Sukces i porażka – techniki zmiany postrzegania przeszłości

Wielu ludzi, nie potrafi cieszyć się chwila Tu i Teraz a tym samym budować pozytywnej Przyszłości, gdyż ciągle rozpamiętują swe przeszłe doświadczenia, oglądając je w sposób nieobiektywny, w krzywym zwierciadle. Bardzo często powiększają, rozdmuchują swe ,, porażki”, sprawiając, że negatywne emocje związane z tymi wydarzeniami ciągle odżywają, nie pozwalając cieszyć się życiem a swoje sukcesy natomiast umniejszają, zaniżają ich rangę, tym samym nie doceniając ich.

Jest to błędne rozumowanie, które jest spowodowane pesymistycznym nastawieniem i złym ustawieniem wewnętrznych filtrów percepcyjnych. Na dłuższą metę takie rodzaj patrzenia na swe przeszłe doświadczenia, nie służy niczemu dobremu i może co najwyżej wpędzić ich w niska samoocenę, brak pewności siebie, frustrację, pesymizm, czarnowidztwo a nawet stany depresyjne. Taki człowiek może nie wierzyć , że m się cokolwiek uda, strzelać sobie na starcie w kolano, nie podejmować żadnych zadań, zrezygnować z ambicji, rozwoju, chęci zmian, z góry zakładając, że jest do niczego, że pewnie znowu mu się nie uda, że jest do niczego. Narasta frustracja i przygnębienie, a w takim stanie jest łatwo stworzyć niekorzystne, nieużyteczne przekonania na temat siebie i takie zaklęte, błędne koło się robi, bo takie zakorzenione przekonania zaczynają się urzeczywistniać w życiu takiego człowieka, za sprawa potęgi podświadomości, siły autosugestii i Prawa Przyciągania.

Opisze tu ciekawą technikę NLP, która z powodzeniem stosowałem w pracy z mymi klientami.

Można powiedzieć, że to ćwiczenie ma na celu:

POWIĘKSZANIE I ZAUWAŻANIE SUKCESÓW ORAZ NIWELOWANIE PORAŻEK.

Wykorzystana jest tu wizualizacja w stanie relaksu oraz ZMIANA SUBMODALNOŚCI czyli zmiana właściwości wizualnych doświadczenia.

W celu łatwiejszego zrozumienia procesu zmiany proponuję abyś narysował na kartce lub w wyobraźni LINIĘ CZASU. Po lewej stronie umiejscowisz Przeszłość, a po prawej punkt Teraz, a od niego w prawo strzałka w kierunku Przyszłości.

Wybierz sobie dziedzinę, nad która masz zamiar pracować, np: życie zawodowe, relacje z płcią przeciwną, edukację i rozwój osobisty, życie finansowe etc…

Na tej LINII CZASU umieść kwadraciki symbolizujące kilka ważnych wydarzeń ( porażki i sukcesy).

Pomyśl nad każdym z tych zdarzeń i zaobserwuj jakie są w Twej wyobraźni różnice wizualne postrzeganiem porażek i sukcesów.

Możesz pewnie zauważyć, że wspomnienia porażek to obrazy duże i kolorowe, żywe, może nawet pulsujące, a wspomnienia Twych sukcesów są to obrazy szare, maleńkie, wyblakłe.

Takie postrzeganie powoduje kiepski stan i brak zasobów w danej sytuacji.

Teraz postępując krok po kroku nauczę Cię jak to zmienić. Do dzieła!!!

1. Wypisz chronologicznie jak najwięcej swoich przeszłych sytuacji życiowych z danej dziedziny, zarówno tych, które zakończyły się jakimkolwiek sukcesem, jak i porażką.

2. Teraz idąc w myślach do przeszłości przypomnij sobie każda z tych sytuacji i zwróć uwagę jakie obrazy pojawiają Ci się w głowie a następnie zmieniaj je.

a) Jeśli była porażka to:

– zmniejsz obraz tego wspomnienia,

– przyciemnij go,

– oddal od siebie,

– rozmyj go tak by był niewyraźny,

– zamień go z kolorowego na czarno-biały.

Jest to ZMIANA SUBMODALNOŚCI WIZUALNYCH.

B) Jeśli sukces to:

– powiększ obraz tego wspomnienia,

– rozjaśnij go,

– przybliż go do siebie,

– uczyń go wyraźnym i kolorowym,

– wpraw go w ruch.

3. Postąp tak z każdym wspomnieniem z pkt.1. Zauważ zmiany w samopoczuciu.

5. Możesz dodać wyciąganie nauki z przeżytych porażek:

– wybierz kilka porażek,

– zastanów się czego się z nich nauczyłeś,

– jakie z nich nauki płyną,

– uświadom sobie, że porażki uczą i są Twą informacją zwrotną.

Efekt ćwiczenia:

Wspomnienia porażek blakną a wspomnienia sukcesów się powiększają i będą dla Ciebie drogowskazem i wyznacznikiem Twych przyszłych osiągnięć. Doceń siebie, nawet za małe rzeczy, które sprawiają, że poczułeś się kiedyś dobrze.

Powodzenia

Tomasz Kołdrowski – Coach NLP

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii NLP, Psychoporady i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Sukces i porażka – techniki zmiany postrzegania przeszłości

 1. Pingback: JAK DOCENIĆ SWOJE SUKCESY BY …? | Sekrety Rozwoju - Coaching&Szkolenia

 2. Pingback: Jak docenić swoje przeszłe sukcesy? - Dobre artykuły do przedruku

 3. Pingback: Jak budować lepszą przyszłość na bazie dawnych sukcesów? | PortaloForum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *