Jakie 5 elementów decyduje o spełnieniu w pracy i sukcesie zawodowym?

 

Pewnie tak samo jak ,ja, Ty oraz wiele innych osób na świecie zastanawiamy się co tak naprawdę decyduje o szczęściu w pracy i odniesieniu sukcesu zawodowego. Badania, jakie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych wyraźnie wykazały, że zadowolenie stanowi aż 20% ogólnego zadowolenia z życia. James Harter, Frank Schmidt i Corey Keyesi na podstawie swych badań odkryli, że satysfakcja z pracy może wywołać od jednej piątej do jednej czwartej zmian w stopniu zadowolenia z życia dorosłego człowieka.

Co to dla nas oznacza?

Oznacza to, że tym co decyduje o szczęściu w pracy i gwarantuje sukces zawodowy to dopasowana do Ciebie praca.
W takim razie pada pytanie:

Jaka to jest ta dopasowana praca?

Dopasowana praca to taka praca, która w największym stopniu odpowiada Twoim wartościom, pasjom, talentom, która jednocześnie jest odpowiednim sposobem zdobywania środków do życia. Musi pociągać za sobą tworzenie czegoś materialnego lub duchowego, co może być wykorzystywane przez innych celem zaspokojenia ich najważniejszych potrzeb.
Odpowiednia Praca musi być dopasowana do każdego indywidualnie. Powinna ona być wypadkową wiedzy, doświadczenia, zdolności, wartości, pasji, naturalnych wzorców zachowania i trafiać w jak najlepszym stopniu trafiać w potrzeby rynku, Twej grupy docelowej.

Poznaj 5 elementów, z których składa się Odpowiednia Praca

1. Powołanie

Czym jest owo powołanie?

W 1997 r psycholog organizacji i profesor biznesu na Uniwersytecie Nowojorskim przeprowadził badania, które wykazały, że pracowników można podzielić na 3 grupy:
• Pracownicy postrzegający pracę głównie, jako sposób zarobkowania.
• Pracownicy postrzegający pracę, jako możliwość zrobienia kariery.
• Pracownicy, którzy uważają swoja pracę, jako powołanie. Uważają oni, że ich praca jest niezwykle znacząca, ma wyższy cel, jest ważna dla społeczeństwa czy całego świata. Oni czują że ich pracy przyświeca pewna znacząca osobista misja zawodowa.

Właśnie ta trzecia grupa pracowników czerpie ze swej pracy największą satysfakcję niż 2 pozostałe. Ci pracownicy wykazują tez większe ogólne zadowolenie z życia i czują się spełnieni. Mają poczucie, że są właściwymi osobami na właściwym miejscu.

Co możesz zrobić, by odkryć swoje powołanie i znaleźć odpowiednią pracę, w której będziesz mógł je w pełni realizować?

Powinieneś odkryć swoją Misję Zawodową i podjąć konkretne działania, które pomogą Ci ją wypełniać. Wówczas bez względu na to , co to będzie za praca stanie się ona Twym powołaniem.
Osoby, które odkryły swoja misję zawodową i realizują ja w swoim życiu, są to osoby które zazwyczaj uwielbiają swoją pracę. Co ciekawe w wywiadach stwierdzali, że jeśli mogliby sobie na to pozwolić to wykonywali by ją nawet gdyby nie otrzymywali za nią wynagrodzenia. Dzieje się tak ponieważ uważają swoją pracę za misję, powołanie, postrzegają ja, jako bardzo znaczącą, mającą jakiś wyższy cel oraz ważną dla społeczeństwa i świata.

Czym dla dla Ciebie jest Misja zawodowa?

Misja zawodowa to Twoje szczególne powołanie, to cel, który pociąga i kieruje ku przyszłości. Jest to wypadkowa pasji, wartości i talentów.

Po czym możesz poznać, że realizujesz swoją Misję zawodową?

Aby się tego dowiedzieć powinieneś odpowiedzieć na poniższe pytania:
• Czy w mojej pracy tworzę i realizuję własne marzenia?
• Czy dobrze się bawię wykonując swoją pracę?
• Czy dążenie do moich celów jest pracą z miłości?
• Czy budzę się codziennie tak podekscytowany, że aż ciężko mi zjeść śniadanie?
• Czy jeszcze nigdy w pracy nie zabrakło mi energii?
• Czy kocham to co robię i robię to co kocham?

2. Dopasowanie

Każdy z nas pewnie myśli, że jest ambitny, mądry etc…Większość ludzi jest nadwrażliwa na swym punkcie, szczególnie jeśli idzie o nasze wady i słabości. Często chcemy pokazać wszystkim wkoło, że jesteśmy najlepsi. Jeśli i Ty też tak myślisz to natychmiast przestań się katować. Wiedz o tym, że ludzie wielcy, tacy których na co dzień możemy podziwiać i oglądać w mediach wcale nie są idealni i we wszystkim genialni. Oni tez maja swoje wady, braki i potrafią przyznać się do swych słabych stron.

Tacy ludzie dążą do samoświadomości i poznania swych słabych stron. Ci ludzie po prostu w miarę szybko odkryli, że każdy z nas powinien przede wszystkim skupiać się na rozwijaniu swych mocnych stron. Natomiast nad słabymi stronami oczywiście warto pracować, lecz nie próbuj budować swojej kariery w zawodzie czy na stanowisku, gdzie gwarantem sukcesu jest bycie dobrym w obszarach, które są Twymi słabymi stronami. Jeśli tak uczynisz to praca będzie dla Ciebie trudna, nudna, frustrująca i szybko dopadnie Cie frustracja lub wypalenie.
Dlatego właśnie, jeśli chcesz osiągnąć satysfakcję i sukces zawodowy, jak najprędzej zadaj sobie trud zyskania samoświadomości , poznania i rozwoju swych mocnych stron. Następnie poszukaj pracy, w której będziesz mógł realizować swoje wartości, potencjał, wiedze i doświadczenie oraz która da Ci możliwość wykorzystywania i rozwoju swych mocnych stron i talentów.

Jak jeszcze możesz poradzić sobie ze swymi słabymi stronami?

Możesz stworzyć system wsparcia, czyli w miarę możliwości wydelegować pewne zadania i zlecić tym, którzy są w tym świetni.
Jeśli jesteś w czymś słaby, bądź dość mocny by to przyznać i uzyskać jakąkolwiek pomoc w konkretnej dziedzinie życia.

3. Właściwe życie

Bardzo często kiedy ktoś ma kilka prac do wyboru to z reguły wybiera tę pracę, która jest lepiej płatna. Jest to logiczne i naturalne. Jednakże pieniądze to nie wszystko. Liczy się również to, abyś w celu doniesienia sukcesu w pracy nie musiał sprzeniewierzać się swym wartościom, działać wbrew sobie, łamać swe zasady, gdyż długo tak nie pociągniesz i nie będziesz się z tym czuć dobrze.

Warto zadać sobie tez pytania:
Czy na moim stanowisku pracy mam możliwość rozkwitania, rozwoju i wykorzystywania talentów?

Jeśli w swej pracy więdniesz jak kwiat bez wody, gnuśniejesz i stoisz w miejscu to naprawdę warto się czym prędzej z niej ewakuować bo nie wpłynie to dobrze na Twój potencjał i rozwój zawodowy.

Czy praca, która wykonuję ( produkty, usługi, jej wpływ na środowisko naturalne, zdrowie moje i klientów, oddziaływanie na świat, trendy społeczne etc…) przynosi pożytek czy szkodę?

Powinieneś angażować się w takie działania, które nie będą szkodzić innym bezpośrednio i pośrednio. Niestety niewłaściwe sposoby zdobywania środków do życia wiążą się często z wykorzystywaniem ludzi. Jeśli chcesz żyć w zgodzie ze sobą i móc spojrzeć potem sobie i innym w oczy bez lęku i wstydu warto, byś zdobywał pieniądze w sposób etyczny, nie krzywdził innych, nikomu nie szkodził i nie uciekał się do kłamstwa, podstępu i przebiegłości.

4. Produktywność

Czy dla Ciebie jest produktywność?

Praca produktywna przynosi pożytek innym ludziom, społeczeństwu, jest ważna, potrzebna i ma spory wkład w życie innych. To taka praca dzięki, której pomagasz ludziom zaspokajać ich najważniejsze potrzeby, spełniać marzenia i czuć się lepiej. Działanie produktywne musi mieć jakiś cel, dawać konkretne rezultaty. Tak więc jeśli uczysz się, szkolisz, pracujesz na d sobą to zrób wszystko, aby mogło przełożyć się to na jakieś konkretne rezultaty, dobra mierzalne, uczyń pożytek, wartość ze swej wiedzy, doświadczenia, talentów, potencjału.

Kiedy mam na myśli produktywność to widzę coś materialnego, co możemy zobaczyć i wykorzystać. Jest to taki rodzaj działania i zaangażowania w wyniku, którego powstają pewne materialne dobra dla ludzkości.

Co to jest produktywna praca?

Jest to działanie, które pociąga za sobą tworzenie czegoś materialnego lub duchowego, co nie krzywdzi innych i co ludzie mogą wykorzystać zyskując coś wartościowego.

5. Równowaga życiowa

Ostatnim składnikiem strategii szczęścia w pracy i sukcesu zawodowego jest równowaga.

Czym jest równowaga i jak ja osiągnąć?

Człowiek nie jest maszyną zaprogramowaną tylko na pracę, wydajność i produkcję. Powinieneś uświadomić co jest dla Ciebie w życiu ważne. Jakie masz istotne potrzeby, których realizacja daje Ci szczęście, spokój, energię i przyjemność?

Najlepiej jak narysujesz na kartce duże koło i podzielisz je na 8 równych części, czyli podstawowych obszarów Twej aktywności życiowej. Mogą być to takie sfery jak: praca/kariera, finanse, rodzina/relacje, pasje, rozwój osobisty, edukacja, wypoczynek/relaks, zdrowie. Przyjmij, że środek koła oznacza 1 a brzeg 10. Określ na skali 1-10 w każdej sferze swój obecny poziom satysfakcji., gdzie 1 oznacza bardzo niski poziom, niespełnienie, a 10 pełną satysfakcję i szczęście.

To ćwiczenie pomoże Ci zdać sobie sprawę, które obszary maja się dobrze, a które totalnie zaniedbałeś. Spójrz na koło życia i zadaj sobie pytania analizując każdy obszar:

Dlaczego określiłem swoja satysfakcję właśnie na takim poziomie?
Co to dla mnie oznacza. Co sprawia, że nadałem właśnie taka wartość?
Jakie wnioski mi się nasuwają?
Dlaczego wzrosło, spadło?
Na jaki inny obszar ma to wpływ?
Jak wyglądało to rok/2/5 lat temu? Czy uległo poprawie czy pogorszeniu?
Co innego robiłem kiedyś a co robię teraz?
Gdzie jest różnica w działaniach,. myśleniu, która wywołała zmiany w poziomie zadowolenia?
Od którego obszaru należałoby zacząć pracę nad sobą w pierwszej kolejności i dlaczego?
O ile chcesz się przesunąć na tej skali i w jakim czasie?
Zmiany, w którym obszarze będą miały wpływ na poprawę w innych obszarach? Gdzie jest ten punkt przyłożenia dźwigni?

Jeśli chcesz żyć pełnią życia musisz co jakiś czas monitorować swoje Koło życia i wyciągać wnioski z wprowadzonych zmian i podjętych działań. Zadbaj o równowagę praca- życie osobiste. Pamiętaj o swym zdrowiu, śnie, odpoczynku, spędzaniu wystarczającej ilości czasu z bliskimi, rodziną. Zadbaj o swój rozwój, indywidualność i realizację pasji. To zapewni Ci większa satysfakcję, więcej energii i efektywność w pracy zawodowej.

Jeśli myślisz tylko o pieniądzach kosztem tych elementów i ludzkich wartości i jeżeli Twoje życie staje się tylko procesem produkcji wtedy zatracisz wiele dobrych ludzkich cech i wartości, które pozwalają Ci być w pełni spełnionym człowiekiem.
Jeśli masz wybrać pracę, to wybierz taką, która pozwoli Ci na inwencję Twórczą ,spędzanie czasu z bliskimi i da ci możliwość prowadzenia zrównoważonego i szczęśliwego życia.

Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się dla Ciebie wartościowy i pomocny, a oprócz czytania zastosujesz te wskazówki w swoim życiu.
Jeśli masz ochotę podzielić się swymi refleksjami to zostaw poniżej konstruktywny komentarz.

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach

Jeśli chcesz poznać swe mocne strony, predyspozycje, rozwinąć samoświadomość oraz odkryć swój unikalny wzór na Odpowiednią Pracę to kliknij TUTAJ

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *