PRZEKONANIA I STRATEGIE LUDZI SUKCESU CZ.2

PRZEKONANIA I STRATEGIE MYŚLOWE LUDZI SUKCESU CZ.2

 

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu kontynuujemy temat zmiany niekorzystnych przekonań na takie, które otworzą drogę do sukcesu.

Przekonania to halucynacje, są nieprawdziwe, subiektywne. Sami możemy wybrać w co chcemy wierzyć. Budujące przekonania wcale nie musza być do końca prawdziwe, ale muszą być takie by nam dodawały wiary w siebie, sił, nadziei, entuzjazmu, kreatywności i motywowały nas do życia.

 

Na początek mam dla Ciebie ćwiczenie. Wypisz na kartce przekonania ludzi sukcesu, których znasz osobiście czy Twych mentorów. Poniżej podaję przykłady przekonań ludzi sukcesu z mego otoczenia, których sporo sobie zaadoptowałem i pomagają mi w codziennym życiu:

 

– Jestem zdolny i pracowity;

– Skoro wcześniej mi się to udało, to znaczy, że i teraz się może udać

– Dla chcącego nie ma nic trudnego

– Uwodzenie jest łatwe, dobre i przyjemne

– Kto pyta nie błądzi

– Ten się nie myli, kto nic nie robi

– Mam w sobie potencjał by odnieść sukces

– Wszystkiego się mogę nauczyć naśladując innych

– Jeśli będę wytrwały i kreatywny to mi się uda

– Nie ma porażek, SA tylko informacje zwrotne

– Nie od razu Kraków zbudowano

– Mam w życiu szczęście

– Jestem w czepku urodzony

– Urodziłem się pod Szczęśliwą Gwiazdą

– Pomyłka, rzecz ludzka

– Skoro jemu się udało to i ja mogę.

– Nie ma ryzyka nie ma zabawy

– Zasługuję na to co najlepsze od życia

– Wcześniej czy później mi się uda

– Bogactwo otwiera wiele możliwości

– Pieniądze można zarabiać łatwo i przyjemnie

– Porażka jest odwrotna strona sukcesu

– Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

– Każdy jest kowalem swojego losu

– Bez pracy nie kołaczy

– Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz etc…

 

A jak Twoja lista?

 

Poniżej przedstawiam

12 PODSTAWOWYCH RAM/ZAŁOŻEŃ/PRZEKONAŃ LUDZI SUKCESU

 

1.     Mapa to nie terytorium – znaczy to iż upraszczamy postrzeganie świata przez zmysły tworząc nasze mapy rzeczywistości, które są tylko subiektywnym , osobistym modelem świata. Podobnie jak menu nie jest posiłkiem, a nuty nie stanowią utworu muzycznego, nasze doświadczanie świata nie jest samym światem. ,, Mapa” jest jest naszym umysłem lub sposobem postrzegania, a ,,terytorium” to rzeczywistość, świat fizyczny, który istnieje niezależnie od tego czy i jak go doświadczamy. Tak wiec mapa to zaledwie interpretacja świata.

2.     Każde doświadczenie ma swą strukturę – oznacza to, że odbierana za pomocą zmysłów rzeczywistość i sposób , w jaki ją filtrujemy – wyodrębniając przy tym wzorce i kodując w umyśle pojęcia takie jak czas, emocje – nie są przypadkowe. Jest to spójny i usystematyzowany proces. Zmiana struktury, poprzez modyfikowanie submodalności ( właściwości kodowania doświadczenia) wpłynie na zmianę doświadczenia.

3.     Jeśli ktoś robi coś dobrze to znaczy, że każdy się może tego nauczyć – to założenie pomaga uwierzyć ludziom, że stać ich na więcej/ Mobilizuje do wysiłku i przekraczania granic możliwości. Obawa przed porażką oraz przekonanie o ograniczonych zdolnościach często blokują działania. Tak naprawdę Twoje możliwości są o wiele większe niż przypuszczasz. Założenie, że jeśli jedna osoba może czegoś dokonać, każdy może zrobić to samo, nie zawsze jest prawdziwe ( z różnych powodów ), jednak presupozycja ta ma wielką siłę. Często wystarczy nam pozbyć się uprzedzeń lub zwiększyć liczbę dostępnych zasobów. Wiąże się to również z modelowaniem doskonałości NLP. Jeśli chcesz np. stworzyć jakiś produkt, biznes, artykuł, możesz znaleźć kogoś kto jest w tym mistrzem, i na nim wzorować swój projekt.

4.     Życie, umysł i ciało to jeden system – my ludzie uważamy się za odrębne, autonomiczne jednostki, w rzeczywistości jednak ,, żaden człowiek nie jest samotna wyspą”. Fajnie ujął to Robert Dilts ,, Nasze ciała, społeczeństwa i wszechświat tworzą skomplikowane systemy i podsystemy, które współdziałają i wzajemnie na siebie wpływają”. Nasz wszechświat składa się z galaktyk i planet. Społeczeństwo zaś to kultury i podkultury tworzone przez ludzi, którzy z nim współdziałają, ale sami również składają się z układów. Twoje myśli mogą wpływać na samopoczucie, stan ciała zaś na Twe myśli. Wpływając na jedną cześć wpływamy na pozostałe. Swoim zachowaniem wyzwalasz różne reakcje otoczenia , ale także Ty odczuwasz skutki działania ludzi na sobie. Realizując własne plany lub współpracując z innymi, musisz pamiętać o wszystkich częściach układu, które na Ciebie oddziałują.

5.     Ludzie mają wszystkie niezbędne zasoby by odnieść sukces – często ogranicza Cię przekonanie, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić. Wówczas moment, w którym to się udaje bywa niezwykle zaskakujący. To założenie przekonuje, że ludzie mogą dokonywać zmian lub osiągać zamierzony cel, wykorzystując dostępne zasoby oraz ćwiczone przez całe życie cechy osobowości. Wystarczy w odpowiednim miejscu i czasie sięgnąć do tego kapitału. Gdy zderzasz się z problemem, pomocne może okazać się doświadczenie zdobyte w innej sytuacji. Zasoby możemy przenosić z jednego kontekstu w inny.

6.     Nie można się nie komunikować – badania pokazują, że podczas interakcji ponad 70 procent informacji przekazujemy w sposób niewerbalny i podświadomie wychwytujemy subtelne różnice postawie ciała, gestykulacji, sposobie wypowiedzi. Słuchacze rejestrują nie tylko słowa, ale także rytm, ton i modulację głosu. Same słowa to zaledwie 7 procent przekazu. Ponieważ nie sposób się nie komunikować należy to czynić możliwie najwyraźniej i najdokładniej, nie pozostawiając informacji przypadkowi. Staraj się by ujednolicić swój przekaz werbalny i niewerbalny, by wywrzeć spójne wrażenie.

7.     Skuteczność komunikacji to odpowiedź jaka otrzymujesz – bierz odpowiedzialność za swoja komunikację, działania i wypracuj skuteczny sposób komunikowania się. Nie możesz winić odbiorcy za nieuwagę lub ,, niewłaściwa reakcję”. Bardzo istotna jest wrażliwość sensoryczna. Uważnie obserwuj reakcję rozmówcy, by ocenić, czy przekaz jest udany, czy tez powinieneś zmienić podejście.

8.     Każde zachowanie ma dobrą intencję – nawet z pozoru negatywne społecznie zachowanie nie jest przypadkowe i ma nawet swą pozytywną intencję, która dość szybko się ujawnia. Rozpoznawanie pozytywnej intencji rozmówcy nie jest jednoznaczne  z pochwaleniem jego zachowania. Jeśli odłożysz na bok swe wątpliwości, łatwiej się skupisz na odnalezieniu pozytywnej motywacji, która powoduje czyimś zachowaniem i odpowiednio na nie zareagujesz. Pomoże to osiągnąć cel, do którego dążysz.

9.     Ludzie zawsze dokonują najlepszego wyboru spośród dostępnych im opcji– brzmi to absurdalnie lecz każde zachowanie jest w danym momencie najlepszym możliwym wyborem, jeśli uwzględnimy historię życia, wiedze, poglądy oraz zasoby, którymi dysponuje dana osoba. Być może i Ty sam postąpiłbyś inaczej w konkretnej sytuacji, może i nawet lepiej. Na pewno tez doświadczyłeś również takich momentów, w których to inni poradzili sobie lepiej. W rzeczywistości każdy zawsze dokonuje najlepszego możliwego wyboru. Wiedz jednak, że mógłbyś osiągnąć lepszy cel, gdybyś znał alternatywne drogi. Obserwacja własnych zachowań, poglądów, sposobów myślenia umożliwi dokonanie innych wyborów.

10. Jeśli to co robisz nie działa, zrób coś innego – jak mówi znane powiedzenie ; ,, Robiąc wciąż to samo, otrzymujesz ten sam rezultat”. Twoja elastyczność to zasadnicza cecha przybliżająca do sukcesu. Jeśli próbując jednego podejścia, nie osiągniesz zamierzonego rezultatu, próbuj innych możliwości, aż do skutku.

11.Nie ma porażek – jest informacja zwrotna – ucząc się czegoś nowego powinieneś swoich błędów nie traktować jako porażki ale podejmować ciągłe próby, elastycznie, aż do skutku. Wcale nie musi Ci się wszystko udać od razu, daj sobie prawo do nauki, pomyłek a wyjdzie to na dobre. Wyeliminowanie niewłaściwych sposobów działania może przybliżyć do tych, które działają skuteczniej. To jedno z najbardziej wyzwalających założeń. Jeśli ją zaakceptujesz, możesz wreszcie spróbować wszystkiego, co do tej pory budziło Twój niepokój. Im więcej ponosisz ,, porażek”, tym więcej możesz się nauczyć. Warto czasem ,, przegrywać”.

12.Im większa elastyczność – tym większa szansa na sukces – oznacza, że każdy system kontroluje osoba o największej elastyczności. Najbardziej elastyczna osoba ma największe szanse na osiągnięcie zamierzonego celu. Wiedz, że elastyczność daje Ci więcej możliwości. Sytuacje się zmieniają i powtarzanie tego samego zachowania nie zawsze przynosi korzyści. Im bardziej system jest skomplikowany, tym więcej on wymaga elastyczności.

 

Jest sposób na to by przyswoić sobie większość z tych założeń by upodobnić się do ludzi sukcesu.

 

PROCES INSTALOWANIA W SOBIE NOWYCH PRZEKONAŃ

 

A)   Wybierz sobie konkretny kontekst sytuacyjny, na którym Ci zależy

B)   Wybierz pasujące do niego jedno z przekonań, które uważasz, że jest przydatne.

C)   Ubierz je na siebie, wczuj się w nie i uwierz, że jest zgodne z Tobą

D)   Wyobraź sobie ekran w kinie i wyświetl film o sobie w kontekście, na którym Ci zależy, gdzie brakowało Ci jeszcze tego użytecznego przekonania i wyobraź sobie co się dzieje jak masz już to użyteczne przekonanie i wierzysz w nie.

E)    Zaobserwuj co robi ten TY na ekranie, jak się zachowuje, czuje, co się wokół niego dzieje, jakie ma efekty, pozytywne stany, rezultaty. Stwórz z tego fantastyczny film pełen rozmaitych kolorów, dźwięków, efektów, ma być odlotowo, emocjonująco.

F)    Teraz wstań z krzesła na publice, podejdź do ekranu i wejdź w tamtego Siebie z tego filmu i poczuj to całym sobą. Zasocjuj się z tym doświadczeniem.

G)  Zamknij oczy, wstań z krzesła i poczuj teraz na sobie działanie tego procesu i nowego przekonania ( asocjacja, podkręć modalności, ciesz się stanem i zakotwicz w sobie np. w szczytowym momencie złącz 2 palce, lub złap się za ucho.

H)   Otwórz oczy, wróć z nowym zasobem do TU i Teraz i złam stan ( np. policz ile masz w domu książek, żarówek, pomyśl co jadłeś wczoraj na kolację).

I) Wróć w myślach do tego wybranego kontekstu z tym nowym przekonaniem, zasobami. Jak się czujesz? Jak bardzo to przekonanie może CI pomóc osiągnąć cel, być lepszym, skuteczniejszym, bardziej pewnym siebie, szczęśliwszym?

J) Odpowiedz sobie: Co mogę zrobić już dziś by żyć w zgodzie z tym nowym przekonaniem aby donieść sukces w życiu.

 

Wiem, że po przeczytaniu tego artykułu, możesz zacząć uświadamiać sobie z czasem, że jest na pewno kilka takich istotnych kontekstów w Twym życiu, w których sobie nie radzisz wystarczająco by uzyskiwać zadowalające rezultaty i coraz bardziej możesz zaczynać rozumieć, że warto byłoby zainstalować sobie niektóre z tych przekonań by zyskać lepsze efekty, skuteczność, pewność siebie i wolność emocjonalną.

Gdy wreszcie stwierdzisz, że potrzebowałbyś profesjonalnej pomocy coachingowej w przejściu tego procesu i we wprowadzeniu pozytywnych zmian w swoim życiu to wiedz, że jest ktoś, kto w spójny, fachowy i skuteczny sposób, bazując na swej wiedzy, doświadczeniu życiowym i nieświadomej kompetencji wesprze Cię w stawaniu się najlepsza wersją siebie i nauczy Cię elastyczności i wolności emocjonalnej.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

 

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychoporady i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *