Postawa asertywna

Dobrze, jeśli chcemy i potrafimy otwarcie rozmawiać o tym, co dzieje się w nas i miedzy nami. Wykorzystujemy wtedy relacje międzyludzkie i proces grupowy, jako narzędzia uczenia się, jako pomoc we wzrastaniu. Kryzys w komunikacji z grupą ( szkoła, warsztaty, środowisko zawodowe, zebranie, narada, debata; relacje partnerskie) jest momentem przemiany i jako taki jest czasem niezbędny. Warto go wtedy potraktować poważnie, z szacunkiem, ale jednak nie należy się go bać.

Najlepsza strategią radzenia sobie z kryzysem w grupie jest przyjęcie asertywnej postawy.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami procesu, gdyż bierzemy w nim udział – jako ludzie i jako zawodowcy.

Zachowując się asertywnie zachęcamy do tego innych. Konstruktywne poradzenie sobie z kryzysem w komunikacji nie tylko pozwala pójść dalej, ale przede wszystkim rozwija, integruje, wzmacnia.

Asertywnie to nie znaczy ,, na zimno”. W sytuacjach konfliktowych umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznawanych wartości.

Człowiek asertywny potrafi też powiedzieć ,, Nie” bez wyrzutów sumienia, złości i lęku.

Zachowanie asertywne może obejmować ekspresję takich uczuć jak:

gniew, strach, zaangażowanie, nadzieja, radość, rozpacz, oburzenie, zakłopotanie etc…., ale w każdym z tych przypadków uczucia te są wyrażane w sposób, który nie narusza praw innych ludzi.

Asertywność jest umiejętnością a nie etykietką, która można komuś przykleić.

To nie ludzi a ich zachowanie możemy określić jako: ,, agresywne”, ,,uległe”, ,,manipulacyjne” lub właśnie ,, asertywne”.

Chcę Cię przekonać , że asertywności każdy może się nauczyć. Asertywność jest mylona czasem z agresja. W przypadku zachowań agresywnych sytuacje takie postrzegane są w kategoriach ,, Ja wygrywam, Ty przegrywasz”.

Wówczas zmienia się cała komunikacja werbalna i niewerbalna. Ton głosu w zachowaniu agresywnym różni się od tego w asertywnym; często bywa hałaśliwy lub pełen groźby i sarkazmu.

Towarzyszy mu również odpowiednie zachowanie niewerbalne:

– mierzenie rozmówcy wrogim spojrzeniem

– grożenie palcem

– naruszanie granicy przestrzeni prywatnej.

Równie często myli się również pojęcie  złości i agresji.

Złość jest uczuciem a agresja sposobem wyrażania złości.

Złość może występować zarówno w zachowaniach uległych jak i asertywnych.

W zachowaniach uległych kumuluje się i może potem wybuchnąć w postaci agresji.

W zachowaniach asertywnych wyrażana jest jako otwarty komunikat np ,, Jestem na Ciebie zła” i dzięki temu uświadamia to coś rozmówcy.

Nie musimy w każdym przypadku sprzeczności  interesów stosować asertywności. Asertywność nie stanowi gwarancji sukcesu, ale daje ona satysfakcję z tego, iż wyrażamy własne uczucia, po to by konflikt można było rozstrzygnąć bez poczucia winy oraz nieszczerości.

Więcej na ten tema wkrótce.

Zapisz się  na mój Newsletter by otrzymywać na maila wartościową wiedzę.

Tomasz Kołdrowski – Doradca personalny, Coach NLP

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Psychoporady i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Postawa asertywna

 1. Pingback: Asertywna postawa | PortaloForum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *