Jak napisać skuteczny list motywacyjny? cz.1

List motywacyjny, czyli Twoja oferta marketingowa

Ze swych własnych doświadczeń oraz rozmów ze znajomymi rekruterami wynika, iż wielu kandydatów nie wie, co tak naprawdę pisać w liście motywacyjnym. Inni nawet odmawiają ich wysyłania. Da się również zauważyć pewien powtarzalny paradoks. Mianowicie kandydaci nie wiedząc, co pisać w listach motywacyjnych, stosują tzw. gotowce, przez co zniechęcają rekrutujących do czytania ich. Rekruterzy często nie mają zbytniej motywacji do czytania listów motywacyjnych, ponieważ z góry zakładają, że niczego ciekawego się z nich i tak nie dowiedzą.

W tej sytuacji niektóre osoby szukające pracy rezygnują z pisania listów. Nie jest to dobry pomysł, bo rezygnując z napisania go, jako kandydat rezygnujesz z dodatkowego narzędzia perswazyjnego.

Co odróżnia LM od CV?

W CV zamieszczasz informacje, dotyczące Twojego przygotowania do wykonywania danego zawodu/pracy. Pozwala ono zweryfikować Twe przygotowanie zawodowe, techniczne i zgodność z profilem idealnego kandydata na dane stanowisko. W pewnym sensie CV to specyfikacja techniczna usługi, jaka świadczysz.

Czym jest list motywacyjny i czemu służy?

– pokazuje Cię jako człowieka, indywiduum, przedstawia informacje bardziej osobiste, dotyczące celów, dążeń, motywacji oraz buduje Twój całościowy obraz;

– jest ulotką reklamową Twojej osoby, decydującą o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną;

– to Twoje 5 minut na to, by przekonać do siebie pracodawcę;

– pokazuje Twe osobiste aspiracje, motywacje i jest szansą na zaprezentowanie tych informacji, które pokażą, że jesteś idealnym kandydatem na określone stanowisko;

– daje Ci możliwość uargumentowania dlaczego właśnie pracą w danej firmie i na danym stanowisku się zainteresowałeś i dlaczego powinni Ciebie wybrać;

– jest okazją by uzupełnić swój profil zawodowy o informacje, których nie zawarło się w CV.

Podstawowe błędy w listach motywacyjnych:

   1.Powielanie informacji z CV. Niestety, ale takie   pisanie listu motywacyjnego powoduje znudzenie czytelnika, będzie świadczyć o Twym lenistwie oraz braku kreatywności.

2.   Przywiązywanie zbyt dużej wagi do swego wykształcenia: Niestety duża liczba pracodawców, wyrobiła sobie pogląd, że szkoły nie potrafią przygotowywać ludzi do zawodu od strony praktycznej. Zamiast pisać o swych sukcesach w nauce zainteresuj rekrutera swymi praktycznymi umiejętnościami, które posiadasz, bo tylko to go bardziej przekona do Ciebie.

3.  Brak odpowiedzi na główne pytanie: List motywacyjny powinien mówić o Twojej motywacji, czyli odpowiadać na pytanie, dlaczego szukasz pracy właśnie w danej firmie.

4.   Pisząc o swych atutach, cechach, zaletach wymieniasz listę przymiotników bez pokrycia w faktach, przykładach z życia. Zamiast tego podaj przykłady, opisz swoje sukcesy, osiągnięcia, zasługi, fakty, liczby.

5.     Zły styl listu motywacyjnego: LM jest listem i dokumentem biznesowym, dlatego tez powinien być zgodny ze standardami takich pism. Stanowczo unikaj wymyślnych historii, opowieści dziwnej treści, wyszukanych metafor, czy kreowania się na celebrytę, gwiazdę etc…z pominięciem treści merytorycznych.

6.Nieczytelna forma: Brak odpowiedniego formatowania, złą wielkość pisma, brak marginesów, akapitów, różne czcionki, nieczytelność. List jest jak oferta handlowa, musi być czytelny, przejrzysty, dobrze sformatowany oraz ma zachęcać do zapoznania się z nim.

7.Błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne. Wbrew pozorom strona językowa jest ważna, gdyż na jej podstawie rekrutujący wyrabia sobie opinię na temat Ciebie, Twej staranności, wiedzy oraz umiejętności.

Jako Coach pomagam klientom w:
– odkrywaniu i uwalnianiu potencjału twórczego,
– kreowaniu kariery, przygotowaniu do awansu i przekwalifikowania,
– wejściu w rynek pracy po dłuższej przerwie,
– praca z absolwentami studiów w odnalezieniu się na rynku pracy.
Często również pomagam stworzyć skuteczne CV i LM oraz przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych.
To daje mi pełen wgląd w problematykę procesu rekrutacji zarówno od strony rekrutera jak i rekrutowanego oraz pozwala przekazać Tobie istotne wskazówki dotyczące pisania skutecznego listu motywacyjnego.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *