Asertywność – czym jest?

Czy wiesz czym jest asertywność? Jeśli nie, to z tego artykułu dowiesz się  cos na ten temat.

Asertywność – w ostatnich czasach to słowo znalazło dużą popularność, ale wiele osób nie do końca rozumie jego znaczenie i potrafi ją stosować.. Żyjemy w takich czasach, gdzie siła przebicia i umiejętność walki o swoje są bardzo cenione zarówno u pracodawców jak i w codziennym życiu.

Asertywność oznacza stanowczość i bezpośredniość w kontaktach międzyludzkich., bronienie swego zdania, szacunku do swej osoby, umiejętność odmawiania i mówienia stanowczo NIE, gdy ktoś próbuje nam coś narzucić co nie jest w zgodzie z nami, lub źle nas traktuje i narusza nasze Ja.

Osoba asertywna nie poddaje się naciskowi otoczenia i jeżeli jest przekonana o słuszności swojego celu – realizuje go. Otwarcie wyraża swoje myśli, prawdziwe poglądy, niczego nie ukrywa i ma wewnętrzną odwagę do mówienia o sobie bez fałszu i zakłamań. Człowiek zachowujący się asertywnie ma świadomość prawa do bycia sobą, prawdziwym sobą. Duże znaczenie ma jednak fakt, że prawo do bycia sobą przyznajemy nie tylko własnej osobie, ale i innym.

Asertywność nie jest cechą wrodzoną, ale możemy się jej nauczyć. Najłatwiej będzie, gdy nauczymy się we właściwy sposób przyjmować komplementy pod naszym adresem. Gdy jesteśmy chwaleni, nie reagujmy przesadną skromnością. Przyjmijmy pochwały i pamiętajmy o słowie dziękuję. Nauczmy się także odmawiać w sposób bezpośredni, stanowczy, uczciwy i bez pretensji oraz usprawiedliwień.

Co znaczy być asertywnym w życiu?

Znaczy to, abyśmy:

– mieli silną swoją wewnętrzną ramę, samoocenę ale jednocześnie byli otwarci na feedback i konstruktywna krytykę;

– potrafili wyczuć moment, kiedy drugi człowiek kłamie, chce nas naciągnąć, wykorzystać wzbudzając w nas współczucie, poczucie winy, manipulując zachowaniami i słowami;

– umieli bronić swego zdania, wartości i zasad, nawet gdy jesteśmy w niesprzyjającym środowisku, gdzie wywierana jest na nas silna presja, lub gdy inni próbują nas zdewaluować i wykluczyć w towarzystwie;

– umieć jasno i stanowczo określić to jak inni maja się do nas odnosić i jakie postawy nie będą przez nas tolerowane.

 Asertywność w życiu zawodowym:

kiedy współpracownicy zaczynają Cię traktować niewłaściwie, wykorzystują Twą pracowitość, entuzjazm, cierpliwość, lojalność i dobre serce by zawalić Cię zbyt dużą ilością pracy, często odwalić za nich czarna robotę albo wyręczać się Tobą czy niesłusznie krytykować.

– próbują Ci narzucać swoje zdanie, sposób myślenia dewaluując Twoje własne, do którego masz prawo;

– gdy inni chcą wciągnąć Cię w jakiś spisek, intrygę i naciskają aby się nie wyłamywać, grożąc wykluczeniem Ciebie z grupy etc…

Asertywność w życiu prywatnym:

– gdy ktoś próbuje wywierać na Tobie presję zrobienia czegoś, dania poprzez fizyczną lub słowną agresję, manipulację, zastraszenie, wzbudzanie poczucia winy, współczucia, litości i dyskomfortu ( żebrak, naciągacz, krętacz, żule, pseudo-bezdomni etc..);

– w sytuacjach konfliktów, różnic poglądów na dany temat, w negocjacjach i codziennych sytuacjach;

– w relacjach z dziećmi i partnerem/ką.

Więcej na ten temat w następnym artykule.

Bądź zawsze najlepsza wersja Siebie.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Psychoporady i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *