Jak napisac dobry list motywacyjny? cz. 2

Żelazne zasady skutecznego listu motywacyjnego:

 

1.     Szanuj czas rekrutera: Twój list nie musi być długi, wystarczy jedna strona. Pisz krótko i treściwie zamiast lać wodę przez 2-3 strony bo to irytuje. Każde zdanie listu powinno dawać konkretne powody, dla których dana firma powinna zdecydować się właśnie na Ciebie.

2.     Zachowaj właściwa formę: Nagłówek standardowy, jak w listach, po lewej imię i nazwisko oraz informacje kontaktowe ( tel, mail, adres). Po prawej miejscowość i datę. Prawa górna część listu to miejsce na dane adresata – nazwa firmy, adres, nazwa działu etc…Pisz list personalnie, do konkretnej osoby jeśli masz tę informację. Jeśli nie wiesz kto będzie czytał zwracaj się w liczbie mnogiej ( Szanowni Państwo, Państwa firma). Zaraz w pierwszym zdaniu napisz, na jakie stanowisko aplikujesz ( nazwa stanowiska, nr referencyjny , ogłoszenie z dnia, źródło etc…). Ten zabieg wyraźnie pokaże , że piszesz list spersonalizowany a nie szablonem do wszystkich ten sam.

3.     Formatowanie strategiczne: List powinno się dobrze czytać, bo inaczej może być odrzucony.

4.     Najpierw pisz , potem poprawiaj: Najpierw faza kreatywności a potem korekty. Uważaj na błędy w nazwie firmy i stanowiska.

5.     Używaj chwytliwych zwrotów: Każdy akapit ma zwracać uwagę czytającego.

6.     Stosuj stronę czynną: Napisz ,, Zwiększyłem zyski firmy o ….zł” zamiast ,, Poprawiły się wyniki sprzedaży”. Ma być wyraźnie zaznaczone że to za sprawą Twojej pracy, pomysłowości, talentu, kreatywności nastąpił wzrost firmy.

7.     Używaj fachowego słownictwa: Stosuj swobodnie żargon z danej branży, to pokaże, że masz fachową wiedze z danej dziedziny i zwiększy szansę, że rekruter przekaże Twoja aplikację przyszłemu szefowi, a szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjna wzrosną.

8.     Pokaż, że masz osobowość: Ujawnij swe wartości, gdy wiesz, że odpowiadają wartościom wyznawanym przez firmę i jej kulturze organizacyjnej. Gdy pasjonuje Cię ta praca to okaż to. Odrobina poczucia humoru tez nie zaszkodzi.

9.     Zrób kolejny krok: Po wysłaniu aplikacji zadzwoń do firmy, by spytać czy Twe dokumenty dotarły i na jakim etapie jest proces rekrutacji. To może skłonić rekrutera do przypomnienia sobie o Tobie i zwiększyć szanse na zaproszenie na rozmowę w sprawie pracy.

Jako Coach pomagam klientom w:
– odkrywaniu i uwalnianiu potencjału twórczego,
– kreowaniu kariery, przygotowaniu do awansu i przekwalifikowania,
– wejściu w rynek pracy po dłuższej przerwie,
– praca z absolwentami studiów w odnalezieniu się na rynku pracy.
Często również pomagam stworzyć skuteczne CV i LM oraz przygotowuję do rozmów kwalifikacyjnych.
To daje mi pełen wgląd w problematykę procesu rekrutacji zarówno od strony rekrutera jak i rekrutowanego oraz pozwala przekazać Tobie istotne wskazówki dotyczące pisania skutecznego listu motywacyjnego.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

 

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Kariera zawodowa i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *