COACHING – DEFINICJE

International Coach Federation, najbardziej respektowane stowarzyszenie
coachów, proponuje  rozbudowaną definicję coachingu:
Zawodowi coachowie zapewniają trwałe partnerstwo, stworzone, by
pomóc klientom osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w ich życiu prywatnym
i zawodowym. Coachowie pomagają ludziom udoskonalać
swoje działania i poprawiać jakość swojego życia.
Coachowie są szkoleni, by słuchać, obserwować i dostosowywać swoje
podejście do indywidualnych potrzeb klienta. Szukają u niego rozwiązań
i strategii, wierząc, że jest on z natury kreatywny i zaradny.
Zadaniem coacha jest zapewnić klientowi wsparcie, umożliwiając mu
doskonalenie swoich umiejętności, zasobów i kreatywności, które on
już posiada.

Coaching to ,, odblokowanie potencjału osoby w celu maksymalizacji jej czy jego dokonań i działań. Jest raczej pomaganiem w uczeniu się niż uczeniem „.

J.Whitmore – Coaching for Performance

 

Coaching – pomoc i kierowanie rozwojem umiejętności oraz kompetencji osoby, w określonej dziedzinie prowadzone indywidualnie przez trenera. Jego istotnym elementem jest partnerska relacja i wzajemne zaufanie między osobistym trenerem ( z ang. coach), a jego uczniem /klientem/sportowcem/pracownikiem. Zasadniczym zadaniem coachingu jest wsparcie osoby objętej coachingiem w osiągnięciu przez nią uzgodnionych z coachem celów”.

Wikipedia

Podstawowym zadaniem coachingu jest rozwój ludzkiego potencjału, poprzez dokonywanie celowych zmian, w sposób jak najbardziej spójny z oczekiwaniami klienta.

Coaching pomaga doskonalić umiejętności, przekraczać własne ograniczenia i bariery dzięki indywidualnemu podejściu i traktowaniu człowieka jako całości. Pozwala realizować cele i stawać się coraz lepszym.

Coaching nie polega na doradzaniu ale jest to bardziej pomoc w odkryciu swojej indywidualnej, a tym samym najskuteczniejszej ścieżki rozwoju oraz realizacji zadań.

Coaching rozwija organizację dzięki wzmacnianiu kluczowych osób – liderów, menadżerów i specjalistów.

 

Coaching to trwająca przez określony czas relacja miedzy coachem a klientem, która pomaga klientowi osiągać nadzwyczajne wyniki w swoim życiu, karierze, biznesie lub organizacji. Poprzez coaching klient pogłębia swój proces uczenia się, zwiększa swoje osiągnięcia i podnosi jakość swego życia”.

ICF ( międzynarodowa Federacja Coachów)

Definicja coachingu zaproponowana przez
Mylesa Downey’a w książce ,,Effective coaching”
Coaching jest sztuką — w tym sensie, że gdy jest perfekcyjnie realizowany,
przestaje liczyć się technika. Coach w pełni angażuje się w pracę
z klientem, a rodzaj relacji można porównać do tańca dwojga ludzi,
w którym najważniejsza jest harmonia i partnerstwo3.

Tomasz Kołdrowski – Doradca personalny, Coach NLP

 

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Coaching i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *