Twój miniony rok – bilans, refleksje i lekcje na przyszłość

Witam Cię w Nowym Roku 2014!!!

Piszę dopiero teraz bo ostro zabalowałem i musiałem odpocząć, złapać dystans, przemyśleć parę spraw, zrobić sobie szczery rachunek sumienia, zrewidować czy postawione zamierzenia, cele zostały zrealizowane, zrobić bilans zysków i strat, porażek i sukcesów. Przyznam, że sporo czasu mi to zajęło i jak zdałem sobie sprawę, że wiele spraw nie poszło jak chciałem, coś utknęło w miejscu to nie było to przyjemne doświadczenie i czasem byłem zły na siebie. Oczywiście wiele spraw tez było pozytywnych, kilka ważniejszych celów udało mi się osiągnąć lub uczyniłem znaczny postęp w drodze do nich. Musiałem szybko otrząsnąć się z niefajnego nastroju, pozbierać się i ogarnąć. Ten bilans pozwolił mi dostrzec co nie działa, z czym mam problem, gdzie nawaliłem, co trzeba zmienić, nad czym szczególnie popracować, a z czego całkowicie zrezygnować.

Ten bilans okazał się cenną informacją zwrotną bo uświadomił mi wiele ważnych rzeczy, dał obiektywny feedback, pomógł wyciągnąć cenne wnioski i przede wszystkim dowiedziałem się dużo o sobie. Miniony rok dał mi wiele cennych doświadczeń, negatywnych i pozytywnych, ale widocznie wszystkie one były mi potrzebne by nastąpił progres, rozwój, zaszły zmiany na lepsze. Negatywne doświadczenia, niezrealizowane cele wzbudziły we mnie negatywne uczucia i silna motywację OD cierpienia, natomiast wszystkie sukcesy, osiągnięcia utwierdziły mnie w tym, że można, że się da, mimo przeszkód i ograniczeń, że skoro raz, drugi, trzeci mi się udało, to jest szansa, że w tym roku też się uda i będę jeszcze lepszy, bo bogatszy o cenne lekcje.

Tobie również proponuję zrobić sobie taki rachunek sumienia zanim zaczniesz wyznaczać sobie cele noworoczne. Bal się skończył i czas wskoczyć na pozytywne obroty i działać. Wiele osób stawia sobie nowe cele, ale w oderwaniu od rzeczywistości. Wiedz, że cele powinny być ambitne i stanowić dla Ciebie ekscytujące wyzwanie. Stawiając cele pamiętaj jednak o przeszłości, o swych osiągnięciach, o tym co stanowiło dla Ciebie problem oraz co sprawiło Ci najwięcej radości, satysfakcji. Dzięki temu cele, które postawisz sobie bardziej będą pasowały do Twych oczekiwań.

Jestem ciekaw jaki był Twój miniony rok 2013. Znajdź chwilę spokoju, tak żeby Ci nikt nie przeszkadzał, weź sobie kartki, zeszyt, coś do pisania i szczerze odpowiedz na poniższe pytania:

 1. Co było fajne w minionym roku?

  Podsumuj swój miniony rok i pomyśl o tych rzeczach, które udało Ci się zrealizować oraz czego doświadczyłeś. Wypisz jakie były magiczne chwile, wyjątkowe momenty oraz fantastyczne wspomnienia. Co się Tobie w tym najbardziej podobało? Najlepiej wypisz wszystko co uważasz, jako pozytywne i cenne, jak leci od stycznia do końca roku.

 2. Co chcesz powtórzyć w tym roku? Co chcesz, aby wydarzyło się także w nadchodzącym roku? Czego szczególnie masz ochotę ponownie doświadczyć, powtórzyć? A może pragniesz czegoś szczególnego doświadczyć raz jeszcze, ale lepiej, więcej i mocniej?

 3. Co było niefajne i czego już nie chcesz doświadczać? Fajnie jest być optymistą, lecz nie można jednocześnie olewać negatywów. Jeśli coś idzie nie tak, jak sobie tego życzysz, to trzeba podjąć takie kroki, by się to więcej nie wydarzyło. W takim razie; Czego więc nie chcesz doświadczać w tym roku? Z czym nie chcesz mieć już do czynienia? Jakie sytuacje mają się nie powtórzyć?

 4. Czego się nauczyłeś/aś w minionym roku? Wiedz, że Twoim największym skarbem jest Twe cenne doświadczenie, jakie by ono nie było, bo zawsze niesie ze sobą wartościowe lekcje. Nawet jeśli popełniłeś jakieś błędy, to możesz wyciągnąć z nich lekcje. Uczymy się w końcu na błędach. Zastanów się, czego się w tym roku nauczyłeś, co zrozumiałeś i jakie nowe umiejętności posiadłeś?

  Do dzieła!!!

Ciekawe do jakich wniosków dojdziesz na koniec. Zostaw komentarz.

Najlepszego w Nowym Roku

Tomasz Kołdrowski

Twój Coach

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychoporady, Samorozwój i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *