Zdradzę Ci 15 konkretnych wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy!!!

15 kroków, które zwiększą szanse na rynku pracy

Jeśli wysyłasz dokumenty aplikacyjne, chodzisz na rozmowy kwalifikacyjne i mimo to nadal nie możesz znaleźć pracy to oznacza, że coś robisz źle, gdzieś popełniasz błędy, które Cię dyskwalifikują w procesie rekrutacji.

Jedne z najczęściej popełnianych błędów to:
• Zły wybór ścieżki kariery, który nie był poparty wcześniejszą analizą swoich mocnych i słabych stron, talentów, naturalnych predyspozycji, zdolności i perspektyw pracy w danej branży;
• Brak wyraźnego celu zawodowego, wizji i planu swej kariery zawodowej;
• Brak systematycznej analizy rynku pracy, panujących na nim trendów i potrzeb pracodawców w swojej branży;
• Nieumiejętność stworzenia własnej atrakcyjnej marki na rynku i sprzedaży swoich kompetencji, czyli słaby marketing własny;
• Brak wystarczającego doświadczenia zawodowego. Należy o jego zdobycie zadbać dużo wcześniej, zanim wkroczy się na rynek pracy, czyli już podczas studiów;
• Nieatrakcyjne i mało przekonywujące dokumenty aplikacyjne, tworzone jako uniwersalne szablony wysyłane do wszystkich;
• Nieumiejętność poznania palących potrzeb i oczekiwań pracodawcy oraz problem z dobrą autoprezentacją i sprzedażą swych kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej;
• Brak umiejętności budowy wartościowej sieci kontaktów ( networkingu ) z osobami, które mogą być łącznikami pomagającymi dotrzeć do osób decyzyjnych w środowisku branżowym i w firmach, które Cię interesują;
• Nie dbanie o swój profesjonalny marketingowy wizerunek w Internecie.

Odnosząc się do powyższych błędów podam Ci kilka sensownych wskazówek, które w znaczny sposób mogą pomóc Ci w poruszaniu się po rynku pracy i finalnie w znalezieniu odpowiedniej pracy.

Wskazówki dla Ciebie

1. Zrób solidną analizę swojej dotychczasowej ścieżki kariery i swej aktualnej pozycji na rynku pracy. Jeśli Twoje dotychczasowe rezultaty Cię nie cieszą oznacza to tyle, że myśląc dalej w ten sam sposób, robiąc to samo nie ma możliwości, by sytuacja uległa zmianie. Będziesz otrzymywać wciąż ten sam efekt, borykać się z identycznymi problemami, zarabiać podobnie i popełniać te same błędy.

Jeśli chcesz zmiany, to wyciągnij koniecznie wnioski ze swej dotychczasowej kariery zawodowej oraz z podejmowanych kroków, decyzji w tym obszarze. Sprawdź co działa najlepiej, co słabo, a co w ogóle nie przynosi zamierzonych efektów.

Najlepiej jak odpowiesz sobie na takie pytania:

Co muszę zacząć robić?

Czego muszę robić więcej?

Czego muszę robić mniej?

Co muszę przestać robić?

Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci konkretne wnioski i pomogą wybrać najskuteczniejszą strategię.

Możesz też posłużyć się zasadą Pareto, która mówi, że 20% naszych działań przynosi 80% pozytywnych rezultatów, a pozostałe 80% działań wpływa zaledwie na 20% dobrych rezultatów. Zlokalizuj te swoje 20% skutecznych działań, które do dziś przynosiły Ci w karierze zawodowej najlepsze rezultaty i zwiększ ilość i częstotliwość tych działań, poświęć się im, usprawnij je, a Twe pozytywne efekty wzrosną.
2. Zrób analizę swoich słabych i mocnych stron. Służy do tego skuteczne narzędzie coachingowe, zwane Analizą SWOT. Pozwoli Ci ona zyskać klarowny wgląd w Twoją sytuację zawodową, uświadomić sobie swoje mocne strony, atuty, zasoby stanowiące solidną bazę Twej wartości rynkowej, następnie słabe strony, czyli obszary wymagające poprawy, rozwoju, trzecia ćwiartka to identyfikacja stojących przed Tobą szans, możliwości, rysujących się realnych perspektyw, a w czwartej ćwiartce identyfikujesz potencjalne zagrożenia, trudności, przeszkody na drodze do celu, jakim jest sukces na rynku pracy.

Wiedz o tym, że świadomość swych mocnych stron, zasobów i szans jest wyraźnym sygnałem i wytyczną wskazującą, że bazując na swych mocnych stronach, potencjale i zasobach, dążąc do bycia w tym co raz lepszym masz największe szanse na sukces. Jeśli budowanie swej kariery zawodowej, wybór profesji, branży będziesz opierać na tych obszarach, gdzie tkwią Twe słabości i będzie czekać Cię mnóstwo ciężkiej pracy nad ich rozwojem, polepszeniem skazujesz się na drogę porażki i miernych sukcesów.

Tak więc najlepiej rozwijaj swoje mocne strony, bo wtedy masz największa szansę być mistrzem w swej branży. Ćwiczenie polega ono na tym, iż na kartce rysujesz kwadrat, który dzielisz na 4 ćwiartki, które kolejno opisują : Twe mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia.
3. Jeśli powyższe kroki masz za sobą, to teraz zdiagnozuj rynek pracy, potrzeby, oczekiwania i problemy firm do jakich zamierzasz aplikować, a następnie znajdź stwórz ofertę nie do odrzucenia, w której przedstawisz siebie jako eksperta i twórcę rozwiązań palących problemów tych firm.
4. Zadbaj o atrakcyjną formę Twej oferty, zidentyfikuj właściwe osoby w firmie i dotrzyj do nich skutecznie, aby móc przekonywująco zaprezentować im siebie, jako kogoś, kto będzie właściwą osobą na właściwym miejscu.
5. Zadbaj o atrakcyjne CV, które ma być Twoją wizytówką. Powinno ono być odpowiedniej wielkości, klarowne, konkretne, atrakcyjne graficznie, zawierające słowa kluczowe, poprawne gramatycznie i stylistycznie, zawierające odpowiednie, profesjonalne zdjęcie, aktualne dane kontaktowe oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętaj, by Twoje CV było spersonalizowane, czyli tworzone pod konkretne stanowisko, branżę, zamiast tworzenia jednego uniwersalnego dokumentu, który będziesz wysyłać na różne stanowiska i do różnych firm.
6. Stwórz swoją profesjonalną wizytówkę w Internecie. Polecam utworzenie rozbudowanego i przemyślanego profilu na portalach typu GoldenLine, LinkedIn, Profeo etc…Jak chcesz i potrafisz to możesz nagrać własne Video CV, czyli krótką prezentację filmową, z ewentualnym port folio, lub pokazujące Ciebie podczas pracy. Możesz je zamieścić na kanale YT i link do niego zamieszczać w klasycznym, tekstowym CV.
7. Zadbaj o swe przygotowanie merytoryczne i autoprezentację na rozmowie kwalifikacyjnej. Strój powinien być schludny, stonowany, a Ty zadbaj o to by być punktualnym, wypoczętym, zrelaksowanym, pewnym siebie, kulturalnym i dobrze przygotowanym do rozmowy. Polecam przed wizytą zapoznać się jeszcze raz z opisem stanowiska, oczekiwaniami, zakresem obowiązków, wizytówką, misją, wartościami firmy i dowiedzieć się co nie co o osobie, która będzie prowadzić rekrutację.
8. Nie wysyłaj Cv, gdzie popadnie, tylko wybierz sobie te oferty, firmy, które najbardziej Cię interesują, których misja, wartości i kultura organizacyjna jest pasująca do Ciebie, w których masz największa szansę na pracę, ze względu na kompetencje osobiste, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, wiedzę i umiejętności.
9. Oprócz formy elektronicznej osobiście dostarczaj dokumenty aplikacyjne. Wiedz, że warto dostarczać osobiście do firmy swoje aplikacje. To sprawi, że wyróżnisz się pozytywnie i zostaniesz zapamiętany oraz da Ci możliwość bezpośredniego kontaktu z osobami z firmy i poczucia atmosfery pracy będąc w siedzibie. Warto też wysyłać dokumenty do firm, które Cię interesują, ale w danej chwili nie prowadzą rekrutacji. Nigdy nie wiadomo, kiedy zwolni się fajne stanowisko, a może już kogoś poszukują i wtedy masz szansę wyprzedzić konkurencję i jednocześnie wykazać się pro aktywnością, determinacją i inicjatywą, a te cechy mogą tez zaplusować. Wiele dużych firm daje tez kandydatom możliwość stworzenia swego CV w bazie kandydatów na witrynie w zakładce ,, Kariera”.
10. Zadbaj o wartościową sieć kontaktów. Bywaj na konferencjach, szkoleniach i seminariach branżowych. To doskonałe miejsce na poznanie ludzi z branży lub ewentualnych rekruterów, pracodawców oraz na zaprezentowanie swej wiedzy eksperckiej w dyskusjach na Sali, jak i na nawiązanie mniej formalnych kontaktów w tzw. ,, kuluarach”. Informuj też znajomych, przyjaciół, że szukasz pracy. Poczta pantoflowa to skuteczny sposób, ponieważ dziś pracodawcy często poszukują osób zaufanych, sprawdzonych, z polecenia innych pracowników.
11. Stale śledź oferty pracy. Pamiętaj, iż szukanie pracy to ciężka praca. Nie warto się zniechęcać chwilowym brakiem odzewu. Ciągły monitoring rynku pracy sprawi, że będziesz zawsze na bieżąco.
12. Zamieść swoje ogłoszenie i przedstaw się w nim jako ekspert szukający współpracy, perspektyw rozwoju i nowych wyzwań zawodowych. To tez dobry sposób na wyróżnienie się.
13. Rozwijaj swoje kompetencje. Ciągły rozwój to wymóg współczesnego, wymagającego rynku pracy. Zainwestuj w dobre kursy, szkolenia, warsztaty, książki, nagrania, które dadzą Ci szansę stać się prawdziwym ekspertem w swojej dziedzinie.
14. Odwiedzaj targi pracy. To często świetna okazja, by bliżej poznać firmy, jakie Cie interesują, porozmawiać z ich przedstawicielami, popytać o warunki, wymagania, kogo szukają, przed jakimi stoją wyzwaniami, jakich ludzi chcą zatrudniać. Masz wtedy możliwość złożenia aplikacji i zdobycia pracy.
15. Cierpliwość i konsekwencja. Każda kolejna rozmowa kwalifikacyjna to dla Ciebie lekcja życia, nowe doświadczenie. Im więcej masz doświadczenia, tym swobodniej się w tym poruszasz.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny dla Ciebie, a zastosowanie przedstawionych pomysłów przyniesie Ci pozytywne rezultaty, a tym samym przybliży do wzrostu zarobków i satysfakcji zawodowej.
Moc z Tobą
Pozdrawiam
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery
www.sekretyrozwoju.com

Ps. Jeśli chcesz dokonać wnikliwej analizy Twego potencjału osobistego i zawodowego, chcesz bym pomógł Ci w odkryciu i rozwinięciu talentów, naturalnych predyspozycji i obraniu właściwej ścieżki kariery, jeśli potrzebujesz zaprowadzić głębsze zmiany w swym życiu prywatnym i zawodowym, szukasz kompleksowej pomocy z zakresu life&career coachingu, doradztwa zawodowego, czy krótkoterminowej terapii czuje się swobodnie kontaktując się ze mną. Zapoznaj się z moją ofertą, umów na sesję demo. To pozwoli nam stwierdzić czy chcemy ze sobą pracować i dopasować najlepszą formę pomocy.

Ps 2. Jeśli znasz jeszcze jakieś inne sposoby, lub masz ochotę podzielić się swymi doświadczeniami po zastosowaniu tych wskazówek to ZOSTAW SWÓJ KOMENTARZ.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na Zdradzę Ci 15 konkretnych wskazówek, jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy!!!

 1. Chyba każdy powinien to przeczytać.
  Nic dodać nic ująć, tak jak lubię krok po kroku pokazane jak określić własną ścieżkę rozwoju i poszukiwać pracę.
  Już od kilku lat widać wzrost mediów społecznościowych i przez to wskazówka numer 6 jest tak ważna. Bo nasze profile mogą skreślić nas z otrzymania zaproszenia na rozmowę. Z kolei dobry profil na Linkedin lub Goldenline wręcz przeciwnie.

 2. Jeżeli chodzi o Linkedin to uzupełnienie całego profilu wraz z dobrym nagłówkiem (tutaj można by cały wpis i nie tylko o tym napisać), podsumowaniem kariery, obowiązkami oraz zrealizowanymi projektami jest pierwszym krokiem. A nie każdemu chcę się to dobrze wykonać. Ja też czasem powracam do niego i coś poprawiam. Dalej warto dołączyć do grup, po to aby zacząć się udzielać. W momencie kiedy zaczniemy komentować, udostępniać artykuły będziemy pozycjonowali siebie w danej dziedzinie. Dzięki temu łątwiej będzie nam zawierać nowe znajomości, typowo z zainteresowania, profesji. Ja np. mam bardzo mało, pewnie kilku znajomych z realu, pozostali to z zbliżonych zawodów do mnie i to co mnie interesuje. Chociaż mam profil dopiero od kilku miesięcy to widzę, że warto zawierać znajomości i jak najwięcej. Dzięki temu jesteśmy bardziej widoczni przez rekruterów (dostajemy od nich zaproszenia do kontaktów). A oni również poszukują pracowników po pewnych zawodach, słowach kluczowych i pierwsze co zauważają to zdjęcie (powinno być profesjonalne:)) i nagłówek. Dlatego pisałem wcześniej o tym nagłówku…Pewnie można by się jeszcze rozpisywać, ale na razie poprzestanę…
  Pozdrawiam

  • Dziękuję za Twój kometarz. Może czytelnicy coś ciekawego z tego dla siebie wyciagną. Z moich doświadczeń odnosze wrażenie, że Linked In jest jakos mało przejrzysty i mało przyjazny uzytkownikowi. Znacznie pozytywniej odbieram polski Goldenline. Mimo wszystko jednak jak nie jest sie niszowym swietnym specjalista, na którego jest duże zapotrzebowanie to raczej przeciętny uzytkownik ma małe szanse na to, że go tam łowca wychaczy, a i odpowiadanie na tamtejsze oferty jest średnio skuteczne. Dziś w dobie powszechności internetu, jednak zwracałbym się do powrotu do korzeni, czyli nawiązywaniu relacji live , budowy wartościowego networkingu np na eventach, warsztatch, szkoleniach, konferencjach, targach branzowych, czy nawet czasem swego klienta, współpracownika czy pracodawcę można poznac na siłowni czy w kole zainteresowań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *