Konflikt Wewnętrzny

konflikt wewnętrzny

ZAKOŃCZ WEWNĘTRZNĄ WOJNĘ

Co to jest konflikt wewnętrzny?

Konflikt wewnętrzny jest to jednoczesne występowanie sprzecznych lub wzajemnie wykluczających się impulsów, pragnień lub niemożliwych do pogodzenia reakcji. Konflikt psychiczny wywołuje napięcie emocjonalne; jednym ze sposobów jego redukowania jest usuwanie konfliktu ze świadomości (mechanizmy obronne). Konflikt może występować na poziomie tożsamości, wartości, przekonań, celów i motywacji.

Oto przykłady dość powszechnych konfliktów wewnętrznych:

Chcę ćwiczyć, iść na siłownię, pobiegać na dworze – Wolę posiedzieć w domu i odpocząć

Chcę iść ze znajomymi na imprezę – Chcę spędzić spokojny wieczór w domu, obejrzeć film

Chcę jechać z przyjaciółmi na działkę na weekend – Chcę uczyć się na zbliżający się egzamin

Chcę mieć pewną, bezpieczną pracę na etacie – Chcę wyjechać i realizować swoje marzenia

Na pierwszy rzut oka pogodzenie sprzecznych części może być sporym wyzwaniem, ale okazuje się, że jest to łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Możesz wynegocjować z nimi takie porozumienie, aby współpracowały ze sobą wspierając Twoje decyzje i działania. Ta wewnętrzna spójność da Ci więcej pewności siebie w życiu i pozwoli bez żadnych przeszkód osiągać swoje cele. Jak więc integrować części?

Jak rozwiązać konflikt wewnętrzny?

NLP (neurolingwistyczne programowanie) daje daje skuteczne narzędzia do szybkiego poradzenia sobie z konfliktami wewnętrznymi. Podejście opiera się na poniższej procedurze. Za każdym razem gdy odkryjesz w sobie jakiś wewnętrzny konflikt, wykonaj następujące kroki:

Wybierz zachowanie

Zidentyfikuj części

Określ podstawowe cele części

Zidentyfikuj meta cele

Wynegocjuj zgodę i dojdź do porozumienia

Zaproponuj okres próbny.

Sprawdź efekt.

Jeśli zmagasz się z konfliktami wewnętrznymi i szukasz fachowego wsparcia to skontatuj się ze mną. Dzięki sprawdzonym, skutecznym technikom neurolingwistycznego programowania skutecznie pomogę Ci w tym. Wystarczy 1-3 sesji na rozwiązanie twoich konfliktów wewnętrznych.

Zapraszam do współpracy

Tomasz Kołdrowski – Kryzysowy Master Life&Career Coach