Tajemnice skutecznej motywacji – siła dwóch skrajnych emocji.

Tajemnice skutecznej motywacji – siła dwóch skrajnych emocji.

 Życie człowieka to ciągłe dokonywanie wyborów, podejmowanie działań, unikanie ryzyka lub ryzykowanie w celu osiągnięcia czegoś ważnego, wyznaczanie celów, podejmowanie różnych strategii i branie za to wszystko odpowiedzialności. Dzieje się to w każdym obszarze naszej egzystencji ( życie prywatne, zawodowe, duchowe etc…). Nie da się nie podejmować wyborów i działań. Siłą napędową tego procesu jest MOTYWACJA. Wszystko byłoby bardzo proste, gdyby ten system fabrycznie i na stałe był właściwie ustawiony przez kogoś, aby zawsze motywował nas do tego co ważne, potrzebne, dobre, użyteczne a demotywował do wszelkich destrukcyjnych, błędnych i nieproduktywnych działań, idei, decyzji.

Stety lub niestety tak nie jest. Takie jest życie, mamy wolną wole, swobodę wyboru i to od nas zależy jak będziemy żyć i czego doświadczać.

MOTYWACJA to potężna siła i ona napędza nasze życie w obranym przez nas kierunku. U każdego działa ona inaczej, w różnym natężeniu i motywujemy się na różne sposoby, do różnych rzeczy, jedni lepiej, drudzy gorzej i dlatego osiągając często skrajnie różne rezultaty, sprowadzając na siebie pozytywne lub negatywne rezultaty.

Istnieje coś takiego jak System Motywacyjny.  Główne siły napędowe naszych motywacji to nic innego jak dwie bardzo skrajne i niezwykle silne emocje:

1) PRZYJEMNOŚĆ  ( fizyczna, psychiczna, entuzjazm, duma, spełnienie, dzika pasja, euforia i wizje tych silnych emocji, wiążące się podjęciem działania lub jego brakiem );

2) CIERPIENIE ( wszelkie przykre, frustrujące i negatywne skutki fizyczne, emocjonalne, materialne, zdrowotne jakie wiążą się w naszym mniemaniu z danym działaniem).

Tak naprawdę wszystko co robimy, robimy albo z potrzeby uniknięcia cierpienia, albo z potrzeby uzyskania przyjemności. Dlatego wszelkie próby zmiany swoich niekorzystnych zachowań, których chcemy się pozbyć, które są SKUTKIEM, spełzają na niczym bo powinno zająć się kryjąca za nimi PRZYCZYNĄ.

Zasada jest prosta :

Zrozumienie i wykorzystanie sił cierpienia i przyjemności pozwoli ci od razu zaprowadzić trwałe zmiany oraz udoskonalić zarówno siebie, jak i swych bliskich.

Niezrozumienie tych sił skazuje Cię na życie sterowane reakcjami, a więc funkcjonowanie instynktowne, odruchowe, podobne do zwierząt czy maszyn.

Właśnie dlatego często nie możemy zmotywować się do czegoś dobrego dla nas, odkładamy ważne cele, zmiany na później. Dzieje się tak dlatego, ze na jakimś poziomie świadomości jesteś przekonany/a. że podjęcie danych działań w danej chwili przyniosłoby Ci więcej szeroko rozumianego cierpienia niż ich odłożenie na później.

Dlaczego odkładasz decyzję o rozstaniu z toksycznym partnerem, zmianie pracy, stworzeniu własnego biznesu, zmianie diety, pójściu na siłownię, zerwaniu ze zgubnym nałogiem czy systematycznej nauce języka obcego czy nowej umiejętności, na której Ci zależy? Niby świadomie, racjonalnie wiesz, że podjęcie tych działań przyniosłoby Ci same korzyści, że dałyby Ci w przyszłości kiedyś przyjemności ale nie robisz nic w kierunku ich realizacji, bo w danym momencie działanie kojarzy Ci się z większymi przykrościami niż odłożenie tego na później. U wielu strach przed utratą jest o wiele silniejszy, niż żądza zysku.

Cały sekret skutecznej motywacji polega na tym by dzięki zrozumieniu tego odmienić swój system skojarzeń emocjonalnych.

Jeśli chcesz się dobrze do czegoś pozytywnego zmotywować naucz się wykorzystywać te dwie potężne siły we właściwy sposób. CIERPIENIE jakie dotychczas kojarzyło Ci się z PODJĘCIEM pozytywnego działania, skojarz z tym jak bardzo beznadziejne skutki  długoterminowe będzie mieć dla Twego życia, zdrowia, relacji, kondycji, samopoczucia, finansów, rodziny, BRAK TEGO DZIAŁANIA.

Natomiast ta PRZYJEMNOŚĆ jaka Ci się kojarzyła z trwaniem w miejscu, odkładaniem na później, unikaniem i uciekaniem przed nowym pożytecznym działaniem przenieś w miejsce MOTYWACJI DO DZIAŁANIA. Niech ta ogromna siła PRZYJEMNOŚCI zacznie być kojarzona z długoterminowymi skutkami, efektami podjęcia nowej decyzji, zmiany, działania.

Możesz maksymalnie podkręcić te stany zarówno w wyobraźni, jak i całkiem autentycznie, np.: obrzydzić sobie stare, niezdrowe zachowanie czytając, oglądając jakie straszne skutki dla Ciebie może mieć podtrzymywanie tego niezdrowego, starego zachowania. Z drugiej strony inspiruj się historiami pokazującymi Ci twarde dowody na to, ze zachowanie do którego chcesz się zmotywować przyniesie Ci same korzyści wspaniałe pozytywne emocje.

Na koniec cytat:

,, Twierdzę, ze przyjemności należy unikać, jeśli ich skutkiem ma być większe od nich cierpienie, a pożądać tych cierpień, które przyniosą większą niż one przyjemność”

Michel de Montaigne

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychoporady, Samorozwój i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *