Czym jest coaching?

Dziś coraz częściej słyszysz o coachingu, jego roli oraz o zawodzie Coacha.

1. Coaching — proces doskonalenia kompetencji w obszarze, który chce
rozwijać klient, oparty na partnerskiej relacji i wzajemnym zaufaniu
między coachem a klientem. Coaching koncentruje się na przyszłości
klienta. Zadaniem coachingu jest tworzenie zmiany w dotychczasowym
życiu klienta poprzez wspieranie jego mocnych stron, wydobyciu
tych umiejętności, zasobów i kreatywności, które klient już
posiada, i omijanie przeszkód, które uniemożliwiają klientowi realizację
zamierzonych celów. Esencją coachingu jest pomoc ludziom
w dokonywaniu zmian w taki sposób, w jaki tego oczekują, i pomoc
w podążaniu w kierunku, w którym chcą. Coaching polega na przezwyciężaniu
nawyków umysłowych, które powstrzymują osiąganie
najlepszych rezultatów. Coaching buduje pewność, wzmacnia wybór
i prowadzi do zmian.
2. Coachingiem nazywamy partnerstwo dwóch osób, w którym wiarygodna
osoba pełniąca rolę coacha wspiera drugą osobę, na przykład
pracownika, w osiąganiu jej celów, tak aby osiągnięta poprawa skuteczności
działania była trwała i żeby pracownik uzyskał większą
autonomię w dalszym kierowaniu swoim rozwojem.
3. Coaching to współdziałanie:
• zmierzające do wzajemnego inspirowania się do szukania nowych
rozwiązań,
• zapewniające wsparcie w wybranej ścieżce rozwoju,
• wykorzystujące różnorodne strategie w celu szybszego osiągnięcia
sukcesu,
• realizujące się w cyklu zaplanowanych rozmów.
4. Czym jest coaching?
• Pomaganiem komuś w przebyciu drogi z punktu, w którym jest
obecnie, do punktu, w którym chce być i… zrobieniu tego szybciej,
efektywniej niż wtedy, gdyby robił to sam.
• Pomaganiem komuś innemu w rozwijaniu i stosowaniu jego umiejętności,
wiedzy, wykorzystywaniu możliwości.
5. Coaching to partnerstwo, które prowadzi do osiągnięcia wyznaczonych zamierzeń.

Coaching jest to partnerska relacja, podczas której coach wspiera klienta w jak najlepszym wykorzystaniu jego potencjału na drodze do osiągnięcia zamierzonych celów. Coaching odbywa się w formie regularnych spotkań lub sesji, podczas których klient wybiera , na czym chce się skupić, nad czym pracować, a coach poprzez słuchanie i zadawanie otwierających i skłaniających do przemyśleń pytań, pomaga swemu klientowi w głębszym zrozumieniu  swojej sytuacji oraz w jak najbardziej precyzyjnym określeniu celów oraz sposobu ich osiągnięcia, realizacji.

Coach jest osobą, która dzięki swej szerokiej wiedzy, znajomości skutecznych narzędzi i umiejętności ich wykorzystania, dąży do wydobycia jak najlepszych rozwiązań, strategii, zasobów i umiejętności z osobowości klienta.

W procesie tym coach jest osobą, która ukierunkowuje klienta na osiągnięcie jego celu, wspiera go w identyfikowaniu i wyeliminowaniu wszelkich przeszkód, ograniczeń oraz pomaga klientowi dostrzec i wykorzystać wszelkie możliwości.

Coach to specjalista, który towarzyszy klientowi w podróży z punktu A – startu do punktu B – finału , czyli dotarciu do celu podróży.

Podczas sesji coachingowych klient ma możliwość pogłębić swą świadomość, lepiej rozpoznać co jest dla niego ważne, jakie wartości determinują jego życiowe wybory oraz wytropić, nazwać ograniczenia, które powodują, że klient nie podejmuje działań.

Coach na podstawie swej wiedzy, kwalifikacji i dostępnych narzędzi zmiany osobistej jest w stanie pomóc klientowi zlokalizować swe ograniczenia i obszary w jakich występują, zamienić nieużyteczne i blokujące przekonania, stereotypy, poglądy i zamienić je na konstruktywne i ekologiczne. Dobry coach potrafi naprowadzić klienta na właściwe rozwiązania, zmotywować do działania i tym samym uświadomić klientowi, że jedyne ograniczenia są w nim samym, a poprzez świadoma pracę nad sobą, planowanie, sukcesywne działanie, wyraźne określenie celu i podążanie w kierunku jego realizacji metoda małych kroczków jest niesamowita szansą na na nowe lepsze i bardziej świadome życie w zgodzie ze swymi najgłębszymi wartościami i oczekiwaniami.

Dzięki coachingowi klient dokonuje własnych odkryć, które prowadzą do większych możliwości, działań i niesamowitych rozwiązań.

Dobry coaching inspiruje klienta oraz sprawia, że wykorzystuje on lepiej swe umiejętności i naturalne zdolności, staje się twórczy i bardziej zmotywowany.

Coaching sprawdza się w życiu zawodowym oraz osobistym, gdyż jego zasady są niezmienne i uniwersalne.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

 

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *