Jak się skutecznie komunikować?

Komunikacja to nieodzowny element towarzyszący nam od zarania dziejów. Nie da się nie komunikować między sobą. Robimy to cały czas , często nieświadomie. Nawet zwierzęta się potrafią z nami komunikować w sposób werbalny i niewerbalny.

Żyjąc na tym świecie jesteśmy w ciągłych interakcjach i oddziałujemy na siebie na rozmaite sposoby.

Umiejętność skutecznej komunikacji interpersonalnej jest kluczem do zdrowych i owocnych relacji w każdym aspekcie naszego istnienia.

Umiejętność ta doskonale opanowana znacznie ułatwia porozumiewanie się, nawiązywanie relacji biznesowych, społecznych i rodzinnych, wyrażanie naszych pragnień, oczekiwań, zastrzeżeń, uwag, łagodzenie konfliktów i osiąganie sukcesów na wielu płaszczyznach życia.

Warto więc poznać zasady skutecznej komunikacji, by łatwiej zrozumieć pewne mechanizmy socjologiczne, dynamiki socjalne i zrozumieć jak i dlaczego funkcjonuje społeczeństwo i człowiek.

Zaczynamy!!!

Efektywna komunikacja to umiejętne i łatwe w odbiorze przekazywanie innym tego, co chcemy wyrazić. Proces ten jest powiązany nie tylko ze słowami, ale też intencją oraz sposobem konstruowania wypowiedzi.

W dobrej komunikacji znaczenie ma wiele czynników. Bardzo istotne są tu niepisane reguły, dotyczące zachowania, język ciała, ton głosu oraz wiele innych, które szczegółowo omówię w dalszej części.

Czynniki te można określić mianem poziomów komunikacji. Im głębiej schodzimy, tym bardziej dotykamy sfery osobistej.

Jeśli poziom głębokości komunikacji rozmieścimy na linii pionowej to można na jej skrajnych końcach umieścić niskie emocje i wysokie emocje.

Wyrózniamy 4 zasadnicze poziomy komunikacji:

Na szali NISKICH EMOCJI znajdują się: TREŚĆ I PROCEDURA

Na szali WYSOKICH EMOCJI są: INTERAKCJA I UCZUCIA

Poniżej zamieszczam krótki opis każdego z poziomów na przykładzie  modelu ,, Szkolenia”.

TREŚĆ

Odnosi się do tego co zostało dosłownie, konkretnie powiedziane. Podczas szkolenia najważniejsza jest treść, czyli wiadomości merytoryczne. Jest to jednocześnie dość powierzchowny poziom komunikacji. Na tym poziomie uczestnicy szkolenia zazwyczaj czuja się  bezpiecznie, ponieważ nie ma potrzeby odkrywania się przed grupa.

PROCEDURA

Procedura odnosi się do sposobu komunikacji. Jest ona zarówno programem oraz zasadami zachowania się , sposobem podziału na grupy i sposobem zadawania pytań. W takim przypadku uczestnicy powoli zaczynają odkrywać się przez pokazanie swych oczekiwań, reakcji na formę proponowanego im szkolenia. Wówczas co niektórzy zaczynają się odzywać a inni mogą dalej milczeć. Wszyscy wtedy maja juz jakieś poglądy na temat szkolenia.

INTERAKCJA

Odnosi się do relacji między uczestnikami komunikacji. Może dotyczyć takich aspektów relacji jak wyrażanie własnej opinii i status. Uczestnicy wyrażają wtedy własna opinię na dany temat i czują, że poziom energii, emocji wzrasta.

UCZUCIA

Jest to poziom odczuć jaki w w sytuacji interakcji mają jej uczestnicy. Mogą odczuwać różne emocje i uczucia, np; być zadowolenie, pełni energii, rozczarowani, smutni, wycofani lub wręcz zafascynowani. Każdy z tych stanów będzie się wyrażał w sposobie wypowiedzi, tonie głosu, stosowanym języku i mowie ciała.

NA KONIEC:

– Jeśli chcesz by ludzie otwierali się przed Tobą od razu i szybko mówili o swych uczuciach, bardzo możliwe, że napotkasz  na opór z ich strony lub uczucie dyskomfortu czy zażenowania.

– Zawsze obserwuj na jakim poziomie jest grupa, jeśli ludzie są zadowoleni to bardzo prawdopodobnie trudno będzie im skupić się na istotnych faktach. Będa potrzebowali wtedy ostygnąć z emocji.

– Nie mamy możliwości kontroli na jakim poziomie komunikacji jest grupa. Jeśli coś się dzieje nalezy interweniować na tym samym poziomie.

Tomasz Kołdrowski – Coach NLP

Na temat komunikacji międzyludzkich napisano już całe tomiska książek, ale te tony papierowych stron okazały się nieskuteczne. Dlaczego? Ponieważ z teorii nie można nauczyć się komunikacji z innymi osobami. Rozmowa jest czynnością głosową i tylko mówiąc i słuchając, możesz ją trenować. Skorzystaj z tego wartościowego kursu i zapisz się na:

21 FUNDAMENTALNYCH KROKÓW DO UDANEJ KOMUNIKACJI

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Psychoporady i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *