Jak pokonać wyzwania rynku pracy i świadomie budować swoją karierę?

Jak pokonać wyzwania rynku pracy i świadomie budować swoją karierę?

20130709161424uid1

Szukanie pracy może czasem przypominać ciężką pracę na etat ( mozolne przeglądanie ofert w gazecie, internecie, pisanie listów i cv, wysyłanie, czekanie, przygotowania do rozmów, nauka do testów, stres ), szczególnie gdy mamy rynek pracodawcy, czyli większy popyt na pracę niż jej podaż.

Jeszcze dobre 5-10 lat temu taka Warszawa miała miano miasta wielkich możliwości kariery zawodowej, zielonej wyspy i ludzie młodsi i starsi masowo zaczęli zjeżdżać do niej na studia i za pracą. Owszem te parę lat temu rzeczywiście pracy było więcej, sporo ciekawych ofert, zarobki były znacznie lepsze niż na prowincji i taka migracja z biednych regionów kraju miał swe uzasadnienie. Jednak po kryzysie ekonomicznym przełomu 2008/2009 zmieniły się trendy na rynku pracy. W wielu firmach ograniczono rekrutacje, tworzenie nowych stanowisk, czasem w pewnych branżach obniżano wynagrodzenie lub na miejsce dawnych drogich pracowników zaczęto zatrudniać przyjezdnych za znacznie mniejsze pensje. Coraz częściej zaczęły być popularne ,, umowy śmieciowe”i korzystanie z outsourcingu pracowniczego, usług agencji pracy tymczasowej. Z drugiej strony oczekiwania, wymagania wobec kandydatów utrzymały się na tym samym poziomie, a czasem nawet wzrosły.

Mimo to jednak kolejne roczniki kończyły studia i liczyły na znalezienie pracy w stolicy, kolejni ludzie nadal przyjeżdżają za chlebem. To wszystko sprawiło, że pracodawcy mają w kim wybierać i mogą sobie dyktować takie warunki, jak im się podoba. Do prac mało wymagających są poszukiwani głównie studenci i absolwenci, na bezpłatne staże i praktyki lub za małe pieniądze na zlecenie, do prac tymczasowych chcąc jakoś się utrzymać, zdobyć doświadczenie potrzebne na start w rynek pracy, często licząc, że po stażu zostaną zatrudnieni. Często jednak tylko na stażu się kończy i przyjmowany jest kolejny stażysta, lub umowa śmieciowa jakoś nie zmienia się w wymarzoną umowę o pracę.

Fakt dziś rynek pracy jest trudny i wymagający. Jak ukazuje się ciekawa oferta, w fajnej firmie to wymagania są często wygórowane, że często wiele osób nawet nie składa, albo składają mimo braków w doświadczeniu i wykształceniu lecz nie otrzymują odpowiedzi. Super specjaliści z unikalnym, poszukiwanym wykształceniem i bogatym doświadczeniem mają znacznie łatwiej bo są unikalni, mają małą konkurencję i to do nich odzywają się często sami headhunterzy proponując lepsze warunki czy przejście do konkurencji. Z jednej strony szuka się ludzi dobrze wykształconych, zdolnych, pracowitych, ambitnych, oczekuje się dużego zaangażowania i sporego doświadczenia, które często młodzi ludzie ciężko mają zdobyć, bo aby je zdobyć to musi im ktoś dać szansę na podjęcie pracy mimo braku doświadczenia.

To tworzy zaklęty krąg, taką kwadraturę koła. Tak samo ludzie po trzydziestce, którzy z jakiś powodów się przekwalifikowują, by rozpocząć nową ścieżkę zawodową, kończą kolejne studia podyplomowe, by zwiększyć swe szanse na rynku pracy często tez nie mają szansy zacząć, gdyż wszędzie szuka się już specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym, a jedyne oferty w ich nowej branży, gdzie nie jest wymagane doświadczenie zawodowe, to oferty bezpłatnych staży i praktyk dla studentów i absolwentów. I kolejny raz koło się nam zamyka i można dojść do wniosku, że nie ma sensu kończyć kolejnych studiów, kursów, zdobywać certyfikatów w nowej branży, w jakiej chce się pracować, bo nic to nie da, bo nie można przeskoczyć tego braku doświadczenia zawodowego.

Człowiek 30+ mający może nie wymarzoną, ale stabilną pracę na etat, duże koszty życia w mieście, często zobowiązania finansowe ( rodzina, kredyty) nie może pozwolić sobie na taki nierozsądny, ryzykowny krok, by rzucić stabilną pracę, celem dostania się na często bezpłatny lub groszowy staż z urzędu pracy w wymarzonej firmie/branży dla zdobycia doświadczenia, postawienia pierwszych kroków w wymarzonym zawodzie nie mając niestety żadnej gwarancji, że po tym stażu zostanie zatrudniony.

Wartość studiów wyższych dziś się zdewaluowała, bo po pierwsze jakość nauczania pewnych prywatnych uczelni, sprawiła, że ich absolwenci nie prezentują przyzwoitego poziomu, a po drugie dziś większość ludzi ma wyższe wykształcenie, prawo jazdy, zna się na komputerze i umie angielski na przynajmniej podstawowym poziomie, tak więc ciężko się wybić z tłumu. Sporo osób niestety źle wybrało swoje kierunki studiów, ścieżki karier i zdają sobie często sprawę, że nie ma zapotrzebowania na nich, lub że chętnych do pracy w ich zawodzie jest więcej niż miejsc pracy. Inni z kolei pracując kilka lat w zawodzie wybranym tylko rozsądkowo, ale totalnie niezgodnym z ich naturalnymi predyspozycjami, zdolnościami, talentami czy zainteresowaniami tak naprawdę może i mają pewną stabilność oraz płynność finansową, ale nie czują od dawna żadnej satysfakcji z wykonywanej pracy, są wypaleni zawodowo, w depresji lub nieefektywni.

Wszystkie te osoby zmagają się z problemami życia zawodowego, które w wyraźnym stopniu wpływa na jakość życia prywatnego, zdrowie i relacje z bliskimi. Dlatego przy obecnych trendach na rynku pracy, nowej rzeczywistości XXI wieku, kapitalistycznego konsumpcjonizmu i wyścigu szczurów potrzeba innego nastawienia do kształcenia, budowania kariery i rozwoju zawodowego.

Ludzie młodzi, dopiero wchodzący w rynek pracy, potrzebują nowego spojrzenia, przewodnictwa, szerszej perspektywy i wsparcia w doborze kierunku kształcenia, zdobywania doświadczenia zawodowego i budowania swej silnej pozycji na wymagającym rynku pracy. Tak samo osoby mające już pewnie sukcesy na koncie, też muszą odnaleźć swoje miejsce, przeanalizować czy ich kariera zmierza we właściwym kierunku, poradzić sobie z konkurencją, stresem, wyścigiem, wypaleniem zawodowym.

Warto też umieć się świetnie zaprezentować zarówno poprzez profesjonalne dokumenty aplikacyjne, własne historie sukcesu, dobra autoprezentację na rozmowie kwalifikacyjnej i personal branding w sieci. Bardzo ważne jest zarówno odpowiednie nastawienie mentalne, zdrowe przekonania, pewność siebie, świadomość rynku, potrzeb pracodawców jak i świetna umiejętność aktywnego szukania do pracodawców, alternatywnych, nieoficjalnych metod docierania ze swoją ofertą i skuteczne jej zaprezentowanie.

Niezwykłą rolę w szukaniu pracy, zleceń, kontraktów pełni networking, czyli zbudowanie potężnej sieci wartościowych kontaktów branżowych, zarówno prywatnych, jak i biznesowych, tworzenie świetnych relacji WIN-WIN, za którymi będą szły rekomendacje, referencje i znajomości otwierające wiele furtek, w tym tą której najbardziej pragniesz, czyli FURTKĘ DO WSPANIAŁEJ PRACY I OWOCNEJ KARIERY.

porazka_sukces269

Podsumowując, jeśli chcesz odnieść sukces na rynku pracy i wygrać z konkurencją musisz skupić się na poniższych krokach:

  • Jeśli stoisz przed wyborem studiów, to przy wyborze kierunku kształcenia kieruj się złotym środkiem, między Twymi naturalnymi predyspozycjami, pasjami, tym co Ci sprawia przyjemność, co dobrze wychodzi a potrzebami rynku pracy i prognozowanymi trendami;
  • Jeśli jesteś już studentem to zadbaj, jak najszybciej o zdobywanie doświadczenia zawodowego, korzystaj ze staży, praktyk i studenckich biur karier. To pozwoli Ci skonfrontować teorię z praktyką, poznać branżę od wewnątrz, skorzystać z wiedzy i doświadczenia mentorów, praktyków, zaprezentować się z dobrej strony swoim, być może przyszłym pracodawcom, dostać rekomendacje, wzbogacić cv, prześcignąć konkurencję w doświadczeniu, a tym samym znacznie zwiększyć swe szanse przy wejściu na rynek pracy;
  • Zadbaj o swój indywidualny pozaszkolny tok nauki, rozwój zawodowy, kursy, szkolenia, seminaria, warsztaty, produkty edukacyjne. To pozwoli Ci poszerzyć swoją wiedzę, udoskonalić się, wyróżnić pośród innych i znaleźć się w gronie najlepszych w swym zawodzie;
  • Jeśli jesteś już średnio lub bardzo doświadczonym specjalistą zadbaj by dobrze opracować swoją ścieżkę kariery, tak by była ona spójna z Tobą, bazowała na Twych talentach, predyspozycjach, wiedzy, doświadczenia, zmierzała w określonym kierunku. To pozwoli Ci jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i odnieść prawdziwy sukces zawodowy. Tu warto skorzystać z pomocy dobrego doradcy zawodowego czy coacha kariery;
  • Zadbaj o profesjonalne dokumenty aplikacyjne i dobrą umiejętność autoprezentacji. Przygotuj sobie kilka autentycznych historii swego sukcesu, którymi zawsze będziesz mógł się pochwalić na rozmowie o pracę;
  • Zadbaj o samodoskonalenie i jak najwyższy poziom swojej pracy. To pozwoli Ci zyskać dobra markę, rekomendacje, referencje oraz ułatwi negocjację oczekiwanego wynagrodzenia;
  • Udoskonalaj siebie poprzez rozwój osobisty. Wypracuj w sobie umiejętności miękkie i cechy osobowości, które pomogą Ci osiągnąć sukces zawodowy;
  • Wykorzystaj networking, czyli zbuduj sieć wartościowych kontaktów prywatnych i biznesowych, przekazuj dużą wartość i buduj silne relacje. Nigdy nie wiadomo, kto z Twoich znajomych, może być Twym klientem, wspólnikiem, pracodawcą, czy znajomym pracodawcy. Dobre kontakty to skarb i nieskończone możliwości.
  • Musisz zadbać o swój personal branding, autopromocję, markę własną ( portale społecznościowe, stowarzyszenia branżowe, fora i grupy dyskusyjne, blog ekspercki, konferencje i seminaria);
  • Zainteresuj się skorzystaniem z usług dobrego doradcy zawodowego lub coacha kariery. Pozwoli Ci to w pełni rozwinąć i wykorzystać swój potencjał, dobrze pokierować ścieżką kariery, zarabiać więcej i zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym.

Tymi zagadnieniami zajmuję się podczas Coachingu Kariery, który dziś staje się coraz bardziej popularnym trendem w świadomym kreowaniu kariery zawodowej, zarówno menadżerów, specjalistów, jak i młodych adeptów, którzy wchodzą na rynek. Jeśli, przynajmniej 3 z tych problemów Cię dotyczą i chcesz ,, wziąć byka za rogi” i odpowiedzialność za swoje życie zawodowe, to już dziś zapisz się na bezpłatną konsultację.

 

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *