NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI
CZYM JEST TEN COACHING?
Zanim zaprosisz mnie do współpracy, jako Twego Coacha przy wprowadzaniu najistotniejszych zmian życiowych i realizacji swoich celów zapoznaj się proszę z tym działem. Ta strona pozwoli Ci zrozumieć czym jest coaching, jakie ma cele i założenia, czym różni się od innych form pomocy i rozwoju. Dzięki temu oszczędzimy sobie czas, rozwiejesz swe ewentualne obiekcje, wątpliwości i łatwiej będzie Ci podjąć najlepsza decyzję.
Czym tak naprawdę jest ten coaching?
Coaching to proces pomagania ludziom i zespołom w wykonywaniu zadań w najbardziej skuteczny sposób. Zadaniem coachingu jest tworzenie zmiany w Twoim dotychczasowym życiu, poprzez wspieranie mocnych stron i omijanie przeszkód, które uniemożliwiają Ci realizację zamierzonych celów.
Głównym celem tego procesu jest wzmacnianie Ciebie w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany (w oparciu o własne wnioski i zasoby).
Coaching jest procesem doskonalenia kompetencji w obszarze, który chcesz rozwijać.
Pomoże Ci w stawaniu się tym, kim chcesz i byciu najlepszym, jak to możliwe. Wydobędzie i wzmocni to, co w Tobie najlepsze.
Jest procesem opartym na partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu.
Jest procesem szeroko rozwojowym, choć skoncentrowanym na konkretnych celach, które określa się na wstępie.
Jest procesem opartym o odkrycia w zgodzie z zasadą: „Coach zna pytania, Klient zna odpowiedzi”. Ja, jako Coach posługuję się wieloma narzędziami, lecz podstawowym sposobem komunikacji są pytania. Nie sugeruję rozwiązań i nie doradzam.
Jest procesem zaplanowanym i przemyślanym. Ma swój rytm, swój początek, środek i koniec – kolejność jest tu również ważna dla efektywności.
Jest procesem, który trwa i umiejscowiony jest w czasie. To bardzo istotne, ponieważ każdy efekt uzyskany dziś, jest wzmacniany w taki sposób, by powodować efektywność również w przyszłości. Trwa od kilku do kilkunastu spotkań 60-90 minutowych z dwu-tygodniową lub miesięczną przerwą pomiędzy każdym z nich.
Jest procesem mierzalnym. Efektywność Coachingu mierzy się na poziomie zachowań, a więc widzialnych zmian w działaniu Klienta.
Skupia się na Tobie i Twych wyjątkowych zasobach oraz indywidualnych ograniczeniach. To właśnie indywidualne podejście stwarza szczególne warunki dla zaistnienia trwałej i szybkiej zmiany.
Coaching jest inwestycją w stały i dalekosiężny rozwój.
CZYM RÓŻNI SIĘ COACHING OD MENTORINGU?
Mentoring to pewien poziom wieloetapowego coachingu. Zawiera w sobie coaching, doradztwo i szkolenie.
Coach zapewnia określoną, szczegółową informację zwrotną w celu udzielenia danej osobie pomocy w nauce i wzrastaniu.
Mentor pomaga ustalić, wyjaśnić lub wzmocnić kluczowe wartości i przekonania klienta tak, aby służyły jego nauce i wzrastaniu, często służąc osobistym przykładem. Mentor zajmuje się zarówno procesem wywoływania zmian w obszarze wartości i przekonań klienta, jak i służeniem za przewodnika, trenera zachowań i nauczyciela.
CZYM RÓŻNI SIĘ COACHING OD TERAPII?
Coaching jest zorientowany na przyszłość, na odkrywanie, czego klient potrzebuje, by działać efektywniej, w lepszym stanie, bardziej kreatywnie.
Terapia jest mocno skierowana na problem, na szukanie jego przyczyn, sposobów radzenia sobie z ograniczeniami, uwikłaniami, dysfunkcjami. W terapii sięga się do przeszłości, do negatywnych wzorców, do powodów, które leżą u podstaw tego, co jest.
W coachingu nacisk kładziemy na myślenie o przyszłości, na wyobrażanie sobie, jak to będzie, gdy już zrealizujemy cele, na wzmacnianie zachowań, sposobu myślenia i tożsamości wspierających osiąganie założonych celów. W coachingu rozwijamy mocne strony klienta, przeszłość wykorzystując jako pole doświadczeń, z których można się uczyć, w których można odkrywać swoje strategie radzenia sobie z wyzwaniami
W CZYM COACHING MOŻE CI POMÓC?
-
W świadomym życiu, a nie „dryfowaniu” (wiesz do jakiego portu chcesz dopłynąć);
-
Odkryciu swojej misji życiowej i zawodowej;
-
W uzyskaniu trwałej zmiany w wybranej przez Ciebie dziedzinie życia (w wyznaczeniu i osiągnięciu celu);
-
Odkryciu ograniczających Ciebie przekonań, blokujących osiągnięcie danego celu;
-
Zobaczeniu, jak cele, które sobie wyznaczasz wpłyną na Ciebie i otoczenie;
-
Lepszemu poznaniu samego siebie.
KIM JEST COACH?
-
Osobą, która towarzyszy Klientowi w procesie coachingowym, nie doradza, nie poucza, nie ocenia
-
Obowiązuje „zasada równych krzeseł”- Klient i Coach są sobie równi
-
Coach „czuwa” natomiast nad prawidłowym przebiegiem sesji, takim doborem pytań i zadań domowych, aby proces był jak najbardziej efektywny
-
Uważny na informację zwrotną od Klienta i empatyczny
JAK WYGLĄDA PROCES COACHINGOWY?
-
„Sesja zerowa” – (bezpłatna), na której Klient poznaje zasady coachingu, Coacha
-
Jedna sesja trwa około 90 minut
-
Sesje odbywają się raz na tydzień lub na dwa tygodnie
-
Standardowo jeden proces składa się z 6-10 sesji
-
Spotkania osobiste, telefoniczne, bądź przez Internet
ROLE COACHA I KLIENTA W PROCESIE COACHINGOWYM
COACH
Ja odpowiedzialny jestem za:
-
prowadzenie procesu w sposób efektywny
-
trzymanie się meritum
-
pomoc w szybkim dochodzeniu do sedna
-
przypominanie o deklaracjach, bezstronność i nie ocenianie
-
zlecanie i sprawdzanie zadań na czas miedzy sesjami – czas coachingu to zarówno czas spotkań jak i wszystko co dzieje się między nimi – dlatego bardzo ważne jest, żeby klient był w procesie przez cały ten czas. Zadania proponowane klientowi przez coacha na czas pomiędzy sesjami pomagają we wprowadzaniu zmian oraz w podtrzymywaniu i rozwijaniu tego do czego klient doszedł podczas sesji coachingowej,
-
z jednej strony o dbanie o komfort obydwu stron, a z drugiej wykazywanie się odwagą, by wyjść poza strefę komfortu dla dobra klienta
-
odpowiednie dobieranie mocnych pytań coachingowych
-
odpowiednie podejście do klienta, pełne wiary w Ciebie i Twe zasoby
-
wybranie odpowiedniej formy sesji
-
utrzymywanie odpowiedniego poziomu energii
-
nieprzywiązywanie się do własnych interpretacji, bezstronność i brak osądu
-
słuchanie na najwyższym poziomie
Za sukcesem coachingu nie stoję bezpośrednio Ja – Coach, ale główny bohater tej formy rozwoju – czyli Ty – Klient. Dlatego tak ważne jest, abyś od początku był świadomy swojej odpowiedzialności i roli w procesie coachingu – coaching to nie działanie „na kliencie”, niezależne od niego, ale działanie „przez klienta” całkowicie od niego zależne.
KLIENT
Twoja odpowiedzialność w procesie coachingu to m.in.:
-
zdobywanie się na szczerość oraz odwagę
-
podążanie wybraną przez siebie ścieżką. Tak naprawdę to Ty prawie całkowicie odpowiedzialny jesteś za osiągnięcie głównego celu,
-
postępowanie zgodnie z ustaleniami poczynionymi podczas pierwszej i kolejnych sesji – realizowanie zadań pomiędzy sesjami, terminowe i zaangażowane uczestniczenie w sesjach itd.,
-
ustalenie celu głównego, celów pobocznych i sposobu dojścia do nich – Ja całym sobą pomagam Ci w tym, ale to Ty jesteś specjalistą w swoim życiu i to Ty jesteś osobą odpowiedzialną za wyznaczenie realnych i istotnych dla siebie celów i ustalenie w jaki sposób jesteś w stanie do nich dojść.
Jakie są efekty coachingu?
Coaching przynosi bardzo szeroką gamę korzyści i rezultatów w zależności od tego, jakie Klient ma potrzeby i oczekiwania oraz jakie cele w związku z tym sobie wyznaczy.
Przykładowe korzyści dla Klientów indywidualnych:
-
Określenie swoich celów i sposobów ich osiągania
-
Poprawa relacji z bliskimi i współpracownikami
-
Wzrost pewności siebie
-
Większa satysfakcja z życia prywatnego i zawodowego
-
Wzrost motywacji do działania i podejmowania nowych wyzwań
-
Odnalezienie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym
-
Wzrost samoświadomości, lepsze poznanie siebie
-
Odnalezienie swojego powołania, pasji, drogi życiowej
-
Zmiana wizerunku
-
Większa asertywność i pewność siebie
-
Umiejętność lepszej organizacji czasu
Przykładowe korzyści dla organizacji:
-
Większa motywacja pracowników
-
Poprawa kompetencji kluczowych pracowników
-
Poprawa relacji pomiędzy pracownikami
-
Poprawa relacji z pracownikami
-
Lepsza organizacja pracy i komunikacja w firmie
BADANIA EFEKTYWNOŚCI COACHINGU
Coaching jest obecnie obok IT drugą najszybciej rozwijającą się dziedziną na świecie. Międzynarodowe badania wskazują na bardzo wysoką skuteczność coachingu zarówno w przypadku Klientów indywidualnych jak i firm. Poniżej wyniki kilku przykładowych badań:
1. Z badania przeprowadzonego w 2008 roku przez firmę PricewaterhouseCoopers na zlecenie International Coach Federation, wynika, że według Klientów, coaching najczęściej przynosi poprawę w takich obszarach jak: pewność siebie, związki międzyludzkie, umiejętności komunikacyjne, kompetencje interpersonalne, wydajność pracy, równowaga życia zawodowego i prywatnego, zdrowie, dobre samopoczucie, rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe, organizacja życia osobistego zarządzanie firmą, zarządzanie czasem , efektywność zespołów.
– pewność siebie (80%)
– związki (73%)
– kompetencje komunikacyjne (72%)
– kompetencje interpersonalne (71%)
– wydajność w pracy (70%)
– równowaga życia zawodowego i osobistego (67%)
– zdrowie, dobre samopoczucie (63%)
– rozwój życia zawodowego, nowe możliwości zawodowe (62%)
– organizacja życia osobistego (61%)
– zarządzanie firmą (61%)
– zarządzanie czasem (57%)
– efektywność zespołów (51%).
Aż 96% badanych klientów wskazało, że ze względu na wysoką skuteczność, skorzystaliby z coachingu ponownie.
Jaki jest zwrot z inwestycji w coaching?
Aż 86% firm, które dokonały analizy wyników, deklaruje przynajmniej zwrot z inwestycji, co piąta firma osiągnęła 50-krotny zwrot z inwestycji, a średnio wszystkie firmy zanotowały 7-krotny zwrot z inwestycji.
2. W 2009 roku firma „A Better Perspective” przeprowadziła badanie na reprezentatywnej próbie 339 osób, które skorzystały lub/i były zleceniodawcami coachingu dla innych osób.
Jako główne indywidualne korzyści z coachingu, badani wskazywali:poprawa w wydajności osobistej i realizacji celów (84%)
-
-
podniesienie otwartości na rozwój osobisty i uczenie się (60%)
-
pomoc w znalezieniu rozwiązania dla poszczególnych sytuacji zawodowych (58%)
-
wzmocnienie poczucia odpowiedzialności (52%)
-
rozwój samoświadomości (42%)
-
wzmocnienie pożądanych umiejętności i zachowań (38%)
-
lepsze rozumienie roli i celów (37%)
-
korekta zachowań i wyjaśnienie trudności (33%)
-
Główne korzyści z coachingu dla organizacji to:
-
-
pełne wykorzystywanie indywidualnego potencjału osoby (79%)
-
wzmocnienie osobistego zobowiązanego zaangażowania we własny rozwój (69%)
-
wzrost wydajności organizacji (69%)
-
podniesienie kreatywności/zdolności uczenia się oraz wiedzy (63%)
-
wzrost rzeczywistej motywacji pracowników (57%)
-
ułatwienie przyswojenia nowych stylów zarządzania i kultury organizacji (39%)
-
wzmocnienie relacji między ludźmi/oddziałami(35%)
-
3. Kolejno 85% i 80% menadżerów w wielkiej Brytanii, wskazuje na zwiększenie motywacji oraz pobudzenie odpowiedzialności, jako główną wartość dla zespołu jaką daje coaching
4. „Według Chartered Institute of Personel & Development (CIPD) ponad 85% firm w Wielkiej Brytanii korzystało z coachingu jako wsparcia dla biznesu”.
ROI – Zwrot kosztów z inwestycji w coaching:
-
Według informacji podanych przez Arthura Shirk’a z CTI „…Badania przeprowadzone przez Right Management Consultants z siedzibą w Philadelphii odkryły zwrot z inwestycji w dolarach amerykańskich wydanych na coaching menedżerski (executive coaching) prawie 600%. Menedżerowie zaangażowani w coaching odnotowali wzrost w efektywności, poprawieniu relacji z bezpośrednimi podwładnymi i kolegami oraz większą satysfakcję z pracy (Bolch 2001). Badania przeprowadzone przez Metrix Global na temat coachingu wśród firm z listy Fortune 500 odkryły 529% zwrotu z inwestycji z coachingu plus wiele niematerialnych korzyści…”
-
W przypadku większości firm, które posiadały dane dotyczące ROI(wskaźnik zwrotu inwestycji), wskaźnik waha się pomiędzy 100% a 1000%. 86% firm zgłosiło co najmniej 100% zwrotu kosztów coachingu, a 47% z nich uzyskało 10-krotny zwrot z inwestycji. Mediana (wartość centralna) wyniosła 700%, czyli 7-krotny zwrot z inwestycji. źródło ICF Global Coaching Client Study
-
Według badań Manchester Consulting Group, zarządy firmy z grupy Fortune 100 stwierdziły, że ROI z coachingu zastosowanego w ich firmach średnio sześciokrotnie przewyższył ich koszt.
-
Badanie przeprowadzone przez International Personnel Management Association wskazało, że efektywność szkoleń połączonych z coachingiem była większa o 88% niż zastosowanie samych szkoleń.
-
Manchester Consulting Inc. w latach 1996 – 2000 przeprowadził badania, które wykazały, że zwrot z inwestycji dla programów coachingowych skierowanych do najwyższej kadry był blisko sześć razy większy niż ich koszt.
-
Z Badań przeprowadzonych przez Metrix Global LLC na firmach z pierwszej pięćsetki firm światowych wynika, że coaching rozwoju umiejętności przywódczych przyniósł 529% zwrotu z inwestycji.
-
The Economic Times zaprezentował wyniki badań, wskazujące że dzięki coachingowi w firmach (na podstawie rankingu stu spółek zaprezentowanych przez magazyn Fortune) ROI jest prawie sześć razy większe, niż koszty wprowadzenia programu szkoleniowego, w tym:
-
77% poprawiają się relacje między pracownikami,
-
67% wzrasta efektywność pracy zespołowej,
-
61% wzrasta satysfakcja z wykonywanej pracy
-
-
Badanie przeprowadzone na 500 spółkach z branży telekomunikacyjnej (na podstawie listy magazynu Fortune), wykazało, że wprowadzenie coachingu w firmach może podnieść wskaźnik rentowności przedsiębiorstw do 529%.
ZAMAWIAM KONSULTACJĘ Z TOMKIEM