Postawa asertywna

Dobrze, jeśli chcemy i potrafimy otwarcie rozmawiać o tym, co dzieje się w nas i miedzy nami. Wykorzystujemy wtedy relacje międzyludzkie i proces grupowy, jako narzędzia uczenia się, jako pomoc we wzrastaniu. Kryzys w komunikacji z grupą ( szkoła, warsztaty, środowisko zawodowe, zebranie, narada, debata; relacje partnerskie) jest momentem przemiany i jako taki jest czasem niezbędny. Warto go wtedy potraktować poważnie, z szacunkiem, ale jednak nie należy się go bać.

Najlepsza strategią radzenia sobie z kryzysem w grupie jest przyjęcie asertywnej postawy.

Wszyscy jesteśmy uczestnikami procesu, gdyż bierzemy w nim udział – jako ludzie i jako zawodowcy.

Zachowując się asertywnie zachęcamy do tego innych. Konstruktywne poradzenie sobie z kryzysem w komunikacji nie tylko pozwala pójść dalej, ale przede wszystkim rozwija, integruje, wzmacnia.

Asertywnie to nie znaczy ,, na zimno”. W sytuacjach konfliktowych umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznawanych wartości.

Człowiek asertywny potrafi też powiedzieć ,, Nie” bez wyrzutów sumienia, złości i lęku.

Zachowanie asertywne może obejmować ekspresję takich uczuć jak:

gniew, strach, zaangażowanie, nadzieja, radość, rozpacz, oburzenie, zakłopotanie etc…., ale w każdym z tych przypadków uczucia te są wyrażane w sposób, który nie narusza praw innych ludzi.

Asertywność jest umiejętnością a nie etykietką, która można komuś przykleić.

To nie ludzi a ich zachowanie możemy określić jako: ,, agresywne”, ,,uległe”, ,,manipulacyjne” lub właśnie ,, asertywne”.

Chcę Cię przekonać , że asertywności każdy może się nauczyć. Asertywność jest mylona czasem z agresja. W przypadku zachowań agresywnych sytuacje takie postrzegane są w kategoriach ,, Ja wygrywam, Ty przegrywasz”.

Wówczas zmienia się cała komunikacja werbalna i niewerbalna. Ton głosu w zachowaniu agresywnym różni się od tego w asertywnym; często bywa hałaśliwy lub pełen groźby i sarkazmu.

Towarzyszy mu również odpowiednie zachowanie niewerbalne:

- mierzenie rozmówcy wrogim spojrzeniem

- grożenie palcem

- naruszanie granicy przestrzeni prywatnej.

Równie często myli się również pojęcie  złości i agresji.

Złość jest uczuciem a agresja sposobem wyrażania złości.

Złość może występować zarówno w zachowaniach uległych jak i asertywnych.

W zachowaniach uległych kumuluje się i może potem wybuchnąć w postaci agresji.

W zachowaniach asertywnych wyrażana jest jako otwarty komunikat np ,, Jestem na Ciebie zła” i dzięki temu uświadamia to coś rozmówcy.

Nie musimy w każdym przypadku sprzeczności  interesów stosować asertywności. Asertywność nie stanowi gwarancji sukcesu, ale daje ona satysfakcję z tego, iż wyrażamy własne uczucia, po to by konflikt można było rozstrzygnąć bez poczucia winy oraz nieszczerości.

Więcej na ten tema wkrótce.

Zapisz się  na mój Newsletter by otrzymywać na maila wartościową wiedzę.

Tomasz Kołdrowski – Doradca personalny, Coach NLP

Profile photo of Tomasz Kołdrowski
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Doradca personalny, publicysta, blogger. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego.
Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
Profile photo of Tomasz Kołdrowski

Informacje o Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Doradca personalny, publicysta, blogger. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Psychoporady i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Postawa asertywna

 1. Pingback: Asertywna postawa | PortaloForum.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>