Koniec roku – Podsumowanie i Nowe Cele

Dziś ostatni dzień roku 2014. Większość ludzi z niecierpliwością czeka na imprezę sylwestrową, szampańską zabawę do białego rana i tradycyjne składanie życzeń noworocznych o północy. Na drugi dzień będzie odsypianie i u większości leczenie kaca. Zanim się obejrzymy już będzie nowy tydzień nowego roku.

Wiele osób, gdy spojrzy wstecz na mijający rok będzie zadowolonych z siebie i swoich sukcesów i wprowadzonych zmian. Czasem była to zmiana pracy, awans, kupno mieszkania, spłacenie kredytu, zakończenie toksycznego związku, poznanie swej Bratniej Duszy, wyprowadzka z rodzinnego domu, rozpoczęcie lub ukończenie studiów, zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych etc…

Niestety większość analizując swój miniony rok może ze złością i smutkiem stwierdzić, że nic się nadal nie zmieniło, stagnacja, marazm lub nawet regres. Praca i zarobki nadal nie cieszą, bliskie relacje do bani, zbędne kilogramy jakoś nie chciały się odczepić, na zdrową dietę i ćwiczenia brakło czasu i motywacji, nauka języków leży od dawna odłogiem, a złe nawyki jakoś nie mogą się odczepić.

Pozostaje zwątpienie i złość, często również zwalanie winy na czynniki zewnętrzne i rezygnacja. Spora grupa pociesza się, że w tym roku się za to wezmą, a moment składania sobie życzeń na Nowy Rok okazuje się chwilowym momentem entuzjazmu i ułańskiej fantazji i dziecięcej naiwności. Tymczasem Sylwestrowa Noc kończy się, energii i entuzjazmu starcza maksymalnie na miesiąc, a te ambitne postanowienia noworoczne stają się tylko nic nie znaczącymi pobożnymi życzeniami bez określonego terminu realizacji. Czy coś się zmieni za rok o tej samej porze? U niektórych może tak lecz u większości raczej niewiele.

A jak jest u Ciebie mój Czytelniku?

Czy udało Ci się zrealizować swoje plany noworoczne?

Jeśli tak to w jakim stopniu? Czy wiesz gdzie popełniłeś błędy i jakie wprowadzić korekty?

Jeśli nic się nie zmieniło to, czy wiesz dlaczego?

Z czego jesteś dumna? Za co możesz się pochwalić, pogratulować sobie, poklepać się po ramieniu?

Czego nauczył Cię ten miniony rok? Co wartościowego udało się osiągnąć?

Jakie zmiany zaszły w Tobie, Twoim otoczeniu, relacjach, pracy, finansach, zdrowiu etc…?

Warto sobie zadać ten zestaw pytań, by dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, zyskać większą samoświadomość i wiedzę odnośnie swych mocnych stron, zasobów, które przyczyniły się do odniesienia sukcesu. Warto również odkryć i przeanalizować swe słabe strony, odpowiedzieć sobie na pytanie co warto rozwijać, czego trzeba się nauczyć, co poprawić.

Wierzę, że skoro jesteś moim czytelnikiem to wdrażasz rady i refleksję jakimi się z Tobą dzielę, a tym samym masz czego sobie pogratulować.

Jeśli nie jest tego za dużo, nie wszystko poszło zgodnie z planem to nie przejmuj się. Ten nie popełnia błędów co  nic nie robi! Porażka jest drugą stroną sukcesu. Jest jak pot, zmęczenie i zakwasy po dobrym treningu na siłowni. Kiedy jest pot, zmęczenie wtedy wiesz, że to był dobry trening i później będą konkretne efekty.

Jeśli chcesz lepiej przyjrzeć się temu jak wygląda Twoje obecne życie w najważniejszych obszarach i zaobserwować zmiany jakie zaszły na przestrzeni roku proponuję Ci fajne proste narzędzie coachingowe, którego bardzo często używam z moimi klientami na pierwszej i ostatniej sesji, aby ocenić proces zmiany.

Ćwiczenie – Koło życia

 • Weź dużą czystą kartkę i narysuj na niej koło;
 • Podziel je na 8 równych części, gdzie każda z nich będzie odpowiadała wybranej sferze życiowej ( zdrowie, relacje, praca/kariera, finanse, rozwój, pasje, duchowość, rodzina etc…);
 • Zakładając, że środek koła to wartość 0 ( znikoma, minimalna satysfakcja ), a brzeg koła to wartość 10 ( maksymalne zadowolenie z danej sfery życia) określ w każdym obszarze swój obecny poziom satysfakcji w skali od 1 do 10;
 • Kiedy masz już zaznaczone poziomy satysfakcji w każdym obszarze połącz je ze sobą rysując kreskę;
 • Spójrz teraz na swoje Koło życia. Zobacz, jak wygląda i zadaj sobie pytanie, czy takim kołem daleko byś zajechał? To da Ci wgląd w to, o które obszary dbasz szczególnie, a które zaniedbujesz. Dzięki temu ćwiczeniu odkryjesz czy panuje w Twoim życiu harmonia.
 • Przyglądając się poszczególnym obszarom wyciągnij wnioski, co sprawia, że właśnie na tyle w skali od 1 do 10 określiłeś swój poziom zadowolenia. Co działa dobrze, a co nie? Jakie zachowania, myślenie, nawyki się do tego przyczyniły. Jakie z tego płyną dla Ciebie wnioski.
 • Odpowiedz sobie na pytanie: Które obszary są przeze mnie najbardziej zaniedbywane i dlaczego? Wybierz maksymalnie 3 najważniejsze obszary do rozwoju.
 • Wybierz jeden najistotniejszy obszar, który w pierwszej kolejności powinieneś wziąć na warsztat. Zadaj sobie pytanie: Gdybym miał wybrać jeden najważniejszy obszar, w którym poprawa zadowolenia miałaby fundamentalny pozytywny wpływ na pozostałe sfery, obszar w którym zmiana mogłaby wywołać efekt domina, efekt dźwigni to który by to był? W jaki sposób poprawa zadowolenia i spełnienia w tej sferze przekładała by się pozytywnie na inne?
 • O ile chcesz w do końca tego roku przesunąć na skali satysfakcji na tym obszarze?
 • Po czym poznasz Ty, znajomi, rodzina, że następuje progres z punktu A do B? Co będzie wskazywało na to, że zmiana zachodzi?
 • Wyznacz sobie cele, jakie musisz osiągnąć w tej sferze, aby móc przesunąć się ku zmianie.
 • Stwórz konkretny plan działania, rozpisz kolejne kroki wraz z datami ich realizacji;
 • Co możesz zrobić już dziś, jutro by zacząć realizować ten plan?
 • Na ile oceniasz swój poziom motywacji i zaangażowania w realizację swego planu? Jeśli nie jest na poziomie 10, to co możesz zrobić by go zwiększyć?
 • Działaj wytrwale, cierpliwie, systematycznie z wizją końca

Aby zrobić skuteczną, obiektywną analizę swoich działań i efektywności oraz wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość zadaj sobie te 5 mocnych pytań coachingowych:

 1. Co muszę zacząć robić?
 2. Co muszę przestać robić?
 3. Czego muszę zacząć robić więcej?
 4. Czego muszę zacząć robić mniej?
 5. Co muszę zacząć robić inaczej?

Mam nadzieję, że zastosujesz moje rady i weźmiesz je sobie do serca. Trzymam za Ciebie kciuki. Jeśli chcesz wreszcie zmierzyć się ze swymi blokadami, ograniczeniami, słabościami, gruntownie przebudować swoje życie, dokonać istotnych konkretnych zmian, wprowadzić w swoje życie więcej szczęścia, satysfakcji i równowagi możesz na mnie liczyć. Nie będziesz w tej podróży sam, zostawiony na pastwę losu. Jeśli potrzebujesz mojego wsparcia to  poznaj MOJĄ OFERTĘ i skorzystaj z Coachingu ze Mną.

Zapisz się również na moje bezpłatne kursy internetowe, jakie dla Ciebie przygotowałem. Pomogą Ci one zharmonizować życie prywatne i zawodowe oraz zyskać większą wolność emocjonalną.

Szybki Kurs Osiągania Celów Osobistych

Moja Droga Zawodowa – 7 Kroków do Celu

Be Happy – Szybki Kurs Wolności Emocjonalnej

Z tego miejsca również życzę Ci udanej zabawy sylwestrowej i spełnienia marzeń w Nowym Roku.

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Coaching i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *