ZMIEŃ SWÓJ SPOSÓB MYŚLENIA
Zbuduj System Wspierających Przekonań
Czym są przekonania?
Są to poglądy, opinie, uogólnienia, generalizacje, wierzenia na temat siebie, swych możliwości, świata, pracy, relacji, pieniędzy, sensu życia, zdrowia etc…
Zostają one ukształtowane zarówno w okresie wczesnodziecięcym (do 7 roku życia), jako tzw. wdrukowanie oraz w okresie socjalizacji i w dorosłym życiu.
Skąd się biorą i jak się tworzą?
Psychologowie twierdzą, że większość przekonań pochodzi jeszcze z okresu wczesnego dzieciństwa. Wtedy to nie jest jeszcze rozwinięta logiczna i analityczna funkcja myślenia. Dzieci interpretują wszystko dosłownie i przyjmują do siebie, zwłaszcza gdy pochodzi to od autorytetu jakim jest rodzic lub pani w przedszkolu albo szkole.
Przekonania te pochodzą z pozytywnych lub negatywnych interpretacji naszych przeżyć zebranych w ciągu całego życia.
Jako dzieci nieświadomie wchłaniamy je z otoczenia rodzinnego (programowanie, wychowanie, obserwacja, projektowanie, modelowanie). Kolejna droga to modelowanie sposobów myślenia i postaw od naszych idoli, opiekunów, nauczycieli oraz wpływ religii, mediów, książek, tekstów piosenek. Ostatnim sposobem tworzenia się przekonań jest analizowanie własnych doświadczeń życiowych i wyciąganie wniosków, które mają formę generalizacji. Niektóre z nich są twórcze, wspierające i nas chronią i ułatwiają życie. Inne natomiast mają charakter ograniczający i destrukcyjny.
Jaka jest rola przekonań?
Każdy z nas ma w sobie indywidualny system przekonań, który wpływa na nasze życie. To za jego sprawą podejmujemy większość decyzji, mamy określone nastawienie do świata, samoocenę, poglądy na cały świat.
Są jedną z większych ram dla zachowań;
Motywują i kształtują sposób zachowania;
Tworzą scenariusz życiowy, poprzez dyktowanie sposobu Twego zachowania w obliczu różnych sytuacji i wyzwań;
Determinują jakie decyzje podejmiesz, a jakich będziesz unikać;
Mają decydujący wpływ na Twoje wybory życiowe, a tym samym na przeznaczenie;
Mają duży wpływ na stan emocjonalny.
Przekonania są subiektywnymi poglądami, opiniami, wierzeniami, w które wierzymy i próbujemy szukać stale potwierdzeń na ich prawdziwość. Są one tylko naszą indywidualną mapą rzeczywistości, ale nie odwzorowują tego jak jest naprawdę.
Uważaj na swoje przekonania, ponieważ:
-
Nie zawsze opierają się na logicznej strukturze idei;
-
Są niezależne od logiki;
-
Bardzo często nie mają one pokrycia z rzeczywistością;
-
Ponieważ nie wiesz do końca, co jest prawdziwe, musisz często sformułować przekonanie, jako wierzenie, a kiedy już to zrobisz to działasz, tak jakby to była prawda.
Typy przekonań
Przekonania dotyczące przyczyny
To przekonanie, że coś powoduje coś. Można je poznać po kluczowym słowie ,, ponieważ” ( występuje ono jawnie lub domyślnie ). Tego typu przekonanie zwykle pochodzi z Twoich doświadczeń. Jeśli jesteś przekonany, że X powoduje coś, to Twoje zachowanie będzie bezpośrednio nakierowane na zrobienie tak, by X zaistniało lub na powstrzymanie tego zdarzenia, jeśli ma ono negatywne konsekwencje. Przykład: Chodzenie zimą bez czapki to pewna choroba…lub Zapinanie pasów w aucie to zwiększenie bezpieczeństwa.
Przekonania dotyczące znaczenia
Opiniują one, co znaczą dane wydarzenia, gesty, słowa lub co jest ważne i konieczne. Takie przekonania skutkują zachowaniami, które są z nimi zgodne. Przykłady: Dobry kierownik powinien uczestniczyć w szkoleniach…Jako prawdziwy katolik powinieneś co niedziela chodzić do kościoła.
Przekonania dotyczące tożsamości:
Obejmują one przyczynę, znaczenie i granice. Odpowiadają na pytanie: Kim jestem? Jaką pełnię rolę? Co się z tym wiąże? Co sprawia że coś robisz? Co oznaczają Twoje zachowania? Jakie są Twoje granice i osobiste ograniczenia? Kiedy zmieniasz ten typ przekonań, oznacza to, że stajesz się w jakiś sposób nową osobą. Przykłady ograniczających przekonań dotyczących tożsamości: jestem do niczego, jestem nikim, nie zasługuję na sukces, nie dla mnie to, jestem najlepszy.
Jak rozpoznać swoje przekonania?
Analizuj swoje wzorce językowe, jakich używasz w codziennych stwierdzeniach.
Najbardziej popularne wzorce i stwierdzenia:
Co dana osoba może, a czego nie może;
Co powinienem, a czego nie;
Co mam zrobić, a czego mi nie wolno;
Przykłady sformułowań:
Ograniczenia dotyczące tożsamości: taki już jestem, ja się do tego nie nadaję, to nie dla mnie, jestem do niczego, jestem idiotą etc…;
Przekonania dotyczące przyczyny i skutku: jeśli będę pił zimne napoje to zachoruję.
Przekonania, można też rozpoznać poprzez odnajdowanie problemowych sytuacji, które próbowałeś bezskutecznie zmienić. Kiedy zapytasz sam siebie: Co oznacza na mój temat fakt, że nie jestem w stanie czegoś zmienić? Odpowiedź może ukazać mi moje ograniczające przekonania z poziomu tożsamości.
Pytania do Ciebie:
W co tak naprawdę wierzysz?
Jakie masz poglądy na najważniejsze dla Ciebie sprawy?
Czy na pewno masz rację? Czy są słuszne? Czy byłbyś gotów za nie oddać życie?
Czy to, w co wierzysz z całych sił finalnie wspiera Cię, uskrzydla, rozwija, czy może hamuje, ogranicza, tłamsi i utrudnia życie?
Twój mózg można w pewnym sensie porównać do komputera. Mózg będzie tu twardym dyskiem (hardware), a umysł Twym oprogramowaniem (software). Każdy komputer wykonuje tylko te czynności, które stanowią element oprogramowania.
Twoim oprogramowaniem jest właśnie system przekonań. Jeśli przekonania są „zdrowe”, to wówczas Twoje życie jest zdrowe (zarówno psychiczne, jak i fizyczne). Jeśli jednak funkcjonują w Tobie szkodliwe lub wadliwie funkcjonujące programy – to i Twoje życie będzie odbiegało od oczekiwań.
Ograniczające Przekonania
Jednym z głównych czynników, jaki może Cię blokować i ograniczać w realizacji najważniejszych celów powiązanych z Twoją misją życiową i zawodową mogą być przekonania.
Jak skutecznie zmienić przekonania?
Aby zmiana zaszła, powinny być spełnione trzy warunki.
Po pierwsze, musisz chcieć się zmienić. Dlatego warto się siebie zawsze zapytać czy spójnie, na 100% chcesz zmienić dane przekonanie. Zastanów się jakie konsekwencje ma wiara w dane przekonanie i czy możesz mieć jakieś nieuświadomione korzyści z wiary w to przekonanie. Jeśli nie, doskonale, pierwszy warunek mamy spełniony.
Po drugie, musisz wiedzieć jak się zmienić.
Po trzecie, musisz dać sobie szansę na zmianę. Oznacza to, że musisz wierzyć, że zmiana jest możliwa. Jeśli będziesz wierzyć, że tak jest, wtedy dasz sobie szansę i z zaangażowaniem wypróbujesz ćwiczenie. Otwórz swój umysł, nie masz nic do stracenia. Ja zmieniałem swoje przekonania wielokrotnie, efekt jest znakomity.
A jak to jest u Ciebie?
Czy wiesz, które z Twoich przekonań są błędne, szkodliwe i ograniczające?
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na Twoje życie, wybory, decyzje, sukcesy i porażki wywierają Twoje przekonania, poglądy, to w co wierzysz?
Czy wiesz jakie przekonania warto usunąć i jakie nowe zainstalować, aby wieść świadome, radosne, szczęśliwe życie prywatne i zawodowe?
Czy wiesz, że zmiana przekonań pomoże Ci uwolnić Twój potencjał osobisty, umiejętności, talenty, zachowania, ułatwi budowanie lepszej przyszłości i dokonywanie konkretnych, istotnych zmian na lepsze w najważniejszych dla Ciebie sferach życia?
Chcesz poznać, co skrywa Twoja nieświadomość i na jakim autopilocie funkcjonujesz?
Jeśli na większość pytań odpowiadasz twierdząco, to znaczy, że ten program jest dla Ciebie.
Zapraszam Cię serdecznie do pracy ze mną nad Twoim systemem przekonań, wierzeń, czyli Twoim oprogramowaniem.
Przeprowadzę Cię przez głęboki proces zmiany osobistej, gdzie dzięki stosowanym przeze mnie doskonałym technikom coachingowym przejdziesz prawdziwą wewnętrzną transformację.
Zapraszam Cię do udziału w Programie – Przekonania
Jak pracujemy?
Czas trwania: Program trwa od 1 do 3 miesięcy w zależności od indywidualnej sytuacji..
Co zawiera: Jest to zestaw sesji coachingowych online (90 minut), wspartych materiałami szkoleniowymi do samodzielnej pracy pomiędzy spotkaniami.
Cena pakietu miesięcznego – 765 zł/mc
Jak zamówić?
Napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy
Tomasz Kołdrowski – Master Life&Career Coach