Skąd sie bierze fobia i jak ją usunąć – technika NLP

Witaj

Na samym początku przedstawię znaczenie słowa ,, fobia”.

Fobia (nowołac. phobia „stany lęku u neuropatów”, z gr. φόβος phóbos „strach, lęk”) to zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed różnymi określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem sytuacji wywołujących go i utrudnieniem funkcjonowania w społeczeństwie. Fobie wywołane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które obiektywnie nie są niebezpieczne. Cierpi na nie około 10% ludzkości”

Występowanie zaburzeń fobicznych (fobie proste i specyficzne) ocenia się na 11,3% w ciągu całego życia.
Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia. Co więcej, chęć ukrycia fobii i odkrycie, lub nawet sama myśl o odkryciu, przez kogoś tej przypadłości może prowadzić do ataku paniki.

Fobie ukazują jak genialny jest ludzki umysł – mózg nauczył się raz jak reagować na dany bodziec i powiela go przez wiele lat.

Istnieją 2 rodzaje leków – racjonalne i nieracjonalne. Te pierwsze są obawami przed istniejącym zagrożeniem (np. spadający samolot). Natomiast lęk nieracjonalny to obawa przed rzeczą , która nie stanowi realnego zagrożenia (np. puste przestrzenie).

W większości przypadków fobii są one irracjonalne – nie ma prawdziwego zagrodzenia. Osoby cierpiący na fobie potrafią logicznie uświadomić sobie bezsensowność swojego lęku , leczy gdy dochodzi do sytuacji krytycznej ich świadome myślenie zostaje stłumione i włącza się podświadomy schemat reakcji.

Przyczyny

Fobia może być nabyta poprzez warunkowanie klasyczne – gdy dana osoba kojarzy obiekt wywołujący lęk z niebezpieczeństwem. Na przykład jako dziecko mogła być straszona pająkami, zamknięta w szafie, gdzie był pająk lub widziała paniczne reakcje swoich rodziców na pająka. Takie wyjaśnienie oferują teorie behawiorystyczne..

Teorie wywodzące się z konwencji psychoanalitycznej, akcentujące znaczenie nieświadomości w ludzkim życiu postulują istnienie kilku mechanizmów powstawania reakcji fobicznych jak przeniesienie agresji, czy regresja. W wyniku przeniesienia obiekt lęku spostrzegany jest zagrażający, dochodzi do projekcji (przypisywania) własnych wypartych emocji obiektowi lęku. Zagrożenie wywoływać mogą własne niechciane i nieakceptowane emocje, jak agresja lub projekcja własnych skłonności z poprzednich faz rozwoju psychoseksualnego.

W psychologii ewolucyjnej akcentuje się przystosowawczą rolę fobii. Np. lęk przed pająkami, innymi jadowitymi owadami czy gadami był przystosowawczy z punktu widzenia przetrwania organizmów, toteż postawa taka jest związana z naszym repertuarem genowym i jest bardzo łatwo uaktywniana w codziennym życiu.

Leczenie

Jednym ze sposobów opanowywania fobii jest systematyczna desensytyzacja (odwrażliwianie), terapia taka polega na zastępowaniu reakcji niepożądanej inną neutralną (np. relaksem).

Stosuje się także wygaszanie reakcji poprzez tzw. zanurzanie, czyli doprowadzanie do kontaktu pacjenta z bodźcem lękowym, zamiast jego unikania – ogrody zoologiczne prowadzą kursy edukacyjne dotyczące ofidiofobii, na których zainteresowani mogą dowiedzieć się prawdy o wężach, ich zwyczajach i w jaki sposób należy się z nimi obchodzić.

Niekiedy stosowana jest także terapia implozywna.

Psychoanalitycy postulują uświadomienie pacjentowi symbolicznych treści skrywających się pod postacią fobii. Na przykład lęk kobiety przed pająkiem może być przeniesieniem lęku przed agresywnym mężczyzną.

NLP wypracowało swoje podobne sposoby. Poniżej przedstawiam jedną ze skuteczniejszych technik – PODWÓJNA DYSOCJACJA

Usuwanie Fobii

1. Zakładanie kotwicy bezpieczeństwa

Przywołaj jakieś wspomnienie z przeszłości , gdy czułeś się bardzo bezpieczny. Zwróć uwagę na obraz , który tworzy Ci się w głowie. Zauważ kolory, kształty, odległość, ostrość, kto na mim jest, co słyszysz, skąd dobiega dźwięk, co czujesz – zimno czy ciepło itp.
Przyjrzyj się temu obrazowi i wyostrz go, dodaj kolorów, zbliż go do siebie, rozjaśnij go ( podkręć submodalnosci)itp. Niech ta wizja będzie soczystym obrazem bezpieczeństwa, gdzie czujesz się na max-a bezpieczny. Gdy już będziesz głęboko odczuwał bezpieczeństwo zakotwicz ten stan przez np. pociągnięcie za ucho albo naciśniecie na kostkę palca u ręki.

2.Stan podwójnej dysocjacji

Wyobraź sobie że siedzisz spokojnie w kinie. Czekasz na rozpoczęcie filmu. Teraz widząc przed sobą pusty ekran wyjdź ze swojego ciała i zobacz siebie siedzącego na widowni czekającego na seans. Zauważ że ekran jest bardzo mały i niewyraźny. Odpal kotwice bezpieczeństwa.

3.Odkrycie sytuacji ataku fobii

Film się zaczyna. Ledwo zauważasz że występujesz tam ty w sytuacji kiedy pierwszy raz (kiedy pamiętasz) dostałeś ataku fobii. Film zaczyna się od momentu tuż przed atakiem aż do momentu po ataku gdy nie odczuwałeś strachu. Od uczucia bezpieczeństwa do uczucia bezpieczeństwa. Niech ten film będzie taką kanapką z dwoma kromkami bezpieczeństwa i plasterkiem fobii. Trzymaj cały czas kotwice bezpieczeństwa.

4.Przewijanie filmu do tyłu

Puść kotwice bezpieczeństwa i wejdź w ciało tego TY , któż siedzi na widowni. Następnie wstań i podejdź do ekranu. Podejdź tak blisko żebyś mógł go dotknąć. Wejdź w ciało tego Ty w ekranie , który właśnie przed chwilą przeżył atak fobii i czujesz się bezpiecznie. Czujesz swoje ciało, widzisz kolory, kształty wszystko jest naturalne. Teraz jak najszybciej potrafisz przewijasz film do tyłu aż do momentu tuż przed fobią. Cały czas bądź w tym filmie. Wszystko się cofa – ludzie chodzą do tyłu, słońce się cofa, samochody jadą do tyłu. Ty także się cofasz i widzisz wszystko w naturalnych kształtach i kolorach. Gdy już dotrzesz do momentu przed atakiem wyskocz z ekranu, cofnij się na miejsce i wyjdź z tego TY, który ogląda film. Powtórz pt. 2,3, 4. Rób to tak długo jak poczujesz że podczas oglądania filmu nie odczuwasz lęku.

5. Test na przyszłość

Wyobraź sobie że w najbliższej przyszłości znajdziesz się w sytuacji ,która mogła by wywołać u Ciebie atak fobii. Jeśli poczujesz dyskomfort powtórz całą procedurę, natomiast jeśli nie odczujesz lęku ciesz się tym że pokonałeś swoja fobie.

Życzę powodzenia

Tomasz Kołdrowski – Coach NLP

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii NLP, Psychoporady i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *