7 kroków – droga do celu

Witaj. Dziś podam Ci skuteczny przepis na wyznaczanie i osiąganie celów. Nazywa się METODĄ 7 KROKÓW.

KROK 1: ZDECYDUJ CZEGO CHCESZ

Usiądź sam w spokojnym miejscu, odpręż się, możesz włączyć ulubiona muzykę, która działa na Ciebie inspirująco i zastanów się.

Pomoże Ci w tym zadanie sobie kilku istotnych pytań:
Co jest dla mnie najważniejsze w danej dziedzinie?
Co chce zmienić w moim życiu, jaki aspekt, czy coś udoskonalić?
Jak chcę aby wyglądał ta sfera mego życia?
Jak nic nie przychodzi Ci do głowy możesz zadać sobie pytania:
Czego nie chcę, nie lubię w mym życiu?
Co mi się nie podoba, czego mam dość?

Odpowiedzi na pytania pomogą uświadomić Ci, że to czego chcesz jest właśnie ich odwrotnością. Wówczas mając je przed sobą, skup się na pragnieniu i wyznaczeniu planu działania.

W przypadku celów zawodowych, możesz je skonsultować wspólnie z szefem lub współpracownikami. To pomoże Ci obrać właściwy kierunek i wyznaczyć priorytety i plan działania.

KROK 2: ZANOTUJ TO.

Myśl z ołówkiem w ręku. Gdy zapisujesz cel, nadajesz mu namacalny kształt. Uruchamiasz silniejsze skojarzenia i połączenia z Twym umysłem podświadomym, który jest siłą sprawczą i ma na celu wspierać Cię, pokazywać pomysły, szanse, możliwości, przyciągać odpowiednie okoliczności, ludzi pomocnych w realizacji Twego celu. Jest to związane z pojęciem filtrów percepcyjnych, meta-modelu ( NLP, psychologia), jak również z Prawem Przyciągania, synchronicznością, prawem wzajemności.

Gdy piszesz, swój cel angażuje się Twoja fizjologia, kinestetyka, wzrok a im więcej kanałów jest zaangażowanych w ten proces tym silniej umysł koncentruje się na znalezieniu rozwiązania i inspiracji.

Pisz zawsze cel w następującej formie:
zdanie twierdzące ( nie używaj przeczeń bo podświadomość je źle interpretuje)
pisz w czasie teraźniejszym i dokonanym ( nasz mózg nie rozróżnia pojęcia czasu (silne wyobrażenie , lub afirmacja mogą być odbierane jako coś co ma właśnie miejsce a za tym podąża fizjologia i stwórcza moc umysłu)’
pisz w 1 osobie.

Np:  Ja Tomek 15 marca 2012 roku zarabiam 5 tyś zł miesięcznie.
Ja Magda od dziś za miesiąc jestem w szczęśliwym związku z wspaniałym mężczyzną.

Tego typu stwierdzenia można powtarzać na głos w formie autosugestii, najlepiej przed lustrem, patrząc sobie w oczy, angażując w to fizjologię z mega pozytywnym stanem emocjonalnym, wiarą, entuzjazmem do 10 razy. Można również zapisywać je jako afirmację w 3 osobach po 3-5 dla każdej osoby przez min. 21 dni.

Warto również włączyć w to wizualizację, z mega dobrym stanem emocjonalnym, angażując w to wszelkie zmysły. Ten proces najlepiej zrobić w stanie głębokiego relaksu, przy muzyce relaksacyjnej tuz przed zaśnięciem lub zaraz po przebudzeniu. Właśnie wtedy umysł jest w stanie półsnu, czyli stanu alfa. Jest to najlepszy moment na instalowanie pozytywnych afirmacji i sugestii do podświadomości, bo wówczas umysł świadomy i wewnętrzny krytyk są uśpione i łatwiej jest przemycić te pozytywne programy, które sa jak dobre ziarno, zasiane w żyznej glebie jaka jest nasz umysł.

Poza tym podczas snu, kiedy nasz świadomy umysł śpi, mądra podświadomość sięga do swych zasobów, szuka rozwiązań i sposobów pomocy nam w realizacji danego celu. Po kilku dniach lub nawet tej samej nocy możesz dostać odpowiedź w postaci symbolicznego snu lub obudzisz się w środku nocy lub rano z natchnieniem, lub w ciągu dnia będziesz w stanie odebrać pewne wskazówki lub zauważyć sprzyjające okoliczności, ludzi tak jakby wszystko było synchronicznie ułożone w doskonała całość.

KROK 3: WYZNACZ KOŃCOWY TERMIN DOPIĘCIA CELU

Inaczej pilna sprawa przestanie naglić. Twe plany stracą początek i koniec. Bez określonego terminu szybko zrzucisz z siebie odpowiedzialność za dążenie do celu, będziesz grał na zwłokę i wiele stracisz.

KROK 4: SPORZĄDŹ LISTĘ CZYNNOŚCI NIEZBĘDNYCH DO OSIĄGNIĘCIA CELU.

Dopisuj zawsze każda czynność jaka wpadnie Ci do głowy. Systematycznie staraj się uzupełniać listę, a gdy będzie kompletna ukaże Ci ona obraz większych zadań i celów. Wskaże Ci ścieżke, którą będziesz podążać. To zwiększy wyraźnie prawdopodobieństwo dopięcia swego celu, który masz okreslony.

Np: Cel – ,, Ja Ania 1 kwietnia 2012 awansuję i dostaje podwyżkę 1000 zł”

1.Określ od czego zależy awans w mym zawodzie, firmie ( jakie są oczekiwania szefa, warunki awansowania)
2.Co muszę zmienić, czego się nauczyć, co udoskonalić, z jakich działań zrezygnować, jak pracować by osiągnąć ten pułap.
3.Ile mi to zajmie czasu i kto może mi w tym pomóc.
4.Plan działania, metoda małych kroków etc….

KROK 5. NADAJ LIŚCIE FORMĘ PLANU

Opracuj ja zgodnie z priorytetami i wydziel kolejne partie czynności, ustal ich hierarchię. Pomyśl, co możesz zrobić na początku, a co możesz odłożyć na później.Możesz tez sporządzić na kartce plan graficzny. Gdy masz wypisane cele i uporządkowany plan działania osiągniesz większą skuteczność i wydajność, niż ktoś kto wyznacza sobie cele tylko w myślach.

KROK 6. ZACZNIJ NATYCHMIAST DZIAŁAŚ – JUST DO IT (Michael Jordan)

Zrób coś, cokolwiek. Realizacja stanowi klucz do wszelkiego sukcesu.

np. Podejmij pierwszy krok z listy, z planu dziennego etc…

Tak jak mówi pewna piosenka : ,, Najtrudniejszy pierwszy krok….” dalej już będzie z górki. Nie taki Diabeł straszny jak go malują.

KROK 7. ROZŁÓŻ PRACE TAK, ABY CODZIENNIE ROBIĆ COŚ CO ZBLIŻY CIE DO GŁÓWNEGO CELU

Musisz uwzględnić tę czynność w rozkładzie swego dnia. Nigdy nie marnuj dnia. Idź naprzód, a kiedy zaczniesz nie przestawaj. Wiedz, że właśnie dzięki takiej decyzji i dyscyplinie, która sobie narzucisz, szybko wyścigniesz innych w swej produktywności i skuteczności i staniesz się osoba o ponadprzeciętnych rezultatach i dołączysz do grona najlepszych w swej branży.

Pamiętaj:
Jasno wypisane cele dobroczynnie wpływają na sposób myślenia.
Cele motywują i pobudzają do działania.
Cele stymulują kreatywność, wyzwalają niesamowite pokłady twórczej energii i pomagają pokonać mentalny bezwład, chaos i rozgardiasz.

Cele są kołem napędowym sukcesu. Im są one większe i lepiej określone, tym wspanialsze podniecenie towarzyszy ich osiąganiu.

Ps. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację.

Forma – rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa )

Czas – 60 minut

Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy.

Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila:

coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl

Tomasz Kołdrowski – Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów

Podziel się na:
  • Print
  • Digg
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blogger.com
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop

O Tomasz Kołdrowski

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Konsultant, Diagnosta talentów. Prywatnie miłośnik samorozwoju, meloman, pasjonat turystyki górskiej i rowerowej. Poprzez merytoryczne artykuły, szkolenia, doradztwo i coaching pomagam moim klientom realizować cele życiowe, mądrze kształtować swoja karierę, znajdować balans między życiem prywatnym a zawodowym, inspiruję, motywuję, wspieram w odkryciu misji życiowej i w rozwoju potencjału osobistego. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia w realizacji najważniejszych celów prywatnych i zawodowych oraz w przeprowadzaniu fundamentalnych zmian życiowych koniecznie skontaktuj się ze mną i umów się na bezpłatną konsultację. Forma - rozmowa na skype/tel lub na żywo ( Warszawa ) Czas - 60 minut Poznamy się, opowiesz mi o swojej sytuacji, problemach, trudnościach, wyzwaniach i marzeniach. Dokonam diagnozy Twojej sytuacji, pomogę Ci ustalić generalny cel rozwojowy i opracować plan działania. Poznasz mnie, moje podejście, metody i wspólnie pomyślimy nad wizją naszej potencjalnej współpracy. Napisz używając zakładki Kontakt lub bezpośrednio na maila: coachingdlaciebie( małpka ) wp.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Psychoporady, Samorozwój i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *