Jak skutecznie motywować – Kij czy marchewka?

Skuteczna motywacja – KIJ czy MARCHEWKA?

Ludzie posiadają 2 rodzaje motywacji.

Jest to motywacja OD ( metoda kija, kary, cierpienia ) i motywacja DO ( metoda marchewki, nagrody, przyjemności ). Zapewne łatwo Ci zauważyć, kto w Twoim otoczeniu jaki system motywacji przejawia oraz jaki dominuje u Ciebie lub u Twego szefa w firmie. Nie można powiedzieć, który z nich jest lepszy, prawidłowy, bo to bardzo indywidualne i subiektywne podejście. Najważniejsze czy jest on dla Ciebie skuteczny, czy przynosi oczekiwane rezultaty i jak się z nim czujesz. To nie jest tak, ze do wszystkich rzeczy motywujemy się w ten sam sposób, to bardzo indywidualne.

Są pewne obszary, działania do których zapewne motywujesz się metoda DO, gdyż z doświadczenia wiesz, że ma ono zawsze dla Ciebie świetne rezultaty, pomaga Ci realizować dalsze lub bliższe cele, czuć się dobrze, mieć lepsze zdrowie, relacje z ludźmi, większe pieniądze, czuć spełnienie, entuzjazm, podniecenie, ekscytację, dostać pochwałę, nagrodę.

W niektórych przypadkach nie musisz się szczególnie silić bo nie dość, że masz przekonanie i przeświadczenie, że da to świetne rezultaty jak i sam proces jest dla Ciebie przyjemny, gdyż jest to coś co lubisz, podzielasz i motywacja w tym przypadku jest czymś bardzo silnym i naturalnym.

W ten sposób większość z nas jest naturalnie zmotywowanych do tego co nam daje przyjemność, radość, entuzjazm tj: zaspokajanie potrzeb fizjologicznych, realizowanie pasji, oglądanie ulubionego filmu, czytanie książek, które nas pasjonują, dla innych może to być bieganie, jazda na rowerze, taniec, spotkania z przyjaciółmi, podróże, słuchanie muzyki.

Często jednak nie jest już tak przyjemnie jeśli masz motywować się do: zmiany diety, rzucenia nałogu, samodyscypliny, regularnych ćwiczeń fizycznych, nauki, zadań w pracy etc..

Tutaj można zastosować motywację OD ( czyli uciekanie od przykrych następstw niewykonania czegoś, kojarzenie negatywnych emocji z brakiem działania), fakt na niektórych to działa ( groźba kary, nie zdania egzaminu, utraty premii, czy utraty zdrowia lub pieniędzy). Ma to jednak swoje minusy, bo ciągłe motywowanie się w ten sposób odbiera nam radość z życia, entuzjazm i na dłuższą metę jest mało skuteczne, bo nie wypływa z nas i kotwiczy nam dużo negatywnych skojarzeń i czyni w pewnym sensie niewolnikami strachu, okoliczności zewnętrznych. Taka osoba musi mieć ciągle nad sobą bata, kogoś kto ciągle daje kopa do działania. Znacznie fajnie jest mieć naturalna stabilna wewnętrzna motywacje, wypływającą z nas samych. Motywacja CHCĘ zamiast MUSZĘ.

Najprostszym sposobem by zaprowadzić tę zmianę jest porobić ćwiczenia w wizualizacji, w których PRZYJEMNOŚĆ jaka odczuwasz z działań, do których masz WYSOKĄ MOTYWACJĘ – DO- CHCĘ-PRAGNĘ, zaszczepić do działań, co do których brakuje nam jej i kojarzymy je z CIERPIENIEM.

W tym celu można wykonać ćwiczenia wizualizacyjne i skorzystać z kotwiczenia NLP oraz innych metod, które przedstawię w kolejnym artykule.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

 

 

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychoporady, Samorozwój i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *