Daj mi 10 minut, a pokaże Ci sposób jak osiągnąć harmonię i równowagę w życiu!!!

Daj mi 10 minut, a pokaże Ci sposób jak osiągnąć harmonię i równowagę w życiu!!!

 

Twoje dzisiejsze życie to efekt podejmowanych przez Ciebie w przeszłości decyzji i celów, które udało się zrealizować, bądź nie. To jak wygląda Twoje zdrowie, relacje z bliskimi, sytuacja zawodowa i osobista oraz stan posiadania i zamożność, całe Twoje środowisko są wynikiem Twoich wcześniejszych sposobów myślenia, decyzji i konkretnych działań. Jeśli nie podoba Ci się to, jak Twoje życie obecnie wygląda, to musisz dokonać zmian w wyznawanych wartościach, przekonaniach, zachowaniach i zastosować zupełnie inne strategie myślenia i działania, ponieważ dalsze podtrzymywanie tych obecnych sprawi, że nadal będziesz mieć taki sam efekt, a zależy Ci przecież na poprawie jakości swego życia.

Dlatego właśnie musisz wyraźnie określić swoje priorytety życiowe, dotyczące najważniejszych obszarów swego życia i od nowa wyznaczyć cele. W tym celu wykonaj poniższe ćwiczenie, które nazywa się Koło Życia. Ma ono na celu zobrazować Twój poziom satysfakcji, w określonych sferach i wskazać obszary, które ewidentnie kuleją i należałoby się im bliżej przyjrzeć, by znaleźć skuteczne sposoby na poprawę sytuacji.

Ćwiczenie Koło Życia
1. Narysuj na kartce duże koło i podziel je na 8 równych części..
2. Nazwij je kolejno: Zdrowie, Relacje i Rodzina, Kariera Zawodowa, Pasje, Finanse, Edukacja, Relaks, Rozwój osobisty, Kondycja Fizyczna.
3. W każdej z nich narysuj skalę od 0 do 10, gdzie 0 to środek okręgu i oznacza totalny brak satysfakcji i spełnienia, a 10 znajduje się na krańcu koła i oznacza całkowite spełnienie i bardzo wysoką satysfakcję z danej sfery życiowej.
4. Gdy już uczciwie zaznaczysz wartości na skali w każdym obszarze, to możesz je połączyć ze sobą. Wtedy będziesz w stanie zobaczyć, jak kanciaste i nierównomierne może okazać się Twoje Koło Życia. Teraz już wiesz, jakie obszary mają się całkiem dobrze, a jakie ewidentnie kuleją i wymagają natychmiastowej poprawy. Im bardziej nierówne i kanciaste jest Twe Koło Życia, tym trudniej będzie Ci wieść szczęśliwe, harmonijne życie. Tym samym patrząc na to metaforycznie, na takim kole Twoja Życiowa Karawana daleko nie zajedzie.

Twoim zadaniem w początkowym etapie jest odpowiedzieć sobie na pytanie:
W którym obszarze należałoby wprowadzić gruntowne zmiany, tak by miało to najsilniejszy wpływ na poprawę sytuacji w pozostałych kulejących sferach?

Jeśli uda Ci się ten obszar zlokalizować to w pierwszej kolejności zajmij się pracą nad poprawą sytuacji w tej sferze. Jest to tzw. zasada dźwigni, która pomaga określić nam najlepszy punkt przyłożenia, czyli miejsce, gdzie najmniejszym wysiłkiem można uzyskać najlepsze efekty, rzutujące na kilka pozostałych dziedzin.
Przykład: U jednej osoby poprawa w dziedzinie finansów, może przyczynić się automatycznie w dużym stopniu do poprawy w takich sferach jak: pasje ( środki na realizację i rozwój ) i edukacja. Ktoś inny wprowadzając w pierwszej kolejności zmiany w obszarze zdrowia i kondycji, z automatu zauważa poprawę w sferze kariera zawodowa, relacje i rodzina. Często wprowadzenie poprawy w obszarze związków i relacji, może mieć dobroczynny wpływ na rozwój zawodowy czy zdrowie.

Kiedy wiesz, już w którym obszarze w pierwszej kolejności chcesz wprowadzić zmiany musisz określić docelowy poziom odczuwanej satysfakcji w najbliższym okresie czasu. Czasem jak odczuwasz niski poziom zadowolenia (0-3) ciężko może Ci uwierzyć, że nagle skoczysz w ciągu miesiąca, czy roku na 10, tak więc wyznaczaj sobie stopniowe mniejsze cele. Możesz postanowić sobie np.; że z 3 chcesz w ciągu określonego czasu wskoczyć na poziom 6 czy 7. To będzie przez Twój umysł odbierane jako bardziej realne, osiągalne i jednocześnie da Ci inspirację do wprowadzania zmian. Odpowiedz sobie na pytanie: Po czym poznam, że przesunąłem się na skali z punktu A do B?

Teraz zostaje Ci dobrze zdefiniować swój cel, stworzyć konkretny plan działania i podjąć się jego realizacji.

Mam nadzieję, że skorzystasz z rad podanych w artykule i zaczniesz wprowadzać konkretne zmiany w swoim życiu.

Pozdrawiam i życzę sukcesów
Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Trener rozwoju osobistego
www.sekretyrozwoju.com
Ps. Jeżeli znasz jeszcze jakieś inne dobre sposoby, jak osiągnąć harmonię i równowagę w życiu to podziel się tym proszę w komentarzu poniżej. Z góry serdecznie dziękuję.

Podziel się na:
 • Print
 • Digg
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blogger.com
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Daj mi 10 minut, a pokaże Ci sposób jak osiągnąć harmonię i równowagę w życiu!!!

 1. BE-MASTER pisze:

  Koło życia to rzeczywiście bardzo pomocne narzędzie to definiowania swojego poziomu satysfakcji, tu – i – teraz. Aby nauczyć się trwale kontrolować swoje emocje, należy przede wszystkim się ich nauczyć. Pierwszym krokiem może być wykonanie tekstu testu różowego słonia na blogu BE-MASTER w artykule JAK OSIĄGNĄĆ RÓWNOWAGĘ W ŻYCIU?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *