Networking, czy praca po znajomości?

Networking, czy praca po znajomości?

 

Aby odnieść sukces w poszukiwaniu pracy oraz w rozwoju kariery zawodowej warto uświadomić sobie, że dziś nie wystarczy tylko odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, naturalne predyspozycje i profesjonalne podejście do pracy. Bardzo ważne jest to, aby mieć sieć wartościowych kontaktów branżowych, zarówno w świecie realnym i wirtualnym.

Te kontakty mogą być niezwykle pomocne, kiedy potrzebujesz:

 • dotrzeć do odpowiednich decyzyjnych osób w konkretnej firmie;
 • znaleźć wartościowych partnerów do biznesu;
 • dotrzeć do mentorów i ekspertów;
 • znaleźć klientów oraz pozyskać zlecenia;
 • zbudować port-folio swoich referencji;
 • tworzyć partnerstwa strategiczne etc…

Dlatego właśnie warto zainteresować się ideą networkingu, czyli pracującej sieci kontaktów. Znajomości z odpowiednimi osobami z branży tworzą solidny grunt do wszelkich działań biznesowych. Wiedz o tym, że znalezienie dobrej pracy czy rozwój własnej firmy w dużym stopniu zależy od tego, jak funkcjonujemy na polu zawodowym i z jakiej strony zaprezentowaliśmy się ludziom z otoczenia branżowego. Pamiętaj jednak, iż networking różni się znacznie od zwykłego budowania znajomości. Pamiętaj, że jeśli już wypowiadasz się na różnych forach i grupach dyskusyjnych należy trzymać odpowiednią formę wypowiedzi i wyważyć nasze komentarze. W Internecie ślad po Twojej niezbyt wartościowej czy niepochlebnej lub wulgarnej wypowiedzi może być widoczny bardzo długo w pamięci przeglądarek i nie zawsze da się go łatwo usunąć. Nawet jeśli był to dawny incydent to psuje Twój współczesny wizerunek i jeśli potencjalny pracodawca, wspólnik czy klient znajdzie go to może popsuć to Twe szanse na sukces.

Świetnym miejscem, gdzie możesz poznawać nowe osoby i pokazać im się ze swej najlepszej, profesjonalnej strony są wszelkie fora branżowe. W wypowiedziach podpisuj się swoim imieniem i nazwiskiem i zadbaj o to, by Twe wypowiedzi przedstawiały Cię jako osobę kompetentną, kulturalną i pomocną. Zrozum, że ideą networkingu jest wymiana wartości, informacji i wzajemne udzielanie sobie wsparcia. Jeśli dasz się ludziom poznać, jako osoba pomocna, która wspiera, przekazuje cenne rady, wiedzę ekspercka i dobrze wypowiada się o innych, to wtedy tak wykreowany wizerunek solidnie zaowocuje w przyszłości. Networking to zjawisko, które działa dwukierunkowo. To dawanie i branie, obustronna wymiana wartości. Idea networkingu dotyczy działań w sieci i poza nią. Dobrym miejscem do nawiązywania kontaktów realnych mogą być targi i konferencje branżowe, spotkania biznesowe, szkolenia, warsztaty i ostatnio popularna idea tzw. Śniadanek biznesowych BNI. Wykorzystuj też, takie możliwości jak np. Twoje wystąpienie na konferencji. Jest to wspaniała okazja, aby zaprezentować swoją wiedzę, umiejętności, sprawić by zostać zauważonym i zapamiętanym. To wszystko może przyczynić się marketingowo do budowy wizerunku profesjonalisty, eksperta i stworzenia swojej solidnej i rozpoznawalnej marki w konkretnej branży. Spotkanie branżowe to dobry kontekst, aby wymienić się wizytówkami z ludźmi z naszego środowiska. Wszelkie kuluarowe rozmowy to okazja do nawiązania wielu fajnych kontaktów, nie tylko zawodowych, ale i szansa na poinformowanie, że szuka się nowej pracy, klientów, wspólnika, sponsora, udziałowca etc…

W tym miejscu, ktoś może się wzburzyć, że popieram ,,kolesiostwo’’, układy i znajdowanie pracy ,, po znajomościach”. Praca po znajomości bywa często mylona z pracą z polecenia. Często polecenie kogoś bywa mylone z załatwieniem komuś posady. W sytuacjach, gdy dana firma zatrudnia nowego pracownika, a wcześniej nie zamieszczała ogłoszenia i nie robiła oficjalnej rekrutacji mówi się, że ktoś załatwił komuś pracę po znajomości, po rodzinie, za łapówki. Pozwól, że wyjaśnię gdzie wg mnie tkwi ta subtelna różnica.

Załatwienie pracy ma miejsce w sytuacji, kiedy szef zostaje przez kogoś z jego otoczenia przekonany do zatrudnienia danej osoby bez względu na to, czy ta osoba się nadaje, czy ma wymagane kompetencje, doświadczenie czy wykształcenie. W takim przypadku taka osoba nie przechodzi pełnego procesu rekrutacji. Zdarza się, że w takich sytuacjach jest na potrzeby tego precedensu tworzone specjalnie stanowisko pracy. W wielkich firmach jeśli takie coś się zdarzy, nie narazi to na jakieś większe straty, ale mniejszych na dłuższa metę może przynieść nawet finansowe szkody.

Polecenie kogoś nie oznacza, że polecana osoba dostanie zatrudnienie. Taki kandydat musi przejść rekrutację. Przyszły pracodawca dostaje wtedy kandydata, który ma pożądane kwalifikacje i kompetencje i dodatkowo jest on polecony przez osobę z firmy lub z otoczenia pracodawcy, ma referencję, a osoba polecająca ręczy za solidność tego kandydata. W sytuacji, gdy jest dwóch kandydatów o podobnych kwalifikacjach, ale jeden z nich jest z czyjegoś polecenia, zazwyczaj zatrudnienie dostaje ten polecony.

Nieco podobny mechanizm ma miejsce w przypadku tzw. Programów referencyjnych. Polega to na zatrudnianiu pracowników, którzy są polecenie przez innych pracowników w danej firmie. Jest to nawet korzystna metoda rekrutacji. Firma ma z tego kilka znaczących korzyści:

 • Osoba polecona – ze względu na presję, którą może czuć z powodu bycia polecona przez kogoś może dążyć do tego, aby lepiej przykładać się do swych zadań na stanowisku pracy. Świadomość tego, że ktoś jej zaufał ( polecający i szef ) sprawia, że nie chce zawieść tego zaufania;
 • Zmniejsza to koszt procesu rekrutacji, ponieważ firmy, które wprowadzają programy referencyjne często wynagradzają finansowo polecających pracowników. Jest to dodatkowo korzystne, gdyż pracownicy wówczas zyskują lojalnych i zaufanych współpracowników w osobach poleconych. To sprawia, że pracownicy bardziej angażują się w sprawy organizacji, gdyż czują, że wpływają na to, kto będzie ich współpracownikiem;
 • Nowo zatrudnione osoby z polecenia mogą liczyć na wsparcie od swych kolegów ( polecających), którzy czują się odpowiedzialni za tego nowego pracownika. Pracownicy z polecenia często już na początku maja znacznie większa wiedzę o firmie, niż te osoby, które muszą przejść standardowy proces rekrutacji, a informacje o firmie muszą opierać na wiedzy z Internetu.

Rozumiem, że zjawisko pracy z polecenia może Ci się wydawać nieuczciwe, ale jeśli spojrzysz na nie z punktu widzenia korzyści pracodawcy i Ciebie, jako osoby poleconej to zrozumiesz, że ten sposób dotarcia do wymarzonej firmy jest znacznie bardziej efektywny. Dlatego myślę, że wniosek nasuwa Ci się sam. Networking to fajna idea i warto z niej skorzystać i już dziś zadbać o budowę swojej marki, pozycji eksperta w świecie realnym i wirtualnym i od dziś zacząć budować solidną sieć wartościowych kontaktów.

Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny dla Ciebie, a zastosowanie przedstawionych pomysłów przyniesie Ci pozytywne rezultaty, a tym samym przybliży do wzrostu zarobków i satysfakcji zawodowej.

Moc z Tobą

Pozdrawiam

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant Kariery

www.sekretyrozwoju.com

Ps. Jeśli chcesz dokonać wnikliwej analizy Twego potencjału osobistego i zawodowego, chcesz bym pomógł Ci w odkryciu i rozwinięciu talentów, naturalnych predyspozycji i obraniu właściwej ścieżki kariery, jeśli potrzebujesz zaprowadzić głębsze zmiany w swym życiu prywatnym i zawodowym, szukasz kompleksowej pomocy z zakresu life&career coachingu, doradztwa zawodowego czuj się swobodnie kontaktując się ze mną. Zapoznaj się z moją ofertą, umów na sesję demo. To pozwoli nam stwierdzić czy chcemy ze sobą pracować i dopasować najlepszą formę pomocy.

 

 

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *