Kotwice w NLP

 • Kotwiczenie stanów emocjonalnych (kotwica punktowa)

Jest to podstawowa technika NLP (Programowania Neurolingwistycznego), dzięki której możesz na żądanie wywołać dowolny stan emocjonalny (motywacja, pasja, radość, miłość, pewność siebie…). Polega na wytworzeniu neuroasocjacji (skojarzenia) bodźca ze stanem emocjonalnym (na zasadzie odruchu warunkowego). Kolejne zastosowanie bodźca (w NLP – odpalenie kotwicy), powoduje wywołanie zasocjowanego (w NLP – zakotwiczonego) stanu emocjonalnego (np. motywacji). Technika niezwykle prosta i łatwa do wypróbowania. Sprawdź na sobie jak działa.

 1. Wybór stanu – Pomyśl jaki stan emocjonalny jest dla Ciebie użyteczny, który mógłby przydać się w przyszłości. Może to być np. poczucie pewności siebie, które wykorzystasz podczas wystąpień publicznych. Inne stany emocjonalne to np. radość, pasja, zabawa, miłość, motywacja… jest ich wiele, warto niektóre z nich umieć wywołać w każdej chwili, gdy będziesz potrzebować.
 2. Wybór kotwicy
  Wybierz miejsce na ciele które dotkniesz, lub palce które razem złączysz, lub/i dźwięk lub obraz który możesz wywołać. Ważne, aby było to charakterystyczne, powtarzalne i stosowane tylko do tego celu. Mózg wytworzy neuroasocjację ( połączenie określonego bodźca z konkretną emocją-reakcją, tworząc nowa ścieżkę neuronową) między wysokim stanem emocjonalnym który za chwilę wywołasz, a czymś charakterystycznym w tej sytuacji (np. złączenie dwóch konkretnych palców u jednej z rąk, lub dotknięcie ramienia). Później, po wykonaniu tego ćwiczenia (jeśli zrobisz go dobrze) każdorazowe powtórzenie tego (czyli tzw. odpalenie kotwicy) wywoła zakotwiczony (zasocjowany) stan emocjonalny (na zasadzie odruchu Pawłowa).
 3. Wywołanie stanu (dla wspomnianej pewności siebie)
  Przypomnij sobie sytuację, w której czułeś się na prawdę pewny siebie. Na pewno miałeś taką sytuację w życiu. Może być z najbliższej przeszłości, a także nawet z dzieciństwa – jeśli potrafisz to sobie dokładnie przypomnieć.
  Stwórz żywy, kolorowy obraz/film tej sytuacji, zobacz w jakim był kontekście, jacy ludzie temu towarzyszyli, usłysz dźwięki, jakie tam słyszałeś, poczuj nawet zapach tej sytuacji – im więcej zmysłów poruszysz, tym lepiej. Wejdź w ten obraz, jeśli do tej pory byłeś tylko obserwatorem.
  W momencie kiedy emocje będą „sięgały zenitu” (przed samym szczytem) – załóż kotwicę (np. złóż zaplanowane wcześniej palce).
 4. Złamanie stanu
  Pomyśl o czymś innym, np. policz ile jest w pokoju rzeczy o kolorze czerwonym, lub przypomnij sobie nr telefonu lub kiedy ma ktoś z Twych znajomych imieniny, albo ile lat ma Twoja mama.
 5. Powtórka – możesz kilka razy wykonać dwa powyższe punkty
 6. Odpalenie kotwicy
  Ponownie złam stan i po chwili odpal kotwicę – czyli np. złóż dwa palce, które składałeś podczas ćwiczenia. Jakie są rezultaty? Jak wielka jest zmiana emocji, wywołana samą kotwicą?
  Dobrze jeśli w tym ćwiczeniu pomaga druga osoba, która sprawdza Twoją fizjologię przed i po odpaleniu kotwicy.

Kolejny rodzaj to KOTWICA SUWAKOWA

 • Kotwiczenie stanów emocjonalnych II (kotwica suwakowa)

Ćwiczenie najlepiej zrobić we dwie osoby.

 1. Osoba A: Przypomnij sobie jakiś użyteczny lub fajny stan, do którego chciałbyś mieć dostęp w każdej chwili Twojego życia
 2. Osoba A: Wybierz miejsce na ciele (np. przedramię), w którym możesz narysować (palcem, lub nawet długopisem) linię – która będzie Twoją kotwicą suwakową
 3. Osoba A: Wejdź w ten stan, który chcesz zakotwiczyć
 4. Osoba B: rysuj kotwicę suwakową (kreskę) wzmacniając stan lingwistyczne. Niech osoba A z każdym centymetrem przesuwania kotwicy, czuje narastający, coraz silniejszy stan emocjonalny. Możecie zrobić skalę np. od 1–10
 5. Osoba B: Sprawdź, jaka reakcja zajdzie po przekroczeniu górnego punktu skali (tu np. 11)
 6. Osoba B: Przesuń z powrotem kotwicę do punktu początkowego
 7. Osoba B: Wykonaj test – odpal kotwicę, nie używając lingwistyki, poprzez samo przesuwanie.

Następny patent to WEWNĘTRZNA KOTWICA UMYSŁOWA

 • Kotwiczenie stanów emocjonalnych III (wewnętrzna kotwica umysłowa)

Do wykonania tego ćwiczenia, potrzebna będzie stworzona już kotwica suwakowa, oraz druga osoba do pomocy (oczywiście wszystko można zrobić też samemu, ale we dwoje wygodniej 🙂

Kotwica ta jest o tyle wygodna, że nie trzeba wykonywać podczas odpalania stanu – żadnych czynności fizycznie, co przydaje się np. na różnych spotkaniach czy okolicznościach w których przesuwanie palcem po jakiejś części ciała nie było by mile widziane, lub wzbudziło nieproszoną ciekawość 😀

 1. Osoba A: Wyobraź sobie w głowie pulpit, na którym będziesz miał różne suwaki, pokrętła, dźwignie – co lubisz najbardziej, za pomocą których będziesz sterować swoimi emocjami
 2. Osoba B: Odpal kotwicę suwakową, w tym samym czasie osoba A: w myślach przesuwaj kotwicę (suwak, przekręcaj pokrętło, dźwignię) którą przypisałeś do danego stanu.
 3. Osoba B: Przesuń kotwicę suwakową do poprzedniego stanu, osoba A: zrób to samo na swoim wewnętrznym pulpicie
 4. Osoba A: Odpal samodzielnie kotwicę w umyśle, możesz nawet wybiec poza skalę 🙂
 5. Kalibracja stanu – sprawdź jak zmienia się Twój stan emocjonalny, podczas przesuwania/przekręcania swojej kotwicy, osoba B: Zauważ jakie różnice pojawiają się w fizjologii osoby A – np. uśmiech, zmiana postawy ciała, szybkości oddechów, tętno, kolory na twarzy, itd.

 


Właśnie odkrywasz wspaniałe możliwości Twego umysłu, jakie możesz sobie uświadomić i uruchomić dzięki technikom NLP i zjawisku kotwiczenia. Masz w rękach fajne narzędzie, które możesz z powodzeniem wykorzystywać w sposób niezauważony dla innych i wtedy kiedy potrzebujesz masz możliwość pobudzić w sobie przydatne zasoby.

Dobrej zabawy, powodzenia.

Tomasz Kołdrowski – Coach NLP

 

 

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii NLP i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *