Poznaj skuteczne sposoby na zwiększenie swoich zarobków

Dużo osób narzeka na swe niskie zarobki, czują się niedocenieni i sfrustrowani tą sytuacją. Jeśli i Ty uważasz, że stanowczo za mało zarabiasz i nie awansujesz od dawna to też pewnie nie jest Ci do śmiechu. Możesz czasem pewnie odnosić wrażenie, że na więcej nie masz co liczyć, że z Twoim wykształceniem i doświadczeniem nie da się więcej zarobić, albo że w Twojej firmie jest szklany sufit, górny pułap wynagrodzeń, lub że w tej branży, zawodzie czy w Polsce się nie da.

Wiesz nie jesteś sam w takich wnioskach. Co ludzie robią, żeby więcej zarabiać? Jedni postanawiają pracować więcej = sprzedawać większa ilość swego czasu za marne pieniądze, zapominając, że czas jest naszym jedynym bezcennym, nieodnawialnym i ograniczonym zasobem. Szkoda go poświęcać tylko na charówkę za marne grosze, często też w pracy, której nie lubisz. Przy okazji zaniedbujesz ważne sfery życiowe tj. rodzina, relacje, pasje, rozwój, a także sen, dbanie o zdrowie, kondycję i odpoczynek.

Inni jada zarabiać za granicę, by się odkuć pracując fizycznie, niekoniecznie w pracy marzeń. Pozostali kombinują coś nielegalnego na boku, bo uważają, że inaczej się nie da.

Doskonale rozumiem Twe dylematy, problemy finansowe, gdyż kiedyś również i mnie one dotykały w jakimś stopniu. Na szczęście zawsze jest jakiś sposób na zmianę, a w dodatku całkiem uczciwy. Jest to formuła kilku kroków, które sprawią, że realnie zwiększą się Twe szanse na lepsze zarobki.

Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego tak naprawdę zależy wysokość Twych zarobków?

Dlaczego jedni ludzie moga przebierać w intratnych ofertach, a reszta bierze co popadnie, z braku laku często pracuje poniżej swych kwalifikacji i oczekiwań finansowych?

Czemu jedne osoby w firmie zarabiają 1500 zł, inni 3000 zł, a wybrane jednostki 8,10 tyś zł lub więcej?

Dziej się tak poniewać zależy to od kilku czynników.:

 • jakie masz wykształcenie, doświadczenie, kwalifikacje, umiejętności oraz na ile są one unikalne i poszukiwane;
 • w jakiej branży, firmie czy na jakim stanowisku pracujesz;
 • jaki jest popyt na takich specjalistów jak Ty;
 • jaką jakość pracy prezentujesz i czy jesteś jednym z najlepszych w swej specjalności;
 • jak ważne jest w firmie Twe stanowisko i zakres zadań etc…

Tak więc, wysokość Twoich zarobków zależy Twojej wartości rynkowej, jakości pracy, popytu na Ciebie.

Co możesz zrobić już dziś, aby istotnie zwiększyć swoją wartość rynkową, a tym samym szanse na sukces zawodowy, awans i większe zarobki?

 1. Stale zwiększaj swoją wartość, jako pracownika na rynku pracy. Jak tego dokonać? Pracuj nad sobą, zgłębiaj swoją specjalność, bądź na czasie z nowinkami, rozwijaj się, edukuj, badaj najnowsze trendy, czytaj magazyny branżowe, uczęszczaj na seminaria, warsztaty. Dobrze też, abyś poszukał braków w działaniach swoich konkurentów. Zobacz czego ważnego nie robią i zacznij to robić. Zrób to lepiej, szybciej, taniej, więcej. Bądź konkurencyjny, innowacyjny i kreatywny, a na pewno zostanie to docenione.
 2. Poznaj potrzeby firmy i znajdź rozwiązania. Dowiedz się z jakimi problemami od dawna się boryka i znajdź rozwiązania. Poznaj jej lęki, potrzeby, aspiracje i znajdź sposoby na realizację tych celów. Spotkaj się z kierownictwem i przedstaw zarys swoich pomysłów. Obiecaj, że podejmiesz się tych działań, ustal plan, terminy, miarę realizacji celów. Ustal z szefem Twoje wynagrodzenie, jego wysokość, formę i termin wypłaty. Wykonaj swój plan, zrób to co obiecałeś, najlepiej sporo przed czasem. Dzięki temu zostaniesz zauważony, doceniony i odpowiednio nagrodzony.
 3. Jeśli nie widzisz dla siebie perspektyw w swym dziale, na stanowisku to przenieś się tam, gdzie będziesz mógł się lepiej realizować i gdzie będziesz miał lepsze perspektywy i szanse na rozwój kariery, awans i lepsze zarobki. W tym celu najlepiej przyjrzyj się jakim działom i zadaniom najwięcej uwagi poświęca Twoje kierownictwo i zacznij w nich pracować i te czynności wykonywać;
 4. Jeśli uważasz, że naprawdę w Twej firmie nie ma dla Ciebie szans na lepszą przyszłość to przejdź do konkurencji. Szkoda siedzieć i więdnąć.
 5. Buduj od samego początku dobre relacje z współpracownikami i kierownictwem. Będziesz potrzebował ich sympatii, uznania, pomocy i poparcia;
 6. Naucz się postrzegać swoje działania w pracy poprzez finansowe konsekwencje. Dysponuj dobrostanem i pieniędzmi firmy tak, jakby to były Twoje własne. Weź pełną odpowiedzialność za to co do Ciebie należy;
 7. Gdy masz słabe doświadczeni to po prostu zrób wszystko aby je zdobyć;
 8. Jeśli w Twym zawodzie są słabe zarobki, to zmień go.
 9. Dowiedz się kim są, jak myślą, działają najlepsi w Twej branży i skopiuj ich. Ucz się od najlepszych;
 10. Szukaj zatrudnienia w firmach z branż przyszłościowych i rozwojowych;
 11. Szukaj pracy w takich firmach, gdzie Twa specjalizacja, wiedza, kompetencje są najbardziej istotne i pożądane;
 12. Wśród branż rozwojowych, przyszłościowych odnajdź te, gdzie najlepiej płacą i mają wysoki prestiż;
 13. Aplikując poznaj historię firmy, jej profil, wartości, kulturę organizacyjną, założenia i cele i sprawdź czy to koresponduje z Tobą. Dowiedz się jakich pracowników poszukują;
 14. Przy aplikowaniu na stanowisko zwracaj nie tylko na swoją odpowiedniość ( czyli odpowiednie adekwatne wykształcenie, doświadczenie, wiedza, umiejętności), ale patrz również czy Twoje talenty, naturalne wzorce zachowania, jakie przejawiasz najczęściej i swobodnie są cechami pożądanymi przez firmę i mającymi decydujący wpływ na sukces na danym stanowisku;
 15. Zidentyfikuj decyzyjne osoby, poznaj je, stwórz idealną ofertę, jako odpowiedz na ich problemy, bolączki, wyzwania, cele. Stwórz właściwa ofertę nie do odrzucenia i zaprezentuj ją. Zrób super prezentację, sprzedaj się i znajdź odpowiednią pracę.

 

Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się pomocne. Wciel w życie te rozwiązania i napisz w komentarzu  jakie efekty masz do osiągnięcia i na ile udało Ci się już coś zrealizować.

Tomasz Kołdrowski – Master Life&Career Coach

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Poznaj skuteczne sposoby na zwiększenie swoich zarobków

 1. Poznanie własnej wartości i od czasu do czasu chodzenie na rozmowy pomaga w zrozumieniu czy tez mało czy dużo zarabiamy…taka analiza rynku…i drugi punkt dla mnie jest najważniejszy, i powiązany z lekkimi umiejętnościami negocjacyjnymi powinien dawać najwięcej efektów (czytaj podwyżek; ))
  Bo to my mamy być odpowiedzią na problemy pracodawcy…

  Inną kwestią niestety jeszcze często spotykaną w firmach jest płacenie za to kto głośniej potrafi „krzyknąć” i to nie tylko na nizszych stanowiskach ale również manadżerskich… potrafią się po prostu dobrze ustawić i dopasować w rozmowie,
  Pozdrawiam

 2. Masz rację Andrzej. Dziękuję za wartościowy komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *