Niewolnictwo czy wolność emocjonalna

Witaj

Ostatnio pracowałem na coachingu z moim przyjacielem Darkiem nad kwestiami wolności emocjonalnej.  Dziś odebrałem od niego maila posesyjnego i w formie  bonusa podzielił się ze mną ze swymi refleksjami po naszych spotkaniach. Tekst jest warty uwagi i daje do myślenia, więc postanowiłem się nim podzielić i zacytować poniżej, by i Ciebie skłonić do refleksji :

,,Niewolnictwo w 21 wieku.

Czy to możliwe, realne? Czy prawdziwe? Czy to jakaś sensacyjna wiadomość o nieodkrytym lądzie na którym panuje taki porządek czy może innego rodzaju wieść ze świata?

Otóż… Nie!

Nie, to stara prawda. A odnosi się do… Nas samych, do wszystkich ludzi, bez względu na płeć, pozycję społeczną, pozycję materialną itp. Więc w czym rzecz? Otóż my wszyscy jesteśmy NIEWOLNIKAMI EMOCJI. Zaskakujące? Czy trywialne albo wręcz bzdurne? Hmm po prostu- prawdziwe. Tak. I to niepodważalny fakt. Nieważne co w danej chwili robimy albo co będziemy robić, jak sobie planujemy dzień, czy idąc dalej- planujemy życie- opieramy się na emocjach, na ładunku energetycznym jakie w sobie niosą, jakie emocje wywołały (wspomnienia), czy też jakie mogą wywołać (marzenia). To uczucia nas motywują lub domotywują. Szukając pracy chcemy tak najogólniej poprawić swój status, chcemy by było lepiej, ale dopiero potem dopowiadamy sobie w myślach jak ta praca winna wyglądać, jakim trybem mamy w niej być, ma być po prostu dobra, fajna. Trywialne, prawda? No właśnie, bo jest to najzwyklejsza najprostsza z prawd- ma być dobrze, miło. I to ma działać.Potem dopiero inteligencja i doświadczenie pomaga nam osiągnąć cel. Podobnie ma się rzecz z czymkolwiek, reguły są te same. Dla przykładu poznajemy jakąś osobę, niech to będzie kobieta. Załóżmy 19-letnia hipiska, w trakcie podróży na Woodstock, w podartych rajstopach, glanach, za krótkich szortach i zbyt luźnej koszulce ukazującej jej koronkowy mocno opięty stanik. Jest pozytywna, uśmiecha się zawadiacko, ukazując przy tym całe pełne perłowe uzębienie. Uśmiecha się pod wpływem żartu który właśnie usłyszała, widzisz to wchodząc do przedziału pociągu którym razem podróżujecie. Szukasz bratnich dusz, chcesz miło spędzić czas. Zaglądasz więc do przedziałów no i prosze- podróżują same, młode, piękne i lekko podchmielone. Czy to nie wywołuje w Tobie pozytywnych emocji nawet jak to czytasz? Pomyśl więc jak czujesz się teraz siadając obok tych zawadiacko, lekko mrocznie umalowanych kocic? Czy myślisz o niezapłaconym rachunku? Nie wyłączonym żelazku? Nie! Chcesz być tu i teraz, dobrze się bawić nawet samą obecnością, Pozytywna energia emanuje z ich zachowania, roześmianych twarzy a nawet z ich wyśpiewanych za głośno metalowych piosenek z ich jakże jędrnych i namiętnych ust o których fantazjujesz do czego są zdolne… Chcesz czuć się dobrze i tego doświadczasz! Emocje których doświadczasz są na tyle silne, że upijasz się radością która panuje między wami, a to przecież nic takiego? Ale może być coś jeszcze, wszystko zależy od Ciebie… Jedziesz tylko jakimś pociągiem, na jakieś koncerty no i co?- pomyślałby przeciętniak, ale nie- świadomy inteligentny człowiek będzie cieszył się chwilą, absorbował radość z chwili i kontemplował nad cudowną istotą bytu. A przecież… Może być jeszcze lepiej! Toteż wniosek jest jeden- skoro jesteśmy uzależnieni od emocji- dążmy by te dobre, pozytywne były w przeważającej większości i budujmy na ich podstawie wspomnienia. Im więcej tych pozytywnych tym łatwiej będzie brać przykład nasza zautomatyzowana podświadomość i wcielać w życie, nasze ŚWIADOME I RADOSNE ŻYCIE.

Z pozdrowieniami- Daretzky.”

Mój komentarz:

Dobry tekst, refleksyjny, pokazujący piękno i niepowtarzalność ulotnej chwili i to co można z tego wyciągnąć, jakie stany emo można sobie przyswoić i ogólnie opisuje , że podstawa naszych dążeń, zakupów, działań jest pragnienie zmiany emocji na lepsze, budujące lub utrzymanie tego stanu. Jakże często ten mechanizm jest sprytnie wykorzystywany przez media, marketing by wzbudzić w odbiorcy określone pożądane emocje, które mniej lub bardziej bezpośrednio łączone są z oferowanym produktem by stworzyć kotwicę, sprzężenie zwrotne, skojarzenie  i w ten sposób wzbudzić potrzebę posiadania danego produktu. Praktycznie każda nasza decyzja ma podłoże emocjonalne. Otoczenie potrafi wpływać na nasze emocje, my wpływamy na emocje innych. Jednakże nie wszystkie emocje jakie wywołujemy w sobie, w innych i inni wywołują w nas są użyteczne, budujące. Warto nauczyć się rozumieć swe emocje, interpretować je, zarządzać nimi, zostawiać i wzmacniać te użyteczne by stworzyć z nich zasoby na przyszłość, zakotwiczyć je, skojarzyć z określonymi bodźcami by móc zawsze je odpalić w konkretnej sytuacji np: na randce ( pewność siebie, relaks, pewność siebie, spontaniczność) , podczas ważnych wystąpień, przemówień, zebrań, konferencji ( kreatywność, spokój, wiarę w siebie, luz), w sytuacjach stresowych, problemowych, decyzyjnych ( kreatywność, odwagę, jasność umysłu, koncentrację, otwartość). Jest kilka sposobów na poprawę kontaktu ze swymi emocjami, zarządzanie nimi i instalowanie tych przydatnych. Jeśli czujesz, że nauczenie się tej umiejętności pomoże Ci lepiej funkcjonować, wypadać na randkach, rozmowach kwalifikacyjnych, wystąpieniach, lepiej radzić sobie ze stresem, złością, agresją, napięciem oraz zależy Ci na osiągnięciu wolności emocjonalnej to Coaching NLP może być fajna propozycją dla Ciebie.

Czuj się dobrze

Twój Coach

Tomasz Kołdrowski

Jeżeli nie chcesz już: odkładać rzeczy na później, sabotować swoich działań, średnich wyników oraz nie chcesz wszystkiego co powstrzymywało Cię w drodze do sukcesu – to dobrze! W tym kursie znajdziesz gotowe rozwiązania.

Zapisz się:

Jak w 21 dni pozbyć się swoich ograniczeń i osiągnąć sukces?

EFT – czyli Technika Emocjonalnej Wolności i jak ją wykorzystać do poprawy własnego życia.

 

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching, Psychoporady. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *