Niestety, aby skutecznie się odkochać, musimy poświęcić go znacznie więcej, szczególnie wtedy, gdy rozstajemy się z kimś, kto był w naszym życiu niezwykle ważny.

Jak się odkochać? Etapy po rozstaniu, przez które musisz przejść

Czy można się odkochać w kimś, z kim spędziłaś miesiące albo lata? Można, ale będziesz potrzebowała czasu, aby przepracować stratę. Według psychologów, żeby dobrze zrozumieć sytuację, w której się znalazłaś, zaakceptować ją i wyciągnąć wnioski na przyszłość, będziesz musiała przejść przez kilka etapów.

Etap I

W pierwszym pojawi się szok, niedowierzanie i negacja oczywistych faktów. W tym momencie starasz się odrzucać bolesną prawdę i liczysz na to, że może jeszcze uda się naprawić wasz związek

Etap II

W kolejnym etapie będziesz zmagać się z uczuciem strachu, złości, gniewu i poczucia winy

Etap III

Gdy negatywne emocje opadną, będziesz w stanie spojrzeć chłodnym okiem na wasz związek, dostrzec wszystkie wady relacji i powoli akceptować to, co się stało

Etap IV

W czwartym, ostatnim etapie pojawi się nadzieja na lepsze jutro oraz gotowość na nowe doświadczenia.

Każdy z tych etapów może potrwać kilka dni, tygodni albo miesięcy, wszystko zależy od tego, jak silna była więź łącząca cię z drugą osobą, jak długo trwał związek i w jaki sposób się zakończył. Jeśli zostałaś oszukana, zdradzona lub niespodziewanie porzucona i wciąż jesteś zakochana w osobie, z którą dzieliłaś swoje życie, na pewno proces odkochania się będzie bardziej bolesny i długotrwały. Ale na pewno poradzisz sobie z tym.

Tak więc widzisz, że wyleczenie się z nieszczęśliwej miłości jest procesem długotrwałym i wymaga sporo nakładu twej pracy i energii.

Możesz jednak swój problem rozwiązać znacznie szybciej korzystając z mojej pomocy. W mojej interwencji stosuję sprawdzone, szybkie i efektywne metody pracy. Dzięki technikom z obszaru neurolingwistycznego programowania, hipnoterapii, terapii z linią czasu, regresji wiekowej jestem w stanie w ciągu 1-4 sesji godzinnych skutecznie Ci pomóc. Usunę Ci wszelkie negatywne skojarzenia, przekonania, emocje (ból, tęsknotę, żal, lęk, poczucie winy, przywiązanie, uzależnienie), a w zamian zyskasz wolność emocjonalną i neutralne nastawienie. Moja interwencja w połączeniu z krokami podanymi powyżej znacznie skróci czas uzdrowienia złamanego serca.

Uwaga!

Jeśli na przestrzeni lat zauważasz u siebie pewne stałe, powtarzalne dysfunkcyjne wzorce w tworzeniu relacji romantycznych i przyciąganiu określonego typu partnerów i czujesz, że kręcisz się w kółko to może to oznaczać, że masz w swoim umyśle niewłaściwy podświadomy program (przekonania, wzorce, nawyki, styl reagowania), który generuje te problemy. Jeśli tak jest i tego nie przepracujesz w sobie, to możesz mieć duże prawdopodobieństwo przyciągania niewłaściwych osób i tworzenia z nimi toksycznych relacji romantycznych. Mogę pomóc Ci to zidentyfikować i zmienić w procesie coachingu relacji. Pomogę ci wypracować nowe, zdrowe wzorce i dam wsparcie w trudnych chwilach. Przepracowanie schematu toksycznej miłości jest niezwykle ważne przed rozpoczęciem nowej relacji.

Jedynym warunkiem, do podjęcia przeze mnie współpracy z Tobą jest twoja gotowość, świadoma decyzja, że chcesz się odkochać i otwartość na zmianę.

Zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam

Tomasz Kołdrowski – Kryzysowy Master Life&Career Coach