Jak stawiać cele na nowy rok?

 

Cześć

 Dziś ciąg dalszy tematu stawiani celów noworocznych. Na podstawie poprzednich artykułów masz już zrobione podsumowanie roku 2013. Masz już odpowiedzi na pytania:

1)   Co było fajne w minionym roku?

2)   Co chcesz z tych fajnych rzeczy powtórzyć w tym roku?

3)   Co było nie fajne i czego nie chcesz już doświadczać?

4)   Czego się nauczyłeś/aś w minionym roku na swoich doświadczeniach, sukcesach i nie wypałach?

Ustaliliśmy wspólnie również Twoja solidną bazę startową na nowy rok, czyli świadomość sukcesów, osiągnięć, dobrych wspomnień celem zbudowania, umocnienia Twej pewności siebie, wiary w swój sukces, masy pozytywnych emocji dających finalnie konkretną dawkę motywacji do działania. Masz już tak więc świadomość tego co udało osiągnąć Ci się w minionym roku oraz tego co dobrego udało Ci się do tej pory osiągnąć w swoim życiu. Wypisałeś/aś również listę 100 pozytywnych, budujących opinii, cech, zalet, walorów na swój temat by docenić siebie, wzbudzić w sobie dumę, wdzięczność, radość, entuzjazm, odpowiednie poczucie własnej wartości oraz wywołać masę pozytywnych emocji i Twórczy stan.

Teraz przyszłą kolej na stawianie celów na ten rok, jak i długoterminowych. Poprowadzę Cię przez ten proces za rękę.

 

1.    Stawianie celu – w tym punkcie wypisz wszystko co przyjdzie Ci do głowy jako Twój cel. Pamiętaj, że dobrze postawiony cel musi spełniać pewne założenia, by został osiągnięty. Możesz posłużyć się modelem SMART :

Simple ( prosty) Measurable ( mierzalny) Achievable ( osiągalny), Relevant ( istotny), Timely defined ( określony w czasie). Skrót SMART jest też interpretowany, jako Specyficzny, Mierzalny, Atrakcyjny, Realny, Terminowy.

Dobrze określony cel powinien mieć:

a)    formę pozytywną

b)    Musi leżeć w granicach Twoich możliwości

c)    Określ cel tak szczegółowo, jak to możliwe

d)    Sformułuj go tak, by zaangażować Twój preferowany, wiodący kanał zmysłowy ( wzrok, słuch, węch, smak, dotyk)

e)    Rozważ kontekst

f)     Opieraj jego realizację na istniejących zasobach

g)    Ustal ewentualne ujemne konsekwencje osiągnięcia celu

h)    Cel powinien być ekologiczny, czyli zgodny  twoimi wartościami i nie szkodzący innym

i)      Sprecyzuj pierwszy krok

 

Np.:

Do końca 2014 roku kończę kurs X i uzyskuję certyfikat.

W roku 2014 kończę moje studia w terminie z 5 na dyplomie.

W lipcu 2014 mam nowy czerwony Seat Leon 1,8 20V.

Do końca kwietnia 2014 moja waga spada do 80 kg.

 

2.    Przypisz do każdego celu datę osiągnięcia – albo konkretny dzień, miesiąc, albo oznacz jako cel do realizacji za miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy, rok, 2-3 lata, 5,10 i 20 lat.

3.    Wybierz 3-5 największych i najważniejszych celów na rok. Co chciałbyś zrobić, osiągnąć lub zrealizować, co konkretnego by Ci dało takie doświadczenie radości i spełnienia? Co by sprawiło, że czułbyś się jak Super Gość, jak Królowa?

 

Np.

Mój nowy zespół muzyczny odnosi sukcesy i daje mi 3 tyś zł miesięcznego dochodu.

Mam ciekawą i rozwojową pracę, gdzie się realizuję i zarabiam 50 tyś zł/rok.

Mieszkam w nowym, przytulnym i atrakcyjnym mieszkaniu w Warszawie.

 

4.    Poznaj swoja motywację do osiągnięcia celów. Zadaj sobie pytania: Co zyskam jeśli to osiągnę? Jakie korzyści na mnie spłyną? Co pozytywnego wówczas może się wydarzyć w moim życiu? Jak osiągnięcie celu wpłynie na moje samopoczucie, samoocenę?

 

Przykłady:

Nowe mieszkanie: lepszy standard, komfort życia, niezależność, duma, satysfakcja, wolność.

Nowa praca: spełnienie, lepsze zarobki, perspektywy rozwoju zawodowego, benefisy, wyższy status społeczny, prestiż, satysfakcja, nowe wartościowe znajomości, zdolność kredytowa, radość bliskich.

Sklep internetowy: duma, niezależność, dodatkowy zarobek, nowe doświadczenia.

 

5.    Jak się będę czuć, gdy nie zrealizuję celu? Dlaczego musze to osiągnąć? Czemu to jest dla mnie takie ważne? Jakie negatywne konsekwencje niepodejmowania działań na mnie czekają? Czego bardzo chcę uniknąć?

 

Przykłady:

Cel- Nowa praca: zastój w rozwoju, marazm, konflikty, niewykorzystanie swego potencjału, zdolności, brak szans na awans i podwyżki, utknięcie w miejscu.

Cel- Nowe mieszkanie: niski standard, drogie opłaty, zależność

Cel – sklep internetowy/biznes: skazanie tylko na słabo płatny etat, złość na siebie za brak konsekwencji i odwagi, strata czasu i pieniędzy na niewykorzystaną wiedze biznesowa, marketingową, brak przełożenia na praktykę, brak efektów, brak poprawy sytuacji finansowej, długi.

 

6.    Zadaj sobie pytanie: jakie są rzeczy, które prawdopodobnie będę musiała zrobić , aby osiągnąć moje cele, chociaż, że nawet za bardzo tych działań nie lubisz? Wypisz jakie to mogą być działania lub rzeczy, za którymi raczej nie przepadasz, a do których będziesz musiał się przełamać, aby osiągnąć swoje marzenia?

Przykłady:

Cel- nowe mieszkanie: sprzątanie, pakowanie, przeprowadzka, zmiana

Cel – nowa praca: zniechęcenie szukaniem pracy, stres na rozmowach kwalifikacyjnych, zmiana zwyczajów, wyprowadzka do innego miasta lub dojazdy.

 

7.    Opracuj plan działania. Wypisz teraz wszystkie akcje, działania, które możesz podjąć, by osiągnąć swe cele. Zrób tzw. burze mózgów i wypisz 20 sposobów na poradzenie sobie z jakimś celem, wyzwaniem. Wypisz wszystko, nawet i te najbardziej odjechane pomysły.

Przykłady:

Cel- nowe mieszkanie: rozpoznaj rynek, ceny, warunki kupna, skontaktuj się z deweloperami, przeglądaj ogłoszenia, doradź się znajomego, który kupował ostatnio mieszkanie, puść wiadomość w eter etc…

Cel- nowa praca: sprecyzuj swe mocne i słabe strony, odkryj swoja pasję i sposób jak możesz na niej zarabiać, znajdź firmy w jakich chciałabyś pracować i wyślij ofertę, skontaktuj się, uruchom kontakty, popytaj znajomych, naucz się pisać skuteczne CV i LM, skorzystaj z coachingu kariery.

 

Tak więc do dzieła!!!

 

Tomasz Kołdrowski

Twój Coach

Chcesz skutecznie osiągać cele, realizować wreszcie marzenia a niestety ciągle tkwisz w martwym punkcie? W takim razie jest to kurs dla Ciebie. Położony jest w nim nacisk na eliminację 5 głównych przyczyn, które powstrzymują nas przed osiąganiem celów. Dlatego już teraz zrób pierwszy krok ku realizacji swoich marzeń i zapisz się na kurs:

Jak skutecznie osiągać cele?

 

Ps. Jeśli podoba Ci się to co robię, chcesz być na bieżąco z nowinkami to zapisz się koniecznie na DARMOWY NEWSLETTER  polub na FB profil  SekretyRozwoju  i polec go, tym, których może to zainteresować.

Dziękuję

 

 

 

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychoporady, Samorozwój. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jak stawiać cele na nowy rok?

 1. MarysiaA pisze:

  Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mną? Nie będzie lekko ale trzeba się wziąć za siebie. Mam już dobry sposób na chudnięcie, wszyscy którzy są chętni proponuje zacząć od wipisania w google – xxally radzi jak szybko schudnąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *